Zamknięcie firmy a zobowiązania wobec kontrahentów

Prowadzę firmę cateringową, którą zamykam z końcem miesiąca i w związku z tym mam pytanie odnośnie zobowiązań wobec moich kontrahentów, czyli firm, które żywię. Łączą mnie z nimi umowy na usługę żywienia z miesięcznym wypowiedzeniem, czy muszę dawać im wypowiedzenie, jeżeli definitywnie zamykam firmę? Czy mogę przestać żywić z dnia na dzień?

Zamknięcie firmy a zobowiązania wobec kontrahentów

Odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy

Zawarła Pani umowę, a dopóki umowa nie zostanie wypowiedziana, jest Pani zobowiązana świadczyć usługi. Za niewykonanie zobowiązania może Pani być pociągnięta do odpowiedzialności.

Odpowiedzialność ta jest uregulowana w art. 471 i nast. Kodeksu cywilnego (K.c.) – odpowiedzialność kontraktowa, czyli odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy.

Osoba chcąca skorzystać z oferowanych przez Panią usług zawarła umowę. Z reguły jest to umowa o świadczenie usług regulowana na mocy art. 750 K.c. przez przepisy o zleceniu. Może to być także umowa zbliżona do umowy o dzieło (jak chodzi np. o przygotowanie posiłku), czy inna.

Odpowiedzialność za szkodę na skutek nie wykonania umowy o świadczenie usług

Niezależnie od tego, jaka konkretnie jest to umowa, jeżeli Pani jako przedsiębiorca (pojęcie to należy ujmować szeroko – zazwyczaj sama nie świadczy tego typu usług, a raczej korzysta z osób, z których pomocą zobowiązanie wykonuje, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza) nie wykona jej bądź wykona ją nienależycie, może ponieść odpowiedzialność za szkodę, którą wskutek tego poniosła druga strona. Stanie się tak wówczas, gdy działanie Pani było zawinione i gdy przy wykonaniu umowy nie dochowała Pani staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju. Należytą staranność dłużnika w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej określa się przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności (art. 355 K.c.).

Zamknięcie działalności a zobowiązania wobec kontrachentów

Co istotne – to Pani musi udowodnić, że nie ponosi winy; przepisy o skutkach niewykonania umów przewidują bowiem w tym zakresie tzw. domniemanie winy dłużnika (art. 471 K.c.). Oznacza to, że z założenia dłużnik jest winny i w celu uchylenia się od odpowiedzialności powinien udowodnić swą niewinność.

Zamknięcie działalności nie zwalnia Pani z zobowiązania wobec kontrahentów.

Proszę wypowiedzieć umowy, najlepiej za porozumieniem stron, z podmiotami, z którymi je Pani posiada.

Zapewne umowy te zawierają jakiś termin wypowiedzenia – naruszenie tego także może być potraktowane jako podstawa do odpowiedzialności. Dlatego lepiej to zrobić za porozumieniem stron.