.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakończenie obowiązku alimentacyjnego po śmierci uprawnionego

• Data: 02-01-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Potrzebuję porady prawnej dotyczącej zakończenia obowiązku alimentacyjnego wobec osoby dorosłej. Moja mama zmarła w lipcu (74 lat), na jej konto były wypłacane alimenty przez ojca (76 lat). ZUS twierdzi, że wygaszenie nie następuje automatycznie, więc dalej przelewa świadczenie na konto zmarłej osoby. Czy powinienem wystąpić do sądu z wnioskiem o zakończenie pobierania świadczenia? Czy konieczne jest składanie wniosku do sądu? Czy wystarczy zgłosić śmierć osoby, na rzecz której alimenty były wypłacane do ZUS-u?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakończenie obowiązku alimentacyjnego po śmierci uprawnionego

Alimenty na rzecz osoby dorosłej

W pierwszej kolejności wskazać należy, że obowiązek alimentacyjny wymaga istnienia dwóch stron tego stosunku – z jednej strony zobowiązanego do płacenia alimentów, a z drugiej uprawnionego do płacenia alimentów. Wskazać należy również, że alimenty to świadczenia, które polegają na dostarczeniu środków utrzymania. Tak jak to miało miejsce w opisanym przypadku, tj. ojciec przekazywał świadczenie alimentacyjne na rzecz mamy. Zgodnie z art. 128 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1359), zwanej dalej w skrócie K.r.io., „Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo”. Nadto zgodnie z art. 129 § 1 K.r.io. „Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych – obciąża bliższych stopniem przed dalszymi”.

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

Odnosząc się natomiast do śmierci uprawnionego do alimentacji, wskazać należy, że prawo do alimentów, z uwagi na osobisty charakter, nie wchodzi w skład spadku (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 listopada 2000 r., sygn. akt. I CZ 65/00). Biorąc pod uwagę powyższe, należy ponownie podkreślić, że alimenty mają ściśle osobisty charakter i związane są wyłącznie z osobą uprawionego do ich otrzymania oraz zobowiązanego do ich płacenia. Dlatego też obowiązek alimentacyjny wygasa z chwilą śmierci chociażby jednej ze stron tego stosunku zobowiązaniowego.

 

Zatem w opisanej przez Pana sytuacji konieczne jest skierowanie pisma do ZUS-u wraz z dokumentami potwierdzającymi wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego, tj. przesłaniem odpisu aktu zgonu uprawnionej do alimentacji. Warto również w tym piśmie opisać charakter roszczenia alimentacyjnego (charakter ściśle osobisty) oraz wskazać, że z uwagi na wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego dalsze pobieranie świadczenia od zobowiązanego jest nieuprawnione.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu