Uzyskanie upoważnienia do konta bankowego rodzica

• Opublikowano: 28-09-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Moja mama przebywa obecnie w prywatnym ośrodku opieki z powodu otępienia. Mama ma 93 lata, jest wdową, jestem jej jedyną córką. Wszystkie opłaty związane z pobytem mamy opłacam ja. Mama nie jest w stanie dokonywać wypłat i innych operacji bankowych ze względu na swój stan fizyczny. Co mam zrobić, aby otrzymać upoważnienie do jej konta bankowego?

Uzyskanie upoważnienia do konta bankowego rodzica

Uzyskanie upoważnienia do konta bankowego

W celu uzyskania upoważnienia do konta bankowego Pani mamy lub stania się współwłaścicielem konta powinnyście Panie wspólnie udać się do banku i złożyć taką dyspozycję – jest to czynność dość szybka, jednak powinna Pani z mamą stawić się osobiście w placówce banku.

Jeżeli bowiem Pani mama jest świadoma podejmowanych decyzji – np. choroba jest na początkowym etapie – mama może udzielić Pani także pełnomocnictwa do załatwiania wszelkich spraw. Pełnomocnictwa może udzielić przed notariuszem – czy to w domu, szpitalu, domu opieki lub kancelarii notarialnej. Jeżeli mama nie jest w stanie sama się podpisać, ale rozumie, co dookoła się jej dzieje, notariusz może pobrać jedynie tuszowy odcisk palca na wskazanym pełnomocnictwie.

Posiadając takie pełnomocnictwo, które będzie upoważniało do wskazanych przez Państwa czynności, może Pani także dokonywać dyspozycji w rachunku bankowym. Jeżeli natomiast z mamą nie ma kontaktu, jedyna możliwość to ubezwłasnowolnienie mamy – co jest niestety procedurą dość długą – lub szybsze ustanowienie kuratora w trybie art. 183 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.).

Ustanowienie kuratora lub ubezwłasnowolnienie chorej matki

Zgodnie bowiem z art. 183 § 1 K.r.io. „Dla osoby niepełnosprawnej ustanawia się kuratora, jeżeli osoba ta potrzebuje pomocy do prowadzenia wszelkich spraw albo spraw określonego rodzaju lub do załatwienia poszczególnej sprawy. Zakres obowiązków i uprawnień kuratora określa sąd opiekuńczy”.

Osoba niepełnosprawna to osoba fizyczna, która doznaje utrudnień lub przeszkody w prowadzeniu swoich spraw na skutek istotnych fizycznych lub psychicznych niedomagań. Kurator dla niepełnosprawnego może stać się przedstawicielem ustawowym kuranda, jeśli sąd opiekuńczy tak postanowi, określając zakres tego przedstawicielstwa. Oprócz tego kurator zawsze może podejmować czynności faktyczne dla i za kuranda.

Jak więc Pani widzi, jeżeli choroba mamy jest w zaawansowanym stadium, a więc z mamą nie ma już kontaktu, to powyższy wniosek o ustanowienie kuratora nie sprawdzi się u Państwa, albowiem mama zachowa pełną zdolność do czynności prawnych, a więc nie zostanie Pani jej przedstawicielem ustawowym i nie będzie Pani miała pełnej decyzyjności w tym zakresie. Wobec tego, jeżeli z mamą nie ma kontaktu, jedyną możliwością jest złożenie wniosku o ubezwłasnowolnienie całkowite mamy. Postępowanie to niestety trwa, albowiem konieczna jest opinia biegłego psychiatry, jednak w przypadku choroby psychicznej i braku możliwości złożenia oświadczenia woli jest to jedyna możliwość.

Jeżeli natomiast z mamą jest kontakt, rozumie ona, co się wokół niej dzieje, proponuję udać się bezpośrednio do banku, aby upoważnić Panią do konta, i podpisać pełnomocnictwo notarialne do dokonywania wszelkich czynności – do tych czynności konieczna jest jednak Pani obecność w kraju i osobiste stawiennictwo.