Zmiana imienia i nazwiska a zdobyte wykształcenie i uprawnienia

• Data: 18-12-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Mam pytanie dotyczące osoby, której po wyjeździe do RFN w latach 80. zmieniono imię i pisownię nazwiska. Czy zmiana aktu urodzenia (proces cywilny) skutkuje utratą świadczeń emerytalnych zdobytych w czasie przed wyjazdem z Polski i zdobytego wykształcenia (świadectwa szkolne i dyplomy uczelni)? Czy do sprawy spadkowej wystarczy zaświadczenie z niemieckiego urzędu stwierdzające fakt zmiany imienia i pisowni nazwiska?

Zmiana imienia i nazwiska a zdobyte wykształcenie i uprawnienia

Zmiana imienia i nazwiska a uprawnienia

Zmiana imienia i nazwiska nie powoduje, że uprawnienia w zakresie wykształcenia czy też uprawnienia emerytalne zostają utracone. Są one bowiem nieodwołanie związane z osobą, która np. ukończyła daną szkołę, czy też pracowała w danym zakładzie pracy niezależnie od tego, jak ta osoba będzie nazywana dalej. Wystarczające jest jedynie zidentyfikowanie tej osoby poprzez okazanie dokumentu, z którego wynika, że jej dane uległy zmianie.

Spadek a zmiana danych

Podobnie jest w przypadku spadku. W pierwszej kolejności wskazać należy, że zgodnie z art. 941 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360), zwaną dalej w skrócie K.c. lub Kodeksem cywilnym, „rozporządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament”. W przypadku niesporządzenia testamentu spadek przechodzi na spadkobierców zgodnie z tzw. dziedziczeniem ustawowym, czyli określoną w przepisach od art. 931 do art. 940 K.c. regułą dziedziczenia. W skład spadku po śmierci danej osoby wchodzi wszystko, co dana osoba posiadała w chwili śmierci. Również w tym zakresie zmiana imienia i nazwiska nie pozbawia tej osoby prawa do rozporządzenia majątkiem do niej należącym w chwili śmierci. Natomiast konieczna jest identyfikacja. W tym celu ważne jest przedstawienie orzeczenia organu, który dokonał zmiany imienia i nazwiska. Dobrze byłoby, aby było to orzeczenie ze stwierdzeniem jego prawomocności/ostateczności. Najczęściej następuje to poprzez pieczątkę umieszczoną na tym dokumencie. W przypadku, gdy orzeczenie jest sporządzone w innym języku niż polski, to aby posłużyć się nim w Polsce, należy je przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego i do oryginału dokumentu dołączyć jego uwierzytelnione tłumaczenie. Wówczas nie będzie żadnych wątpliwości co do osoby, której dotyczy rozstrzygnięcie o zmianie imienia i nazwiska.