Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Oskarżenia sąsiada o głośne słuchanie radia

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 12.05.2018

Słucham cicho radia w garażu obok posesji sąsiada, któremu to ciągle przeszkadza i oskarża mnie o głośne słuchanie radia. Radio działa w godzinach dziennych przy zamkniętych oknach 6.00-22.00. Odległość od garażu do budynku mieszkalnego sąsiada wynosi około 6 metrów. Sąsiad nasyła na mnie czwarty raz policję, która po interwencji ciągle każe mi ściszać radio, ja stosuję się do ich zaleceń i ściszam. Pytanie: do jakiego poziomu mam ściszać, żeby całkiem przestało grać?! Jakie mnie przysługują prawa w tym względzie? Nabyłem nawet decybelomierz, czy to urządzenie jest w stanie mi pomoc?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Sąsiedzi potrafią rzeczywiście niekiedy sprawiać problemy – nieraz są to zachowania drobne, zwykłe incydenty, a czasem zaś są naprawdę poważne. Pana sytuacja nie jest łatwa, gdyż nie ma aż nazbyt wielu możliwości jej rozwiązania.

 

Przede wszystkim chciałabym zaznaczyć, iż pojęcie „cicho” jest bardzo względne i dla każdego może mieć różne wartości. W mojej ocenie słusznie nabył Pan decybelomierz, gdyż za jego pomocą będzie można zmierzyć poziom hałasu, co już jest pewnym obiektywnym czynnikiem, a nie jedynie subiektywnym wrażeniem. Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska dopuszczalny hałas w porze dziennej na terenach zabudowy jednorodzinnej wynosi 55 decybeli, a w nocy 45. Przy kolejnej interwencji policji mógłby Pan pokazać wynik pomiaru (jeśli oczywiście będzie niższy) i na tej podstawie twierdzić, ze interwencja jest bezpodstawna.

 

Rozumiem, że w żadnej z tych sytuacji policja nie ukarała Pana mandatem. Mandatu można nie przyjąć i wówczas sprawa zostanie skierowana do postępowania sądowego, gdzie istniałaby możliwość szerszego wyjaśnienia sprawy i ewentualnie spowodowałoby poniesienie przez sąsiada kosztów, co mogłoby w przyszłości go pohamować. Trudno mi co prawda ocenić rzecz, nie znając dokładnie zachowania policjantów, jednakże wydaje się, że nie postępowali właściwie, gdyż nie zbadali właściwie sprawy, ograniczając się do nakazania Panu ściszenia, niezależnie od tego, czy była podstawa do tego, czy też nie. Przynajmniej nie wystawili Panu mandatu.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Oskarżenia sąsiada o głośne słuchanie radia

 

Jednakże chciałabym zaznaczyć, że również i Pan mógłby się powołać na przepisy Kodeksu wykroczeń (K.w.), czy ewentualnie Kodeksu karnego (K.k.). Co prawda, nigdy nie ma pewności, czy to zadziała, ale można podczas interwencji zgłosić naruszenie art. 66 § 1 K.w., zgodnie z jego treścią – kto chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej, organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub ochrony zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny do 1500 zł. Nie wiadomo, czy policja uzna te zgłoszenia za wprowadzanie w błąd, ale można spróbować. Po pierwsze, może to skłoni policję do spojrzenia na sprawę inaczej, a po drugie może sąsiada to nieco utemperuje. Nie zaszkodzi spróbować.

 

Oprócz tego, mógłby Pan zgłosić naruszenie art. 107 K.w., czyli tak zwane złośliwe niepokojenie. Otóż, kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności grzywny do 1500 zł lub karze nagany. Może warto ze strony biernej przejść do czynnej i również zgłaszać policji zachowania sąsiada.

 

Trudno byłoby tak naprawdę przyporządkować jakiś czyn karny, gdyż nawet znieważenie czy zniesławienie wydaje się wątpliwe. Jednak przywołane wyżej przepisy Kodeksu wykroczeń mogłyby mieć zastosowanie w sprawie, a może przekonają sąsiada, że jego zachowanie nie jest tak bezkarne, jak mu się wydaje – nie ma jednak niestety pewności, jak potraktuje to policja i czy zgodzi się z Pana argumentacją.

 

Kupno decybelomierza niewątpliwie stanowi krok w dobrym kierunku, gdyż będzie to coś obiektywnego, co będzie mogło świadczyć na Pana korzyść. Mógłby Pan za jego pomocą wykazać, że zgłoszenia są bezpodstawne, a nakaz ściszania bezzasadny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zniesławienie biegłego sądowego lekarza psychiatry

Jestem biegłym sądowym lekarzem psychiatrą. Trzy tygodnie temu otrzymałem obraźliwy list napisany przez badanego przeze mnie więźnia (jest osadzony w zakładzie karnym). Złożył on też doniesienie na policję, skarżąc się na niesłuszną (jego zdaniem) opinię sądową, którą ja sporz

Żądanie zadośćuczynienia za publiczną obrazę

Czy mam prawo żądać przed sądem zadośćuczynienia za publiczne obrażanie mnie przez pewną osobę?

Ustawa o ochronie danych osobowych

Kto jest administratorem danych osobowych w stowarzyszeniu i odpowiada za ich ujawnianie uprawnionym podmiotom? Komisja rewizyjna i zarząd są organami, które odpowiadają tylko przed walnym zgromadzeniem członków. Czy zastosowanie znajdzie tu ustawa o ochronie danych osobowych?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »