Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zalanie mieszkania z winy spółdzielni mieszkaniowej

Autor: Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 24.06.2019

W ciągu ostatniego roku już trzy razy nastąpiło zalanie mieszkania nieczystościami z niedrożnej kanalizacji. Wina leży po stronie spółdzielni mieszkaniowej. Czy mogę żądać od spółdzielni w przypadku następnego zalania mieszkania, aby sami zajęli się usuwaniem szkód i na ten czas zapewnili mi lokal zastępczy?

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Obowiązek naprawienia szkody na Pani mieniu wynika z art. 415 Kodeksu cywilnego, który stanowi, iż kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Sposób naprawienia szkody reguluje natomiast art. 363 Kodeksu cywilnego.

 

W przedmiotowym stanie może Pani żądać zatem od podmiotu zobowiązanego do naprawienia szkody (spółdzielni mieszkaniowej) poprzez przywrócenie stanu poprzedniego, czyli przeprowadzenie remontu w Pani mieszkaniu. Wybór formy naprawienia szkody należy bowiem do Pani i zobowiązany nie może narzucić Pani, co do zasady odszkodowania jako jedynej formy. Należy jednocześnie zauważyć, iż w takim przypadku roszczenie może Pani skierować jedynie do spółdzielni, nie zaś do ubezpieczyciela, gdyż ten na mocy art. 822 Kodeksu cywilnego zobowiązany jest jedynie do wypłaty odszkodowania.

 

Przepis art. 363 Kodeksu cywilnego ogranicza jednakże w dwóch przypadkach możliwość wyboru przez poszkodowanego formy naprawienia szkody, mianowicie jeśli przywrócenie stanu poprzedniego byłoby niemożliwe. W omawianym przypadku nic nie wskazuje jednak żebyśmy mieli do czynienia z taką sytuacją, gdyż remont mieszkania nie musi doprowadzić do stanu zgodnego w 100% ze stanem poprzednim, a jedynie przywrócić poprzedni standard oraz warunki panujące w mieszkaniu. Wyłączenie to dotyczy raczej sytuacji, gdy nie jest możliwa restytucja naturalna, np. odtworzenie rzeczy unikatowej.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Zalanie mieszkania z winy spółdzielni mieszkaniowej

 

Druga sytuacja dotyczy przypadku, jeżeli przywrócenie stanu poprzedniego pociągałoby za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, wówczas roszczenie poszkodowanego także ogranicza się do świadczenia w pieniądzu. W takiej sytuacji nadmierność powinna być oceniana każdorazowo indywidualnie dla każdego przypadku. Dłużnik nie jest bowiem zobowiązany ponosić nakładów, które są nieproporcjonalne do oczekiwanych rezultatów, np. do naprawy rzeczy w przypadku, jeśli zakup nowej byłby bardziej uzasadniony ekonomicznie. Również i ta przesłanka wyłączająca możliwość wyboru zdaje się zatem nie zachodzić w omawianej sytuacji.

 

Należy jednakże zauważyć, iż pomimo tego, że ma Pani prawo żądać naprawienia szkody poprzez przywrócenie stanu poprzedniego, to niekoniecznie spółdzielnia będzie skłonna Pani prawo uszanować i przeprowadzić remont bez wdawania się w spór sądowy. Co więcej, w takiej sytuacji nie będzie miała Pani kontroli nad sposobem przeprowadzenia takiego remontu i może się okazać, że nie spełnia on Pani oczekiwań. Tym niemniej, jak wcześniej wskazałem, przysługuje Pani możliwość wyboru.

 

Odnosząc się do kwestii zapewnienia lokalu zastępczego na czas przeprowadzania remontu, nie budzi wątpliwości, iż w oparciu o art. 415 Kodeksu cywilnego może Pani dochodzić zwrotu kosztów jego wynajmu w sytuacji, kiedy nie jest możliwe zamieszkiwanie zalanego lokalu lub byłoby ono nadmiernie utrudnione. Jest bowiem bezsporne, iż remont stanowi uciążliwość spowodowaną działalnością (a raczej zaniechaniem) spółdzielni i nie powinna być Pani obciążana skutkami jego przeprowadzenia. Może więc Pani, jak wcześniej wskazałem, żądać uzasadnionych kosztów zakwaterowania w innym miejscu. Rzecz jasna koszty te muszą mieścić się w granicach rozsądku (nie może być to 5-gwiazdkowy hotel), ale nie musi Pani szukać też najtańszego lokum. Uzasadnionym kosztem będzie w tym przypadku koszt lokalu o podobnym standardzie w okolicy Pani mieszkania. Co do zapewnienia takiego lokum przez spółdzielnię, to sądzę, iż sprawiłoby to znacznie większy problem i wydaje się, że w Pani interesie jest poszukanie lokalu na własną rękę z jednoczesnym żądaniem opłacenia czynszu przez spółdzielnię.

 

Dodam jeszcze na koniec, iż oprócz odszkodowania w przedmiotowej sytuacji zasadne wydaje się także żądanie wypłaty zadośćuczynienia za szkody spowodowane ciągłymi zaniedbaniami spółdzielni i dezorganizacją Pani życia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus 0 =

»Podobne materiały

Odwołanie dożywocia na gospodarstwie rolnym

Rodzice zawarli z dzieckiem umowę dożywocia na gospodarstwie rolnym. Aktualnie stosunki między nimi bardzo się pogorszyły. Dziecko nie zajmuję się rodzicami, krzyczy itp. Czy istnieje możliwość „odwołania” takiej umowy? Albo jej radykalnej zmiany (np. na korzyść drugiego dziecka)?

Co zrobić gdy bank przelał mi na konto zbyt duży przelew?

Bank dokonując przelewu z konta na konto wpłacił zbyt dużą sumę. Czy jako właściciel konta jestem zobowiązany zgłosić zaistniały fakt, czy może cieszyć się niespodziewanym przypływem gotówki? Wspomniane pieniądze są na koncie od tygodnia i nic się nie dzieje, bank nie dzwoni. Co

Procedura wykreślenia wpisu hipotecznego z księgi wieczystej

Chcę wykreślić wpis hipoteki zabezpieczającej wierzytelność, która została przelana na mnie umową przelewu wierzytelności. Według obecnego stanu KW beneficjentem wpisu jest wciąż cedent, osoba, od której nabyłem wierzytelność. Jak najprościej wykreślić ten wpis? Czy muszę najpie
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »