Spłata mieszkania ze spadku a podatek

• Autor: Marcin Sądej

Jestem z siostrą współspadkobiercą mieszkania (po śmierci naszych rodziców). Zgodziliśmy się na wzajemne rozliczenie mieszkania, ponieważ siostra chce je zatrzymać dla siebie, a moją część spłacić. Czy będę musiał zapłacić jakiś podatek i w jakiej wysokości?

Spłata mieszkania ze spadku a podatek

Fot. Fotolia

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że wraz z siostrą jest Pan współwłaścicielem nieruchomości. Planują Państwo znieść tę współwłasność, tak aby w całości należała do jednego z Was. To, czy w tym przypadku wystąpi podatek zależy od faktu, czy zniesienie współwłasności nastąpi w sposób odpłatny czy nieodpłatny.

Nieodpłatne zniesienie współwłasności podlega pod opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn. Jeżeli jednak nieodpłatne zniesienie współwłasności następuje pomiędzy członkami najbliższej rodziny czynność taka jest zwolniona od podatku. Z uwagi na fakt, iż wskazał Pan, że zniesienie współwłasności ma nastąpić ze spłatą nie będziemy dalej analizować tej kwestii.

Odpłatne zniesienie współwłasności (gdy jedna osoba spłaca drugą w zamian za przyznany jej udział w rzeczy wspólnej) podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowaniu PCC podlega zniesienie współwłasności w drodze umowy, w części dotyczącej spłat lub dopłat. Ze spłatami mamy do czynienia, gdy współwłasność zostaje zniesiona poprzez przyznanie rzeczy objętej współwłasnością jednemu z dotychczasowych współwłaścicieli, z jednoczesnym obowiązkiem wypłacenia pozostałym współwłaścicielom równowartości przypadających im udziałów w rzeczy wspólnej.

Przy umowie o zniesienie współwłasności podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa nabywanego udziału. Podatek zobowiązana jest zapłacić osoba otrzymująca udział (w tym przypadku podatek powinna zapłacić Pana siostra). Stawka podatku przy odpłatnym zniesieniu współwłasności nieruchomości wynosi 2%. Z uwagi na fakt, że zniesienie współwłasności nieruchomości odbywa się u notariusza, to notariusz, jako płatnik zobowiązany jest obliczyć i pobrać podatek od podatnika i wpłacić do urzędu skarbowego. Siostra nie będzie już musiała składać żadnych deklaracji do urzędu skarbowego.

Dodatkowo pragnę zauważyć, że otrzymana przez Pana spłata w związku ze zniesieniem współwłasności nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z odpłatnego zbycia udziału w tym lokalu. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 09.08.2013 r., nr ILPB2/415-422/12/13-S/TR. Oznacza to, że otrzymana od siostry kwota spłaty jest wolna od podatku i nie musi Pan jej wykazywać w zeznaniach PIT.

Podsumowując, siostra zapłaci podatek PCC (2% od wartości otrzymanego udziału) natomiast Pan nie zapłaci żadnego podatku.