Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie w przypadku śmierci małżonków w jednym wypadku

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 01.04.2017

Wychodząc po raz drugi za mąż, od kilku lat byłam już jedynym właścicielem nieruchomości. Mam dorosłą Córkę z pierwszego małżeństwa, ale nie mamy wspólnych dzieci z moim obecnym mężem. On ma dwoje dorosłych dzieci ze swojego pierwszego małżeństwa. Jak będzie wyglądać dziedziczenie, w przypadku śmierci małżonków w jednym wypadku? Tzn. gdybyśmy zginęli razem w jednej katastrofie? Kto odziedziczy moje nieruchomości?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przy odpowiedzi na Pani pytanie zakładam, że w karcie zgonu lekarz wpisze, że zgon Pani i męża nastąpił jednocześnie. Zazwyczaj w przypadku wypadków komunikacyjnych czy katastrof przykładowo lotniczych trudno bowiem o inne ustalenia. Wyjaśnię zatem, że zgodnie z treścią art. 32 Kodeksu cywilnego jeżeli kilka osób utraciło życie podczas grożącego im wspólnie niebezpieczeństwa, domniemywa się, że zmarły jednocześnie. Jeśli zatem nie będzie można obalić tego domniemania w żaden inny sposób, to trzeba będzie przyjąć właśnie jednoczesność śmierci.

 

Gdyby udało się ustalić kolejności oczywiście jeden z małżonków – ten, który zmarł później, dziedziczy po zmarłym wcześniej, a tym samym po nim dziedziczą jego dzieci.

 

Jeśli jednak uczestnicy wypadku umrą jednocześnie to zastosowanie mieć będzie regulacja art. 927 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku, ani osoba prawna, która w tym czasie nie istnieje”.

 

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924).

 

Jak wskazał Sąd Najwyższy w jednym z orzeczeń, nadal aktualnych, nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku. Przesłanki tej nie spełnia również osoba fizyczna, która zmarła jednocześnie ze spadkodawcą (tak orzeczenie z 12.4.1950 r., sygn. akt WaC 3/50), gdyż nie przeżyła spadkodawcy. Odnosi się to także do sytuacji, w której nie zostało obalone domniemanie równoczesności śmierci, gdy kilka osób utraciło życie podczas grożącego im wspólnie niebezpieczeństwa (art. 32).

 

Innymi słowy, małżonkowie zmarli jednocześnie nie dziedziczą po sobie. W Pani przypadku oznacza to, że ani Pani po mężu ani mąż po Pani nie dziedziczylibyście.

 

Wyjaśnię dalej, że zgodnie z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

 

Ponieważ w omawianej sytuacji należałoby uznać, iż małżonek nie żyje już w chwili otwarcia spadku, po każdym z Państwa dziedziczyłyby jedynie Państwa dzieci.

 

Oczywiście wniosek ten dotyczył jedynie dziedziczenia ustawowego. Jeżeli Państwo pozostawią po sobie testament, mogą w nim swobodnie rozporządzić swoim majątkiem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + jeden =

»Podobne materiały

Stwierdzenie nabycia spadku czy zasiedzenie – jaką drogę wybrać?

Ciotka 40 lat temu na rzecz mojej mamy sporządziła testament, zapisując jej dom. Ciotka była wdową; wujostwo byli bezdzietni, ale mieli rodzeństwo. Matka od 40 lat mieszka w tym domu, płaci podatki i zarządza nieruchomością. Jakie są szanse uregulowania sprawy bez szukania spadkobierców, o których n

 

Czy nieślubne dziecko dziedziczy po ojcu?

Małżeństwo miało córkę i syna. Rodzice w 2000 r. w formie darowizny przekazali mieszkanie swojej córce. W 2010 r. zmarła mama, a rok późnej ojciec. W 2006 r. córka sprzedała to mieszkanie. Przed laty, gdy dzieci były jeszcze małe, okazało się, że ojciec ma nieślubne dziecko, córkę. Po pewnym czasie

 

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego przed 2001 r.

Mój brat zmarł w marcu 1999 r. jako bezdzietny kawaler. Miał na własność kilkunastohektarowe gospodarstwo rolne. W chwili jego śmierci miałam 18 lat i uczęszczałam do szkoły średniej, jeden brat (pełnoletni) był na rencie inwalidzkiej, a drugi pracował poza rolnictwem. Moja mama pracowała, ale ma wy

 

Wydziedziczenie dzieci i wnuków

Czy wydziedziczając sądownie dzieci i wnuki z prawa do spadku z przyczyn uzasadnionych, muszą te osoby dowiedzieć się o tym fakcie zaraz po orzeczeniu tego przez sąd, czy mogą dopiero po śmierci osoby wydziedziczającej? Czy osoby, które mają być wydziedziczone muszą być wzywane na rozprawę do sądu,

 

Dziedziczenie z testamentu i mieszkanie za opiekę

Jestem wdową, mój jedyny syn nie żyje od 15 lat, był kawalerem, nie miał dzieci. 10 lat temu zmarł mój mąż – pozostawił napisany odręcznie testament, w którym do dziedziczenia powołał mnie. Nie przeprowadzałam jak dotąd sprawy spadkowej, chciałabym to zrobić teraz. Dodam, że rodzice mojego męż

 

Użyczenie certyfikatu kompetencji zawodowych

Chciałbym użyczyć innej firmie certyfikatu kompetencji zawodowych w zakresie transportu. Czy grożą mi za to jakieś konsekwencje prawne? Czy można to załatwić w taki sposób, aby było to zgodne z prawem? Czy ponoszę odpowiedzialność za błędy kierowcy z firmy, której użyczę certyfikatu?

 

Rozliczenie stażu i stypendiów

W zeszłym roku odbywałam staż ze środków Unii Europejskiej z programu POWER, na który skierował mnie urząd pracy. Z UP nie dostałam żadnego PIT-u do rozliczenia i otrzymałam informację, że z tego dochodu nie muszę się rozliczać, ponieważ jest on zwolniony z podatku. Tak też zrobiłam. Jednak teraz ma

 

Czy należy się odprawa emerytalna przy likwidacji stanowiska pracy

W ubiegłym roku nabyłem prawa do emerytury. W tym roku pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. W związku z powyższym wystąpiłem do ZUS-u o przyznanie świadczenia emerytalnego. Będę musiał dostarczyć świadectwo pracy od o

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »