Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Akt urodzenia dziecka urodzonego na Ukrainie

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 02.01.2015

Chcę się rozwieść z Ukrainką, lecz żona nie chce dać mi rozwodu. Mamy kilkuletniego syna. Pozew o rozwód był już złożony, ale sąd domagał się uzupełnienia dokumentacji o akt urodzenia dziecka. Nie posiadam tego dokumentu, ponieważ dziecko urodziło się na Ukrainie, a żona nie chce mi go udostępnić. W jaki sposób mogę uzyskać ten dokument?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najszybciej Pan to załatwi, kontaktując się z ambasadą Ukrainy w RP: Aleja J. Ch. Szucha 7, 00-580 Warszawa.

 

Można także zwrócić się do placówek konsularnych Ukrainy w RP lub bezpośrednio pod adres urzędów archiwalnych Ukrainy. Dla zażądania dokumentów przez urzędy konsularne Ukrainy w RP należy wypełnić 2 ankiety odpowiedniego wzoru i przesłać je pod adres urzędu konsularnego Ukrainy.

 

Rozpatrywaniem podań o zażądanie dokumentów zajmują się następujące organy:

  1. Dokumenty dotyczące rejestracji aktów stanu cywilnego – urząd stanu cywilnego Urzędu Generalnego Wymiaru Sprawiedliwości w Autonomicznej Republice Krymu, organy wymiaru sprawiedliwości w obwodach, w miastach Kijów i Sewastopol.
  2. Dokumenty o charakterze społeczno-prawnym, które należą do kompetencji urzędu archiwalnego (co do działalności pracowniczej (stażu), wynagrodzenia, służby w wojsku, udziału w ruchu partyzanckim i innych działaniach bojowych, wysiedlenia, rehabilitacji, karalności, wykształceniu, pobytu na leczeniu, otrzymywania emerytur, nagród, przyznania stopni naukowych, nadania tytułów naukowych i podniesienia kwalifikacji, nagród, spadku, majątku nieruchomego, udziału w pracach organizacji obywatelskich i inne) – Generalny Urząd Archiwalny przy Gabinecie Ministrów Ukrainy.
  3. Zażądanie dokumentów o wykształceniu dla obcokrajowców, którzy uczyli się (studiowali) w Ukrainie – właściwe ministerstwo (uczelnia).

 

W przypadku zażądania duplikatów zaświadczenia o rejestracji aktów stanu cywilnego.

 

Zgodnie z Instrukcją o porządku rejestracji aktów stanu cywilnego w Ukrainie od 19 kwietnia 1994 r., duplikat aktu urodzenia wydają organy rejestracji aktów stanu cywilnego na prośbę osób, co do których złożono zapis aktu stanu cywilnego, a duplikaty aktów urodzenia dzieci mogą być wydawane ich rodzicom i opiekunom prawnym. Ma Pan więc prawo jako rodzic dziecka (opiekun prawny) do uzyskania takiego dokumentu. Duplikat aktu urodzenia dziecka, które nie osiągnęło 18 roku życia, może także zostać wydany ich opiekunom, kuratorom oraz administracjom zakładów dla dzieci, w których dzieci przebywają na wychowaniu. Osobom, które osiągnęły 16 rok życia, duplikaty zaświadczenia mogą być wydawane w razie posiadania dowodu.

 

Nie wydaje się duplikatów aktu urodzenia osobie pozbawionej praw rodzicielskich. Przy wydawaniu duplikatu aktu urodzenia informacje o rodzicach są podawane w całkowitej dokładności z danymi, zapisanymi w akcie urodzenia. Duplikaty aktu zgonu wydawane są tylko rodzinie zmarłego (dzieciom zmarłego, w tym także adoptowanym, małżonkowi, braciom i siostrom zmarłego, dziadkowi i babci zmarłego, tak ze strony ojca, jak i matki). Stopień pokrewieństwa musi być stwierdzony dokumentalnie.

 

Dodam, że jeśli nie uda się Panu uzyskać samodzielnie dokumentu, to zawsze może Pan zwrócić się do sądu, aby ten zwrócił się do ambasady Ukrainy o nadesłanie aktu urodzenia dziecka. Jeśli strona nie jest w stanie uzyskać sama dokumentu, albo uzyskanie go napotyka na trudne do przezwyciężenia przeszkody, czyni to sąd. W tym jednak wypadku, jeśli jest Pan rodzicem dziecka i ma Pan prawa rodzicielskie, nie powinno być problemu, aby Pan uzyskał akt urodzenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus 0 =

»Podobne materiały

Odstąpienie od umowy zawartej przez telefon

Zawarłam umowę przez telefon 13.03, przysłano mi na e-mail-a 24.03. W ciągu 14 dni mogę odstąpić od umowy. Od kiedy liczy się te 14 dni: od 13, czy od 24. Mam zamiar odstąpić od tej umowy – czy jest to możliwe?

 

Wydziedziczenie przyrodniego rodzeństwa w testamencie

Ostatnio zmarł mój ojciec. Pozostawił testament sporządzony przez notariusza, w którym wydziedziczył moje przyrodnie rodzeństwo z odpowiednim uzasadnieniem. Czy w takiej sytuacji jest możliwe podważenie testamentu przez przyrodnie rodzeństwo? Czy mają oni prawo do zachowku? Wiem że nie zgodzą się z

 

Wniosek o sprostowanie aktu urodzenia

Rodzice chcą przekazać mi nieruchomość w akcie darowizny, ale jest jeden problem. W moim akcie urodzenia zostało błędnie wpisane imię ojca: zamiast poprawnego – Janusz jest Jan. Te błędne dane następnie zostały wpisane do innych dokumentów (dowodu osobistego, paszportu itd.). Czy mogę złożyć w

 

Wykreślenie z rejestru zabytków

Byłem właścicielem budynku wpisanego w rejestr zabytków, który nie nadawał się do użytkowania i groził zawaleniem (mam odpowiednie ekspertyzy). W zasadzie budynek dzielił się na dwie części: obiekt wpisany w rejestr zabytków oraz przybudówkę. Otrzymałem zgodę na rozbiórkę przybudówki. W trakcie prac

 

Jak uzyskać akt zgonu osoby która zmarła w USA?

Mój ojciec 22 lata temu wyjechał do USA do Chicago, ja miałam wtedy 2 lata. Kontakt z mamą stracił po roku, odtąd nic o nim nie wiemy, ale doszły nas słuchy, że zmarł w USA na raka w 1997 r. Teraz mama chce przepisać na mnie swoje mieszkanie i potrzebujemy zgody ojca. Jak uzyskać akt zgonu ojca któr

 

Prace archeologiczne na prywatnym terenie

Czy muszę się zgodzić na prace archeologiczne na moim prywatnym terenie (oznaczone grodzisko, które prawdopodobnie znajduje się w rejestrze zabytków)? Czy mogę zawrzeć z archeologami umowę, w której zostanie określone wynagrodzenie za korzystanie z terenu?

 

Status osoby samotnie wychowującej dziecko a wpis w akcie urodzenia

Za miesiąc urodzi się moje dziecko. Jestem panną, pracuję. Ojciec dziecka rozwodzi się ze swoją żoną za kilka miesięcy. Po porodzie chciałabym mieć status osoby samotnie wychowującej dziecko, ale nie chcę zgłaszać wniosku o alimenty od ojca dziecka ani pociągać do żadnej odpowiedzialności, natomiast

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »