Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie nagród fundowanych na Facebooku

Autor: Wioleta Biel • Opublikowane: 22.06.2019

Jesteśmy producentem przedmiotów do użytku w kuchni, od czasu do czasu robimy różnego rodzaju konkursy na Facebooku, które mają na celu promocję marki i firmy. Odbiorcami nagród są osoby fizyczne, które zgłaszają się do konkursu. Zawsze przy konkursie podajemy krótki regulamin (albo chodzi o polubienie strony, albo wymyślenie zastosowania dla naszych produktów, albo odwiedzenie nas na targach). Fundowane nagrody to zawsze któryś z naszych produktów i z reguły ich wartość nie przekracza 200 zł. Jak rozliczać nagrody fundowane na FB? Chodzi o VAT i PIT. Jak ująć je w kosztach?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozliczenie nagród fundowanych na Facebooku

Jak rozumiem, że konkurs nie ma stałej, określonej tematyki. W związku z tym przy założeniu, że wartość nagrody jest skalkulowana powyżej 100 zł, a przy produkcji towaru odliczał Pan VAT, na takim przekazaniu będzie Pan zobowiązany naliczyć podatek naliczony poprzez wystawienie dowolnego dokumentu wewnętrznego dokumentującego nieodpłatne przekazanie.

 

W przypadku nagród poniżej 100 zł, jeżeli będzie Pan posiadał rejestr odbiorców na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy VAT – obowiązek naliczenia VAT nie wystąpi.

 

PIT. Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy PIT ma Pan obowiązek pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% w przypadku nagród rzeczowych, wygrany powinien wpłacić taki podatek przed wydaniem przedmiotu konkursu (art. 40 ust 7 ustawy PIT).

 

Aby „zwolnić” zwycięzcę konkursu z obowiązku wpłacenia kwoty podatku przed otrzymaniem nagrody, w praktyce organizatorzy konkursu przewidują dla zwycięzców także nagrodę pieniężną w takiej kwocie, aby niejako ”konsumowała” ona kwotę podatku.

 

Rozliczenie – w formularzy PIT 8AR – termin do końca stycznia roku następującego po roku, w którym taki konkurs miał miejsce.

 

Powyższe stanowisko jest prezentowane przez organy skarbowe. Istnieje jednak zapis art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy PIT mówiący o zwolnieniu z podatku w przypadku konkursów organizowanych i emitowanych przez środki masowego przekazu w przypadku wartości nagrody do 760 zł. Problem w tym, iż w ustawie ustawodawca wymienił jako środki masowego przekazu jedynie radio telewizję i prasę.

 

Wartość przekazanej nagrody w konkursie mającym na celu promocję marki, produktu powinna zostać ujęta jako koszt uzyskania przychodów.

 

Ważnym elementem Państwa przedsięwzięcia jest regulamin konkursu. Winien on opisywać zasady konkursu, przyznawania nagród oraz ewentualnie zasady rozliczania podatkowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + pięć =

»Podobne materiały

Klasyfikacja usług kominiarskich

Jakim numerem klasyfikacyjnym są objęte usługi kominiarskie z zakresu czyszczenia przewodów kominowych wentylacyjnych, dymowych i spalinowych, a jakim usługi z zakresu przeglądu stanu technicznego, sprawności przewodów kominowych wentylacyjnych, dymowych i spalinowych? Jakim podatkiem VAT

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »