.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zamknięcie firmy a zobowiązania wobec kontrahentów

Prowadzę firmę cateringową, którą zamykam z końcem miesiąca i w związku z tym mam pytanie odnośnie zobowiązań wobec moich kontrahentów, czyli firm, które żywię. Łączą mnie z nimi umowy na usługę żywienia z miesięcznym wypowiedzeniem, czy muszę dawać im wypowiedzenie, jeżeli definitywnie zamykam firmę? Czy mogę przestać żywić z dnia na dzień?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zamknięcie firmy a zobowiązania wobec kontrahentów

Odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy

Zawarła Pani umowę, a dopóki umowa nie zostanie wypowiedziana, jest Pani zobowiązana świadczyć usługi. Za niewykonanie zobowiązania może Pani być pociągnięta do odpowiedzialności.

 

Odpowiedzialność ta jest uregulowana w art. 471 i nast. Kodeksu cywilnego (K.c.) – odpowiedzialność kontraktowa, czyli odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy.

 

Osoba chcąca skorzystać z oferowanych przez Panią usług zawarła umowę. Z reguły jest to umowa o świadczenie usług regulowana na mocy art. 750 K.c. przez przepisy o zleceniu. Może to być także umowa zbliżona do umowy o dzieło (jak chodzi np. o przygotowanie posiłku), czy inna.

Odpowiedzialność za szkodę na skutek nie wykonania umowy o świadczenie usług

Niezależnie od tego, jaka konkretnie jest to umowa, jeżeli Pani jako przedsiębiorca (pojęcie to należy ujmować szeroko – zazwyczaj sama nie świadczy tego typu usług, a raczej korzysta z osób, z których pomocą zobowiązanie wykonuje, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza) nie wykona jej bądź wykona ją nienależycie, może ponieść odpowiedzialność za szkodę, którą wskutek tego poniosła druga strona. Stanie się tak wówczas, gdy działanie Pani było zawinione i gdy przy wykonaniu umowy nie dochowała Pani staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju. Należytą staranność dłużnika w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej określa się przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności (art. 355 K.c.).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zamknięcie działalności a zobowiązania wobec kontrachentów 

Co istotne – to Pani musi udowodnić, że nie ponosi winy; przepisy o skutkach niewykonania umów przewidują bowiem w tym zakresie tzw. domniemanie winy dłużnika (art. 471 K.c.). Oznacza to, że z założenia dłużnik jest winny i w celu uchylenia się od odpowiedzialności powinien udowodnić swą niewinność.

 

Zamknięcie działalności nie zwalnia Pani z zobowiązania wobec kontrahentów.

 

Proszę wypowiedzieć umowy, najlepiej za porozumieniem stron, z podmiotami, z którymi je Pani posiada.

 

Zapewne umowy te zawierają jakiś termin wypowiedzenia – naruszenie tego także może być potraktowane jako podstawa do odpowiedzialności. Dlatego lepiej to zrobić za porozumieniem stron.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu