Jak wykazać, że mieszkanie komunalne jest nadal naszym centrum życiowym?

Od lat mieszkamy w mieszkaniu komunalnym, wszystkie rachunki są regularnie płacone. Zameldowana jest w nim również nasza 25-letnia córka. Mąż dostał pracę w odległym mieście i z tego powodu wynajęliśmy tam mieszkanie, a na weekend wracamy do siebie. Ktoś doniósł do gminy, że kupiliśmy dom, co jest kompletną nieprawdą, i urząd chce nas wymeldować. Dodam, że cały czas w tym mieszkaniu przebywa nasza córka. Proszę o radę, jak się bronić? Jak udowodnić, że mieszkanie komunalne jest nadal naszym centrum życiowym, a nie to wynajmowane?

Wypowiedzenie stosunku najmu mieszkania komunalnego

Ponieważ zajmują Państwo lokal komunalny, wszelkie zasady dotyczącego najmu uregulowane są w ustawie o ochronie praw lokatorów oraz w uchwale rady gminy (ewentualnie rady miasta) dotyczącej wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

Większości gmin ustala, iż mieszkanie komunalne przysługuje osobom, które zamieszkują na jej terenie i na jej terenie posiadają stały meldunek. Równocześnie ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego, w artykule 11 ust. 3 stanowi, iż:

„Właściciel lokalu [czyli w Państwa wypadku gmina], w którym czynsz jest niższy niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu:

1) z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy;

2) z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego”.

Ponieważ gminy mają zawsze niedobór lokali komunalnych, to w momencie uzyskania, chociażby najmniejszej informacji o tym, iż jakikolwiek lokator nie zamieszkuje w przyznanym mu lokalu, wszczyna postępowanie wyjaśniające zmierzające do ustalenia, czy jest tak faktycznie. Jeżeli informacje te się potwierdzą, organ wszczyna postępowanie w sprawie o administracyjne wymeldowanie takiej osoby, a w konsekwencji do wypowiedzenia jej umowy najmu na zajmowany lokal.

Postępowanie o wymeldowanie

W przypadku postępowania o wymeldowanie muszą Państwo wykazać, iż zamieszkujecie Państwo w lokalu przyznanym przez gminę. W tym celu muszą Państwo oświadczyć, iż w mieszkaniu tym nadal macie swoje centrum życiowe, pomimo iż przez 5 dni w tygodniu zamieszkujecie w innym mieście, w innym, wynajmowanym lokalu. Na dowód, iż Państwo zamieszkujecie tam jedynie czasowo, powinni Państwo okazać umowę najmu lokalu, w którym czasowo zamieszkujecie, umowę o pracę albo zaświadczenie wydane przez pracodawcę, iż mąż wykonuje pracę po za miejscem zameldowania.

Po drugie, w toku postępowania muszą Państwo wyraźnie i stanowczo oświadczyć, iż nadal mają zamiar mieszkać tam na stałe i uważają to mieszkanie za swój dom. W tym celu należy wskazywać, iż posiadają Państwo klucze, macie tam swoje rzeczy osobiste, pamiątki, odzież, tam także przychodzi do Was korespondencja urzędowa. Warto udać się na pocztę, by wydali oświadczenie, iż nadal przychodzi do Państwa korespondencja na adres zameldowania, którą Państwo odbieracie.

Dodatkowo w celu wykazania, iż Państwo nadal tam zamieszkują, mogą Państwo wnioskować o powołanie świadków, którzy potwierdzą, iż nadal regularnie przebywacie w mieszkaniu, np. córka, przyjaciele, inni sąsiedzi. Mogą Państwo też wnioskować o przeprowadzenie oględzin, by wykazać, iż w mieszkaniu znajdują się Państwa rzeczy, pamiątki, leki itp.

Po przedłożeniu tych wszystkich dowodów, gmina z pewnością nie dokona Państwa wymeldowania i tym samym nie wypowie Państwu umowy najmu.

Jeżeli w mieszkaniu tym zamieszkuje i jest zameldowana Państwa córka, to mimo wypowiedzenia Państwu umowy, ona nadal zachowa prawo do mieszkania.

Rezygnacja z przebywania w określonym lokalu

Powszechnie przyjęte i akceptowane przez wszystkie organy jest wielokrotnie wypowiadane stanowisko sądów administracyjnych, iż opuszczenie przez osobę zameldowaną dotychczasowego miejsca pobytu stałego następuje wówczas, gdy jest ono trwałe, dobrowolne i wynika z jej własnej woli. Takie też przesłanki bierze pod uwagę organ rozpatrujący sprawę. O opuszczeniu miejsca stałego pobytu można mówić tylko wtedy, gdy dana osoba fizycznie nie przebywa w określonym lokalu i ma zamiar opuszczenia tego lokalu na stałe, a zamiar ten związany jest z założeniem w nowym miejscu ośrodka osobistych i majątkowych interesów. Rezygnacja z przebywania w określonym lokalu może nastąpić bowiem w sposób wyraźny – w wyniku złożenia oświadczenia woli, ale także w sposób domniemany – poprzez zachowanie, które nie wyraża woli stałego przebywania w miejscu, w którym dotychczas koncentrowały się sprawy życiowe danej osoby ( wyrok NSA z 15.06.2010r., sygn. II OSK 1060/09). U Państwa nie można wykazać zamiaru opuszczenia lokalu.

Od ewentualnej decyzji o wymeldowaniu będzie Państwu przysługiwać prawo odwołania zgodnie z procedurą administracyjną. Termin na odwołanie to 14 dni, o prawach i sposobie odwołanie zostaną Państwo poinformowani w pouczeniu zamieszczonym pod decyzją organu.

Z doświadczenia wiem, iż skorzystanie z tych wszystkich instrumentów wystarcza, by organ zakończył postępowanie.