Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje pobicia dziecka przez matkę

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 24.03.2019

Moja żona mocno zbiła nasze dziecko (syna wiek 12 lat) przedmiotem, w wyniku czego miał siniaki, po czym uciekł z domu i został znaleziony przez policję i umieszczony w placówce wychowawczej. Została wytoczona żonie sprawa o pobicie dziecka. Co jej za to grozi i jakie poniesie konsekwencje? Jaki może otrzymać wyrok, w jaki sposób może się bronić, czy istnieje coś takiego jak przydzielenie obrońcy z urzędu? Nigdy nie była karana.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Konsekwencje pobicia dziecka przez matkę

Fot. Fotolia

W przedstawionej sprawie wszystko zależy od tego, jakich obrażeń doznał syn w wyniku pobicia. Jeśli chodzi tylko o siniaki, to będzie to raczej kwalifikacja z art. 157 § 2 Kodeksu karnego, zgodnie z którym „kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

W tej sytuacji najwyżej żona otrzyma karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. To maksymalny wymiar kary, którego można by się tu spodziewać. Proszę jednak pamiętać o tym, że w chwili obecnej sądy są wyczulone na przestępstwa popełniane na nieletnich. Takie przestępstwa oceniane są surowiej, zwłaszcza gdy popełniane są przez rodziców. Obawiam się zatem, że trudno będzie zasłaniać się brakiem umyślności w działaniu, zdenerwowaniem, wyprowadzeniem przez syna z równowagi. Natomiast na korzyść żony niewątpliwie działać będzie niekaralność oraz fakt, iż to pierwsze takie zdarzenie. Warto wykazać się dobrą opinią jako rodzica wystawioną przez szkołę.

 

Jeśli chodzi o obrońcę z urzędu, to można wystąpić o jego przydzielenie przez sąd. Zgodnie z art. 79 Kodeksu postępowania karnego „oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby mu wyznaczono obrońcę z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Obrońcę takiego wyznacza prezes sądu, w rejonie którego toczyć będzie się postępowanie”. Wniosek o ustanowienie takiego obrońcy można znaleźć na stronach internetowych sądów. Do wniosku dołącza się oświadczenie o swoim stanie majątkowym, także według wzoru, który można znaleźć na stronach sądów lub na stronie ministerstwa sprawiedliwości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus V =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki