.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Konsekwencje pobicia dziecka przez matkę

Moja żona mocno zbiła nasze dziecko (syna wiek 12 lat) przedmiotem, w wyniku czego miał siniaki, po czym uciekł z domu i został znaleziony przez policję i umieszczony w placówce wychowawczej. Została wytoczona żonie sprawa o pobicie dziecka. Co jej za to grozi i jakie poniesie konsekwencje? Jaki może otrzymać wyrok, w jaki sposób może się bronić, czy istnieje coś takiego jak przydzielenie obrońcy z urzędu? Nigdy nie była karana.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Konsekwencje pobicia dziecka przez matkę

Fot. Fotolia

Co grozi rodzicowi za pobicie dziecka?

W przedstawionej sprawie wszystko zależy od tego, jakich obrażeń doznał syn w wyniku pobicia. Jeśli chodzi tylko o siniaki, to będzie to raczej kwalifikacja z art. 157 § 2 Kodeksu karnego, zgodnie z którym „kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

W tej sytuacji najwyżej żona otrzyma karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. To maksymalny wymiar kary, którego można by się tu spodziewać. Proszę jednak pamiętać o tym, że w chwili obecnej sądy są wyczulone na przestępstwa popełniane na nieletnich. Takie przestępstwa oceniane są surowiej, zwłaszcza gdy popełniane są przez rodziców. Obawiam się zatem, że trudno będzie zasłaniać się brakiem umyślności w działaniu, zdenerwowaniem, wyprowadzeniem przez syna z równowagi. Natomiast na korzyść żony niewątpliwie działać będzie niekaralność oraz fakt, iż to pierwsze takie zdarzenie. Warto wykazać się dobrą opinią jako rodzica wystawioną przez szkołę.

Przydzielenie osobie oskarżonej obrońcy z urzędu

Jeśli chodzi o obrońcę z urzędu, to można wystąpić o jego przydzielenie przez sąd. Zgodnie z art. 79 Kodeksu postępowania karnego „oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby mu wyznaczono obrońcę z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Obrońcę takiego wyznacza prezes sądu, w rejonie którego toczyć będzie się postępowanie”. Wniosek o ustanowienie takiego obrońcy można znaleźć na stronach internetowych sądów. Do wniosku dołącza się oświadczenie o swoim stanie majątkowym, także według wzoru, który można znaleźć na stronach sądów lub na stronie ministerstwa sprawiedliwości.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu