.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Konsekwencje pobicia dziecka przez matkę

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 24.03.2019 • Zaktualizowane: 20.02.2022

Moja żona mocno zbiła nasze dziecko (syna wiek 12 lat) przedmiotem, w wyniku czego miał siniaki, po czym uciekł z domu i został znaleziony przez policję i umieszczony w placówce wychowawczej. Została wytoczona żonie sprawa o pobicie dziecka. Co jej za to grozi i jakie poniesie konsekwencje? Jaki może otrzymać wyrok, w jaki sposób może się bronić, czy istnieje coś takiego jak przydzielenie obrońcy z urzędu? Nigdy nie była karana.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Konsekwencje pobicia dziecka przez matkę

Fot. Fotolia

Co grozi rodzicowi za pobicie dziecka?

W przedstawionej sprawie wszystko zależy od tego, jakich obrażeń doznał syn w wyniku pobicia. Jeśli chodzi tylko o siniaki, to będzie to raczej kwalifikacja z art. 157 § 2 Kodeksu karnego, zgodnie z którym „kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

W tej sytuacji najwyżej żona otrzyma karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. To maksymalny wymiar kary, którego można by się tu spodziewać. Proszę jednak pamiętać o tym, że w chwili obecnej sądy są wyczulone na przestępstwa popełniane na nieletnich. Takie przestępstwa oceniane są surowiej, zwłaszcza gdy popełniane są przez rodziców. Obawiam się zatem, że trudno będzie zasłaniać się brakiem umyślności w działaniu, zdenerwowaniem, wyprowadzeniem przez syna z równowagi. Natomiast na korzyść żony niewątpliwie działać będzie niekaralność oraz fakt, iż to pierwsze takie zdarzenie. Warto wykazać się dobrą opinią jako rodzica wystawioną przez szkołę.

Przydzielenie osobie oskarżonej obrońcy z urzędu

Jeśli chodzi o obrońcę z urzędu, to można wystąpić o jego przydzielenie przez sąd. Zgodnie z art. 79 Kodeksu postępowania karnego „oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby mu wyznaczono obrońcę z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Obrońcę takiego wyznacza prezes sądu, w rejonie którego toczyć będzie się postępowanie”. Wniosek o ustanowienie takiego obrońcy można znaleźć na stronach internetowych sądów. Do wniosku dołącza się oświadczenie o swoim stanie majątkowym, także według wzoru, który można znaleźć na stronach sądów lub na stronie ministerstwa sprawiedliwości.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl