Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kontakty ojca z bardzo małym dzieckiem

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 29.03.2019

Czy są jakieś przepisy, które regulują kontakty ojca z bardzo małym dzieckiem – niemowlęciem. Chodzi o to, że według mnie ojciec 3-miesięcznego dziecka nie może zabierać go poza miejsce stałego pobytu, że spotkania powinny się odbywać wyłącznie w mojej obecności.

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) – jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, a w przypadku braku porozumienia kwestię tę rozstrzyga sąd opiekuńczy. A zatem, gdy dziecko zamieszkuje z matką, ojciec ma prawo utrzymywać z nim kontakt z nawet od bardzo wczesnego etapu życia dziecka. Wynika to z art. 113 K.r.o.:

 

„Art. 113 § 1 Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej”.

 

Jeżeli nie mogą Państwo porozumieć się co do kontaktów ojca z dzieckiem, może Pani zwrócić się do sądu o uregulowanie tej kwestii. Sąd w takim przypadku może w szczególności:

 

  1. zakazać spotykania się z dzieckiem,
  2. zakazać zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu,
  3. zezwolić na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd,
  4. ograniczyć kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość,
  5. zakazać porozumiewania się na odległość.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Kontakty ojca z bardzo małym dzieckiem

Proszę pamiętać, że przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego pozostawiają sądowi swobodę w sposobie ustalenia kontaktów dziecka z rodzicami. Ustawa jednak nie przewiduje przepisów, które obligowałby sąd do przyznania ojcu prawa do zabierania dziecka np. na weekendy.

 

Bez względu więc na to, czy kwestię kontaktów z ojcem regulują ze sobą sami rodzice, czy zrobi to za nich sąd, bierze się pod uwagę to, że częstotliwość oraz długość tych kontaktów musi zostać dostosowana do wieku i potrzeb dziecka, ponieważ należy pamiętać, że priorytetem w takim przypadku jest dobro dziecka. Niestety (ale to chyba dobrze) przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w żadnym ze swoich postanowień nie stanowią o tym, jak w określonym wieku dziecka kontakty z drugim rodzicem winny zostać ustalone, czy też, że powinny zostać ograniczone ze względu na wiek dziecka, np. w ten sposób, że do ukończenia przez dziecko trzech lat kontakty z ojcem powinny odbywać się jedynie w obecności matki. Niemniej jednak oczywistym jest, że w przypadku przez Panią opisanym, a więc gdy dziecko ma zaledwie 3 miesiące, ojciec dziecka nie może oczekiwać, że zgodzi się Pani np. na nocowanie dziecka u niego, albo zabranie go na pół dnia „gdzieś”. Rzecz jasna spacer z wózkiem na godzinę czy dwie jest jak najbardziej możliwy, ale dłuższe zabieranie tak małego dziecka byłoby jednak dużym przeciwwskazaniem z uwagi na jego wiek i rolę, jaką na tym etapie życia odgrywa matka. Zatem na tym etapie wizyty ojca mogą być nawet częste, ale krótkie. W miarę dorastania dziecka Państwo możecie inaczej już układać wzajemne kontakty dziecka z ojcem na coraz dłuższe. Z uwagi jednak na to, że obecnie dziecko jest niemowlakiem, jego ojciec powinien wziąć tę okoliczność pod uwagę i nie kierować się własnymi egoistycznymi potrzebami, tylko ustalać sposób kontaktów dostosowany do niemowlęcia. Jeżeli sam nie dojdzie do takich wniosków, z cała pewnością pomoże mu w tym sąd.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - 9 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Kłamstwo przed sądem

Jestem rodziną zastępczą spokrewnioną z dzieckiem oraz jego opiekunem prawnym. Po 2 latach matka dziecka postanowiła odzyskać prawa rodzicielskie. Mam taki problem: ubiegając się o status rodziny zastępczej nie powiedziałam prawdy w sądzie odnośnie mojego prawdziwego wyksz

Utrudnianie kontaktów osobistych rodzica z dziećmi

Wyjechałam z dwójką dzieci do USA. Już na miejscu zdecydowałam się zostać na stałe i poszłam na studia. Przekwalifikowałam wizy turystyczne na studenckie. W tym czasie ojciec dzieci wystąpił do sądu o ukaranie mnie za utrudnianie z nimi kontaktów. Nie zabraniam mu tu przyjech

Przeprowadzka dziecka za granicę do jednego z rozwiedzionych rodziców

Jestem 4 lata po rozwodzie. Decyzją sądu nasze dzieci (córka i syn) pozostały pod opieką matki. Od 3 lat mieszkam i pracuję w Wielkiej Brytanii. Latem starsze dziecko, syn, zadecydował, że chce ze mną tu zostać. Mam więc pytanie – jak będzie wyglądało płacenie alimentów, czy mo
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »