Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie nagród fundowanych na Facebooku

Autor: Wioleta Biel • Opublikowane: 22.06.2019

Jesteśmy producentem przedmiotów do użytku w kuchni, od czasu do czasu robimy różnego rodzaju konkursy na Facebooku, które mają na celu promocję marki i firmy. Odbiorcami nagród są osoby fizyczne, które zgłaszają się do konkursu. Zawsze przy konkursie podajemy krótki regulamin (albo chodzi o polubienie strony, albo wymyślenie zastosowania dla naszych produktów, albo odwiedzenie nas na targach). Fundowane nagrody to zawsze któryś z naszych produktów i z reguły ich wartość nie przekracza 200 zł. Jak rozliczać nagrody fundowane na FB? Chodzi o VAT i PIT. Jak ująć je w kosztach?

Wioleta Biel

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jak rozumiem, że konkurs nie ma stałej, określonej tematyki. W związku z tym przy założeniu, że wartość nagrody jest skalkulowana powyżej 100 zł, a przy produkcji towaru odliczał Pan VAT, na takim przekazaniu będzie Pan zobowiązany naliczyć podatek naliczony poprzez wystawienie dowolnego dokumentu wewnętrznego dokumentującego nieodpłatne przekazanie.

 

W przypadku nagród poniżej 100 zł, jeżeli będzie Pan posiadał rejestr odbiorców na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy VAT – obowiązek naliczenia VAT nie wystąpi.

 

PIT. Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy PIT ma Pan obowiązek pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% w przypadku nagród rzeczowych, wygrany powinien wpłacić taki podatek przed wydaniem przedmiotu konkursu (art. 40 ust 7 ustawy PIT).

 

Aby „zwolnić” zwycięzcę konkursu z obowiązku wpłacenia kwoty podatku przed otrzymaniem nagrody, w praktyce organizatorzy konkursu przewidują dla zwycięzców także nagrodę pieniężną w takiej kwocie, aby niejako ”konsumowała” ona kwotę podatku.

 

Rozliczenie – w formularzy PIT 8AR – termin do końca stycznia roku następującego po roku, w którym taki konkurs miał miejsce.

 

Powyższe stanowisko jest prezentowane przez organy skarbowe. Istnieje jednak zapis art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy PIT mówiący o zwolnieniu z podatku w przypadku konkursów organizowanych i emitowanych przez środki masowego przekazu w przypadku wartości nagrody do 760 zł. Problem w tym, iż w ustawie ustawodawca wymienił jako środki masowego przekazu jedynie radio telewizję i prasę.

 

Wartość przekazanej nagrody w konkursie mającym na celu promocję marki, produktu powinna zostać ujęta jako koszt uzyskania przychodów.

 

Ważnym elementem Państwa przedsięwzięcia jest regulamin konkursu. Winien on opisywać zasady konkursu, przyznawania nagród oraz ewentualnie zasady rozliczania podatkowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus V =

»Podobne materiały

Podatek od sprzedaży działki budowlanej przez firmę

Jestem księgową w spółce z o.o. Firma sprzedaje działkę budowlaną, będącą jej własnością, osobie fizycznej. Naliczono 23% VAT, ale nie jestem pewna, czy stawka nie powinna wynieść 8%. Jaka jest prawidłowa wartość VAT?  

Klasyfikacja usług kominiarskich

Jakim numerem klasyfikacyjnym są objęte usługi kominiarskie z zakresu czyszczenia przewodów kominowych wentylacyjnych, dymowych i spalinowych, a jakim usługi z zakresu przeglądu stanu technicznego, sprawności przewodów kominowych wentylacyjnych, dymowych i spalinowych? Jakim podatk

Sprzedaż sprzętu medycznego

Jakie jest opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży sprzętu medycznego w obrocie wewnątrzwspólnotowym?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »