.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Dziecko z nowym partnerem zaraz po rozwodzie a ojcostwo

• Data: 08-12-2023 • Autor: Adam Dąbrowski

Rozwiodłam się z mężem. Obecnie jestem w związku z nowym partnerem. Jestem w ciąży, dziecko urodzi się za 3 miesiące, nie zachowamy 300 dni od rozwodu. Czy ślub z obecnym partnerem rozwiąże sprawę ojcostwa? Czy po zawarciu małżeństwa nie będę musiała wnosić pozwu o zaprzeczenie ojcostwa? Czy moje dziecko po narodzinach uzyska nazwisko swojego biologicznego ojca? Proszę o poradę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Dziecko z nowym partnerem zaraz po rozwodzie a ojcostwo

Domniemanie ojcostwa po rozwodzie

Jak się Pani orientuje (na co wskazuje opis i pytanie), zgodnie z art. 62 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.): „Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji”. Domniemanie to może być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

 

Przepis ten zawiera także inne domniemanie, a mianowicie: „Jeżeli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża. Domniemanie to nie dotyczy przypadku, gdy dziecko urodziło się w następstwie procedury medycznie wspomaganej prokreacji, na którą wyraził zgodę pierwszy mąż matki”.

 

W sytuacji, gdy przyjmiemy, że rozwód doprowadził do rozwiązania małżeństwa z dniem 8 grudnia 2022 r., to 300 dni minie 18 października 2023 r. Natomiast 1 lipca będzie to 180 dni, a 31 lipca 221 dni. Wynika z tego prosty wniosek – jeżeli dziecko urodzi się przed upływem 300 dni od ustania małżeństwa, domniemanym ojcem będzie Pani były mąż.

Nowy związek małżeński a domniemanie ojcostwa

Jednak jeżeli przed urodzeniem się dziecka zawrze Pani nowy związek małżeński – czyli do jego narodzin dojdzie po zawarciu przez Panią jako matkę drugiego małżeństwa – powstanie nowe domniemanie w zakresie ojcostwa dziecka. Według nowego domniemania dziecko narodzone po zawarciu przez Panią małżeństwa pochodzi od drugiego męża i będzie nosiło jego nazwisko lub nazwisko wskazane przy zawieraniu drugiego małżeństwa.

 

Konsekwencją drugiego domniemania jest to, że po zawarciu małżeństwa nie będzie musiała Pani w sądzie składać papierów o zaprzeczenie ojcostwa. Domniemanie to nie dotyczy przypadku, gdy dziecko urodziło się po zawarciu przez Panią drugiego małżeństwa, ale w następstwie procedury medycznie wspomaganej prokreacji, na którą wyraził zgodę pierwszy mąż matki.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym, rodzinnym oraz podatkowym. Nie stroni od spraw trudnych i wielowątkowych.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 minus VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu