Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spłata mieszkania ze spadku a podatek

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 29.04.2018

Jestem z siostrą współspadkobiercą mieszkania (po śmierci naszych rodziców). Zgodziliśmy się na wzajemne rozliczenie mieszkania, ponieważ siostra chce je zatrzymać dla siebie, a moją część spłacić. Czy będę musiał zapłacić jakiś podatek i w jakiej wysokości?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że wraz z siostrą jest Pan współwłaścicielem nieruchomości. Planują Państwo znieść tę współwłasność, tak aby w całości należała do jednego z Was. To, czy w tym przypadku wystąpi podatek zależy od faktu, czy zniesienie współwłasności nastąpi w sposób odpłatny czy nieodpłatny.

 

Nieodpłatne zniesienie współwłasności podlega pod opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn. Jeżeli jednak nieodpłatne zniesienie współwłasności następuje pomiędzy członkami najbliższej rodziny czynność taka jest zwolniona od podatku. Z uwagi na fakt, iż wskazał Pan, że zniesienie współwłasności ma nastąpić ze spłatą nie będziemy dalej analizować tej kwestii.

 

Odpłatne zniesienie współwłasności (gdy jedna osoba spłaca drugą w zamian za przyznany jej udział w rzeczy wspólnej) podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowaniu PCC podlega zniesienie współwłasności w drodze umowy, w części dotyczącej spłat lub dopłat. Ze spłatami mamy do czynienia, gdy współwłasność zostaje zniesiona poprzez przyznanie rzeczy objętej współwłasnością jednemu z dotychczasowych współwłaścicieli, z jednoczesnym obowiązkiem wypłacenia pozostałym współwłaścicielom równowartości przypadających im udziałów w rzeczy wspólnej.

 

Przy umowie o zniesienie współwłasności podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa nabywanego udziału. Podatek zobowiązana jest zapłacić osoba otrzymująca udział (w tym przypadku podatek powinna zapłacić Pana siostra). Stawka podatku przy odpłatnym zniesieniu współwłasności nieruchomości wynosi 2%. Z uwagi na fakt, że zniesienie współwłasności nieruchomości odbywa się u notariusza, to notariusz, jako płatnik zobowiązany jest obliczyć i pobrać podatek od podatnika i wpłacić do urzędu skarbowego. Siostra nie będzie już musiała składać żadnych deklaracji do urzędu skarbowego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Spłata mieszkania ze spadku a podatek

 

Dodatkowo pragnę zauważyć, że otrzymana przez Pana spłata w związku ze zniesieniem współwłasności nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z odpłatnego zbycia udziału w tym lokalu. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 09.08.2013 r., nr ILPB2/415-422/12/13-S/TR. Oznacza to, że otrzymana od siostry kwota spłaty jest wolna od podatku i nie musi Pan jej wykazywać w zeznaniach PIT.

 

Podsumowując, siostra zapłaci podatek PCC (2% od wartości otrzymanego udziału) natomiast Pan nie zapłaci żadnego podatku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus VIII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »