Zmiana imienia w dokumentach

Na co dzień posługuję się jednym imieniem, a w dokumentach mam drugie. Rodzice używają tylko tego pierwszego imienia, całe otoczenie też. Czy możliwa jest zmiana imienia w dokumentach? Jak się za to zabrać?

Zmiana imienia w dokumentach

Fot. Fotolia

Dopuszczalne przypadki zmiany imienia lub nazwiska

Rzeczywiście niekiedy (wcale nie aż tak bardzo rzadko) zdarza się sytuacja, iż jakaś osoba posługuje się innym imieniem, niż ma zapisane w dokumentach. Nieraz dlatego, że imię się nie podoba, a czasem po prostu to jakieś przyzwyczajenie rodzinne. Kwestia ta była na tyle istotna, że poświęcono temu ustawę o zmianie imienia i nazwiska (zwanej dalej ustawą). W ustawie tej zawarto zasady dotyczące trybu, właściwości organów oraz dopuszczalnych przypadków zmiany imienia lub nazwiska. Zgodnie z art. 3 ustawy zmiana imienia polega na zastąpieniu imienia wybranym imieniem, dodanie drugiego, zmianę pisowni lub zmianę kolejności imion (np. z Jan Piotr na Piotr Jan).

W art. 4 ustawy zaś opisano dopuszczalne przypadki zmiany imienia. Jest to możliwe z ważnych powodów, zwłaszcza gdy dotyczą zmiany :

  1. imienia lub nazwiska ośmieszającego,
  2. na imię lub nazwisko używane,
  3. na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione,
  4. na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami państwa, którego obywatelstwo również się posiada.

Używanie innego imienia niż zostało nadane

Jak widać, Pana sytuacja również jest objęta zakresem tego przepisu. Czasem zdarza się, że ktoś używa innego imienia, niż zostało mu nadane. Sam Pan tego zresztą doświadczył. Tak więc powołując się na wspomniany wyżej art. 4 ust. 1 pkt 2, który dotyczy zmiany na imię używane. Ma więc Pan możliwość złożenia wniosku z powołaniem się na te przepisy. Zmiana taka może nastąpić na Pana wniosek. Zgodnie z art. 10 wniosek ten należy złożyć do kierownika wybranego urzędu stanu cywilnego. Wniosek tek powinien zawierać :

  • dane osoby, której zmiana dotyczy:imię (imiona) i nazwisko oraz nazwisko rodowe;
  • wskazanie kierownika urzędu stanu cywilnego, który sporządził akt urodzenia oraz akt małżeństwa, jeżeli zmiana imienia lub nazwiska będzie dotyczyła tego aktu;
  • numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, zwany dalej „numerem PESEL”;
  • imię lub nazwisko, na jakie ma nastąpić zmiana;
  • wskazanie miejsca sporządzenia aktu urodzenia małoletnich dzieci, jeżeli zmiana imienia lub nazwiska będzie dotyczyła tych aktów;
  • adres do korespondencji wnioskodawcy;
  • uzasadnienie;
  • oświadczenie wnioskodawcy, że w tej samej sprawie nie złożył wcześniej wniosku do innego kierownika urzędu stanu cywilnego lub nie została wydana już decyzja odmowna.

Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska

Jeśli brał Pan ślub i ma Pan dzieci, wówczas konieczne będzie podanie właśnie miejsca sporządzenia aktów urodzenia małoletnich dzieci i miejsca sporządzenia aktu małżeństwa, gdyż również je będzie musiała objąć zmiana, jako że Pana imię i nazwisko widnieje na wszystkich tych dokumentach.

Niewątpliwie najważniejsze będzie w tym wniosku uzasadnienie, gdyż to w dużej mierze od niego zależy, czy kierownik USC uwzględni wniosek, czy też nie. Przepisy ustawy nie regulują tego, czy kierownik ma obowiązek i w jakich sytuacjach uwzględnić dany wniosek. Nawet jeśli Pan używa imienia innego niż oficjalnie nadane, nie oznacza to, iż wniosek będzie musiał zostać uwzględniony. Decyzja ta w dużym stopniu uzależniona jest od uznania urzędnika. Musi więc Pan przekonać, że naprawdę zachodzi taka potrzeba w Pana przypadku. Można wspomnieć o tym, iż jest Pan tak do tego przyzwyczajony, że niejednokrotnie utrudnia to Panu życie, a dodatkowo rodzina też jest już do tego przyzwyczajona i nie zwracają się Pana właściwym imieniem. Nie ma oczywiście pewności, czy się uda, jednakże przepisy prawa dopuszczają taką zmianę i może Pan jak najbardziej złożyć taki wniosek, a zawsze istnieje szansa, że zostanie on pozytywnie rozpatrzony.