Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podwyższanie czynszu z powodu inflacji

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 22.08.2018

W umowie najmu mam zawarty paragraf dotyczący inflacji: „Czynsz będzie podwyższany rocznie zgodnie z oficjalnym wskaźnikiem inflacji, ogłaszanym przez GUS za rok miniony”. W związku z powyższym z początkiem lutego do czynszu dodałam 2% za rok 2017. Mój najemca, spółka cywilna, z którą mam podpisaną umowę najmu lokalu handlowo-usługowego, twierdzi, że powinnam od 2% inflacji za rok 2017 odliczyć deflację za rok 2016 i 2015. Czy ma rację, skoro w umowie najmu jest wyraźnie napisane tylko o „podwyższeniu inflacji”, dodatkowo przecież jest swoboda umów i skoro się zgodzili na taki zapis, to nie są to jakieś klauzule zakazane. Czy okres wypowiedzenia umów na czas nieokreślony musi wynosić 3 miesiące, czy może to być 1 miesiąc?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Niestety nie znam wyroków, w których sąd miałby tłumaczyć, co oznacza słowo „podwyższyć”. Jest to na tyle oczywiste, że trudno nawet polemizować z takim zapisem i poddawać to pod rozstrzygniecie sądu. Postaram się przedstawić Pani poniżej interpretację zapisu.

 

To, co zostało przez Państwa wpisane w umowie, stanowi tzw. klauzulę waloryzacyjną, automatyczną, bo nie wymaga to aneksu do umowy, a tym bardziej podwyżki czynszu zgodnie z art. 6851 Kodeksu cywilnego. Takie klauzule umowne są stosowane powszechnie. Nie są one jednak zawsze identyczne, stąd ważne – na co Pani zwróciła uwagę – na co umówią się strony w umowie. W przypadku, który Pani opisała, wprost wskazano, że chodzi o podwyższę czynszu, a nie o zmianę czynszu, co oznaczałoby zarówno podwyżkę, jak i obniżenie. Gdyby zapis brzmiał np.: „strony uzgodniły, że każdego roku obowiązywania umowy będzie on podlegał zmianie o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych publikowany przez GUS”, najemca miałby rację. Ponieważ jednak jest mowa o podwyższaniu czynszu jest dla mnie oczywiste, że w przypadku inflacji ujemnej czynsz pozostaje niezmieniony, zaś w przypadku inflacji 2% podlega on podwyższeniu o 2%.

 

Odnosząc się do drugiego z Pani pytań, to rzeczywiście jeżeli chodzi o lokal, to regulacja art. 688 Kodeksu cywilnego mówi o -miesięcznym terminie wypowiedzenia. Wokół tego przepisu, a w zasadzie jego charakteru, było dużo kontrowersji. Niestety ukształtowany jest pogląd, że przepis ten ma charakter bezwzględnie obowiązujący (tak np. wyrok SN z 6 kwietnia 2000 r., sygn. akt II CKN 264/2000).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Podwyższanie czynszu z powodu inflacji

 

Zarówno w orzecznictwie, jak i nauce prawa przyjmuje się, że strony mogą w umowie najmu określić dłuższy od wskazanego w art. 688 termin wypowiedzenia najmu lokalu zawartego na czas nieoznaczony, bo przepis ten jest ustanowiony w interesie najemcy i należy przyjąć, że zawiera normę semiimperatywną, która wyłącza możliwość skrócenia przewidzianego w nim trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia [tak np. F. Błahuta (w:) Komentarz, t. II, 1972, s. 1482; Z. Radwański (w:) System prawa cywilnego, t. III, cz. 2, s. 341; K. Pietrzykowski (w:) K. Pietrzykowski, Komentarz, t. II, 2011, s. 517; podobnie H. Ciepła (w:) J. Gudowski, Komentarz, t. III, cz. 2, 2013, J. Jezioro (w:) E. Gniewek, Komentarz, 2006, s. 1098).

 

Cytuję też dodatkowo wyrok Sądu Okręgowego w Sieradzu z dnia 27 listopada 2013 r., sygn.akt I Ca 433/13, w brzmieniu: „W doktrynie prawa cywilnego podkreśla się, że art. 688 k.c. zawiera normę semiimperatywną, która wyłącza możliwość skrócenia przewidzianego w nim trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia, nie zaś jego wydłużenia. Ściśle określone czasowo wyłączenie możliwości wypowiedzenia umowy w swoich skutkach może być zatem zbliżone do umownego wydłużenia terminów wypowiedzenia, które de facto powoduje, że stosunek najmu musi trwać przez cały – dłuższy – okres wypowiedzenia”.

 

W umowach widuję często zapisu skracające okres wypowiedzenia. ale niestety jest to sprzeczne z obowiązującym prawem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Opłaty za używanie lokalu

Mój tata mieszka w kamienicy. Niedawno odnalazł się jej właściciel. Wypowiedział tacie umowę najmu, dając 3-letni okres wypowiedzenia i podwyższając dwukrotnie czynsz (było to 7 miesięcy temu). Czy to zgodne z prawem? Twierdzi, że w mieszkaniu ma później zamieszkać jego córka, ale m

Remont domu jako forma czynszu

Jestem właścicielem domu, który wymaga wielu prac remontowych (obecnie nikt tam nie mieszka). Moi znajomi zaproponowali, że wynajmą ten dom. Chcą go wyremontować w zamian za czynsz. Czy remont może być formą czynszu? Jak sporządzić umowę?

Wygaśnięcie umowy najmu lokalu użytkowego a brak nowej umowy

Upłynął niedawno 3-letni okres najmu lokalu użytkowego, który wynajmuję od gminy, ale nie została podpisana nowa umowa najmu z powodu obiekcji co do wysokości wymaganej kaucji. Czynsz płacimy więc według starej umowy na podstawie otrzymywanych faktur VAT (w umowie nie było zapisu o żad
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »