Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak przekazać firmę dziecku bez płacenia podatków?

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 25.03.2019

Jak przekazać firmę dziecku bez płacenia podatków?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak przekazać firmę dziecku bez płacenia podatków?

Fot. Fotolia

Najlepszym rozwiązaniem byłoby przekazanie firmy w formie darowizny. W myśl art. 888 Kodeksu cywilnego (K.c.) – przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy.

 

Przekazanie przedsiębiorstwa dziecku w formie darowizny jest również najbardziej korzystnym rozwiązaniem pod względem prawa podatkowego. Darowizna przedsiębiorstwa wywołuje określone skutki na gruncie kilku podatków. Poniżej przedstawię szczegółową analizę.

 

Podatek od spadów i darowizn

 

Umowa darowizny stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W takim przypadku obowiązek podatkowy spoczywa na osobie obdarowanej. Jednakże w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn określono całkowite zwolnienie od podatku w przypadku darowizn dokonywanych pomiędzy członkami najbliższej rodziny. Warunkiem jest, aby obdarowany zgłosił fakt otrzymania darowizny do urzędu skarbowego na druku SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny. W takim przypadku darowizna całego przedsiębiorstwa będzie całkowicie zwolniona od podatku.

 

Podatek od czynności cywilnoprawnych

 

Niewiele osób ma świadomość, że darowizny mogą również powodować konieczność zapłaty podatku PCC. Otóż zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy PCC – podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają darowizny tylko w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.

 

Jeżeli więc w skład przedsiębiorstwa wchodzą takie zobowiązania, to będą one opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Potwierdził to w interpretacji Minister Finansów w piśmie z dnia 29.04.2010r., nr ILPB2/436-37/10-2/MK. Obowiązek podatkowy w takim przypadku ciąży na obdarowanym, a podstawę opodatkowania stanowi wartość długów i ciężarów albo zobowiązań przejętych przez obdarowanego. Stawka podatku to 1%. W tym zakresie należy złożyć zeznanie PCC-3 w ciągu 14 dni od dnia dokonania darowizny.

 

Podatek VAT

 

Najprościej sprawa przedstawia się w zakresie podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 6 pkt. 1 ustawy VAT – przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części. Poprzez pojęcie zbycia rozumie się także dokonanie darowizny. W rezultacie darowizna przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

 

Podatek PIT

 

Sama czynność darowizny nie wywołuje skutków podatkowych w zakresie podatku PIT. Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT przepisów nie stosuje się do czynności, które są regulowane ustawą o podatku od spadków i darowizn. W konsekwencji sama darowizna przedsiębiorstwa jest neutralna na gruncie podatku PIT.

 

Jednakże należy zwrócić uwagę, że skutki podatkowe powstaną w zakresie nieodpłatnego przekazania materiałów, towarów, wyposażenia oraz środków trwałych.

 

Po stronie darczyńcy w pierwszej kolejności należy wskazać na treść art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy PIT, który stanowi, że nie są kosztem uzyskania przychodu darowizny i ofiary wszelkiego rodzaju. Zatem wydatki poniesione na nabycie towarów handlowych i materiałów, od chwili przekazania ich w formie darowizny nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów dla darczyńcy. Darczyńca musi zatem wyksięgować ich wartość w dacie faktycznego przekazania i dokonać stosownych zapisów w kolumnie 10 tej księgi: „Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu” – na czerwono albo ze znakiem minus. Tak też uznają organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 31 lipca 2014 r., nr IPTPB1/415-247/14-5/MD, który wyjaśnił, że:

 

„(...) wydatki na nabycie towarów nie będą stanowić z chwilą ich przekazania w formie darowizny kosztów uzyskania przychodów u darczyńcy. Z chwilą przekazania towarów w drodze darowizny, wydatki poniesione na ich nabycie nie będą miały związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W związku z powyższym, niezbędne będzie dokonanie korekty kosztów uzyskania przychodów o wydatki poniesione na nabycie towarów będących przedmiotem darowizny. (...).”.

 

Obowiązek korygowania kosztu na szczęście nie powstanie przy darowiźnie wyposażenia oraz środków trwałych. W konsekwencji darczyńca nie musi korygować dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Trzeba też pamiętać, że ewentualna niezamortyzowana wartość środka trwałego przekazanego w darowiźnie nie stanowi dla darczyńcy kosztu podatkowego.

 

Niestety, ale u osoby obdarowanej ani wartość towarów i materiałów, ani też wartość wyposażenia czy środków trwałych nie może stanowić kosztu podatkowego. W zakresie otrzymanych w darowiźnie towarów i materiałów są liczne interpretacje podatkowe: interpretacja Dyrektora KIS z 21 grudnia 2017 r. (nr 0115-KDIT3.4011.388.2017.1.PSZ), interpretacja Dyrektora KIS z 20 grudnia 2017 r. (nr 0113-KDIPT2-3.4011.297.2017.1.JŚ) oraz z 18 grudnia 2017 r. (nr 0112-KDIL3-1.4011.315.2017.1.IM.) – potwierdzają one, że otrzymane w darowiźnie towary nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu u obdarowanego, ponieważ zostały one przekazane nieodpłatnie, co oznacza, że nie poniósł on żadnego wydatku na te darowizny (podobnie sprawa ma się z wyposażeniem).

 

Otrzymane w darowiźnie środki trwałe obdarowany może amortyzować na zasadzie kontynuacji, tzn. z uwzględnieniem metody i dotychczas dokonanych odpisów przez darczyńcę. Stanowi o tym art. 22h ust. 3 ustawy PIT.

 

Na zakończenie słowo komentarza co do formy przekazania. W takim przypadku konieczne będzie sporządzenie umowy darowizny. Jeżeli w skład przedsiębiorstwa wchodzą nieruchomości, trzeba będzie sporządzić akt notarialny. Jeśli natomiast nie ma nieruchomości w firmie, to umowa darowizny może zostać sporządzona w zwykłej formie pisemnej. Do umowy darowizny należy dołączyć protokół obejmujący wykaz wszelkich firmowych składników, które podlegają darowiźnie.

 

Całą operację można zawrzeć w następujących krokach:

 

  1. Dziecko rejestruje działalność gospodarczą w urzędzie gminy (miasta).
  2. Sporządza Pan z dzieckiem umowę darowizny przedsiębiorstwa.
  3. W ciągu 6 miesięcy od dnia dokonania darowizny dziecko składa zgłoszenie SD-Z2.
  4. Jeżeli w skład przedsiębiorstwa wchodzą zobowiązania, dziecko składa w ciągu 14 dni zgłoszenie PCC-3.
  5. Otrzymane w darowiźnie przedsiębiorstwo dziecko przekazuje do swojej nowo założonej firmy (tutaj wystarczy zwykłe oświadczenie).
  6. Po dokonaniu darowizny darczyńca nie posiada już majątku firmowego i może zamknąć swoją działalność, sporządzając zerowy spis z natury oraz zerowy wykaz składników majątku (ponieważ wszystko zostało wcześniej darowane).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus dwa =

»Podobne materiały

Korekta noty odsetkowej

Wystawiliśmy kontrahentowi notę odsetkową za nieterminowe regulowanie zobowiązań. Okazało się, że odsetki były błędnie wyliczone. Naliczyliśmy za dużo odsetek. Jak skorygować wystawioną notę odsetkową?

 

Kto ma uprawnienie do jazdy motorowerem?

Czy osoba, która ukończyła 18 lat przed 2013 r., nieposiadająca karty motorowerowej, która jednak mogła jeździć motorowerem (zgodnie z obowiązującym prawem), może obecnie poruszać się motorowerem, nie mając prawa jazdy kategorii AM? Czy taka osoba może poruszać się innymi lekkimi czterokołowymi poja

 

Dłużnik alimentacyjny a zagraniczne prawo jazdy

Jestem dłużnikiem alimentacyjnym uznanym za uporczywie unikającego płacenia alimentów. Trzy lata temu wymieniłem prawo jazdy z polskiego na irlandzkie. Cały czas przebywam za granicą, ale obecnie chciałby na krótko pojechać do Polski. Gdyby doszło do rutynowej kontroli drogowej (bez popełnienia wykr

 

Podwyżka czynszu najmu lokalu użytkowego

Osiem lat temu właściciel lokalu użytkowego (spółka Skarbu Państwa) podwyższył nam czynsze o 100%. Pod rygorem groźby wypowiedzenia umowy najmu lokalu użytkowego przyjęliśmy niekorzystne warunki. Natychmiast jednak skierowaliśmy do wynajmującego pismo z prośbą o renegocjację tej zbyt dużej podwyżki.

 

Rekompensata za koszty odzyskiwania należności

Czy w przypadku dostawy towaru z 21-dniowym terminem płatności możliwość naliczenia rekompensaty 40 euro powstaje nawet przy zapłacie jeden, dwa dni po terminie? Jeżeli zapłatę pobiera przedstawiciel dostawcy i spóźni się z odbiorem pieniędzy z przyczyn losowych kilka dni, czy w tej sytuacji powstaj

 

Umowa o pełnienie funkcji kierownika budowy

Jestem inżynierem, prowadzę działalność gospodarczą w zakresie swojej profesji. Zamierzam podpisać umowę z firmą budowlaną na obsługę kilku budów jako kierownik budowy oraz jako osoba, która będzie rozliczać budowy. Czy jest możliwość umocowania mnie tak w umowie, żebym mógł prawnie występować w imi

 

Niewykonanie opłaconej usługi

Umówiłem się ze znajomym, że wykona dla mnie stronę internetową. Wycenił mi w mailu poszczególne składniki tej strony, ale mojego zamówienia nie wykonał. Niestety nie spisaliśmy żadnej umowy, poza tymi kilkoma punktami dotyczącymi jej zawartości. Ufałem mu, więc opłaciłem fakturę, którą wystawił, al

 

Zawarcie umowy przez telefon przez przedsiębiorcę

Jako przedsiębiorca wyraziłam chęć zawarcia umowy z inną firmą przez telefon. Po zakończonej rozmowie na maila dostałam umowę, którą miałam podpisać, odesłać, ale tego nie zrobiłam, bo stwierdziłam, że usługi tej firmy nie są mi potrzebne. Napisałam im, że nie zamierzam podpisywać umowy. Odpowiedzie

 

Rezydencja podatkowa w USA - FATCA

Urodziłem się w USA. Mam obywatelstwo polskie i amerykańskie. Od 7. roku życia mieszkam w Polsce. Nigdy nie osiągałem żadnych dochodów w USA. Nie mam numeru ITIN ani Social Security (nie wiedziałem, że powinienem). Bank zadaje mi pytanie, czy jestem rezydentem podatkowym USA (w związku z FATCA). Co

 

Darowizny od rodziców - różny obowiązek podatkowy syna i synowej

Jesteśmy młodym małżeństwem, mamy pytanie dotyczące podatku od spadków i darowizn. Czy powinniśmy zgłaszać do urzędu skarbowego i rozliczać przekazywane nam co miesiąc na konto bankowe środki pieniężne od rodziców męża? Kwoty, które nam przelewają, to 1500-2000 zł miesięcznie. Jest to forma pomocy m

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »