Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wygrana w kasynie internetowym zarejestrowanym na Malcie

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 28.01.2017

Mam pytanie odnośnie wygranej w kasynie internetowym zarejestrowanym na Malcie. Czy taką wygraną muszę zgłaszać w US w celu opodatkowania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wygrana w kasynie internetowym zarejestrowanym na Malcie

Fot. Fotolia

W czasach, kiedy Internet jest obecny w prawie każdej dziedzinie życia i można w nim robić prawie wszystko, również gry hazardowe w sieci. Nie dziwi również gra w kasynie znajdującym się za granicą, w innym kraju. Staje się to coraz bardziej powszechne. Sprawę, jaką Pan przedstawił, ułatwia fakt, że chodzi o Maltę.

 

Malta jest członkiem Unii Europejskiej, tak samo jak Polska. Dodatkowo Polskę i Maltę łączy zawarta 7 stycznia 1994 r. umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Innymi słowy, nie można płacić dwukrotnie podatku za tę samą czynność. Dodatkowo należy również tu zwrócić uwagę na fakt, że prawo unijne zostało implementowane do prawa polskiego i w przypadku kolizji będzie miało priorytet.

 

Trzeba zaznaczyć, że prawo Unii Europejskiej nie zakazuje prowadzenia kasyn ani gier hazardowych przez Internet. Dotyczy to całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przy grach hazardowych online liczy się miejsce, gdzie znajdują się serwery danej strony internetowej. W związku z tym kasyno założone na Malcie działa w oparciu o ich przepisy krajowe, posiłkując się jednocześnie prawem europejskim. Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych co prawda wprowadziła znaczne ograniczenia co do możliwości uprawiania gier hazardowych w Polsce, jednakże nie dotyczy to opisanej przez Pana sytuacji, gdy kasyno było położone w innym państwie, a sama gra odbywała się online.

 

Jak już wspomniałam, w związku z tym, że chodzi o Maltę, zastosowanie będą miały przepisy wyłącznie prawa polskiego. Konieczne będzie sięgnięcie do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Konkretnie chodzi o artykuł 21 tej ustawy, który wprowadza zwolnienia przedmiotowe. Zawiera on katalog sytuacji, w których dochody są wolne od podatku dochodowego. Wyłączenie dotyczące Pańskiej sytuacji zostało opisane w art. 21 ust. 1 pkt 6. Zgodnie z jego treścią wolne od podatku dochodowego są wygrane w kasynach gry oraz grach w bingo pieniężne i fantowe urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Co prawda, nie mam pełnych danych, ale zakładam, że to kasyno działa zgodnie z prawem obowiązującym na Malcie (tam te przepisy są zresztą dużo mniej restrykcyjne). Dodatkowo istnieje również punkt 6a – jego treść zawiera zapis, iż również wolne od podatku są wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach fantowych, gdy jednorazowa wartość wygranych nie przekracza kwoty 2280 zł (gdy wygrana jest ponad tę kwotę, będzie ona opodatkowana ryczałtowym podatkiem w wysokości 10%). Jeśli zawarł Pan zakład wzajemny (np. o wynik meczu), to wówczas ten właśnie przepis będzie miał zastosowanie. Czyli należy tu zwrócić uwagę na ograniczenie kwotowe, które nie występuje przy typowej grze kasynowej.

 

Zasadniczo więc, jeśli wygrał Pan te pieniądze w kasynie, to wygrana jest zwolniona z podatku dochodowego. Nie trzeba więc zgłaszać tego do urzędu skarbowego. Istnieje jednak pewien haczyk. W przypadku dużych wygranych osoba wygrywająca zaczyna nagle nadmiernie wydawać pieniądze w stosunku do swoich stałych dochodów. Wówczas urząd skarbowy zwraca uwagę na taką sytuację i zaczyna dociekać, skąd pochodzą pieniądze.

 

Jeśli urząd skarbowy uzna, że Pana pieniądze można zakwalifikować jako przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach (według art. 25 b ustawy o PIT), wówczas może zastosować do nich zryczałtowaną stawkę 75% (taką możliwość wprowadza art. 25e tej samej ustawy). Aby więc nie ryzykować, najlepszą drogą na uniknięcie tego będzie uzyskanie od kasyna stosownego zaświadczenia o wygranej i jej wysokości (kasyna wystawiają takie dokumenty). Wówczas będzie Pan mógł wykazać, iż Pana przychód nie pochodzi z nieujawnionego źródła. Jeśli chce Pan się poczuć całkiem bezpiecznie, może Pan zaopatrzyć się w takie zaświadczenie i udać się z nim do urzędu skarbowego. Wówczas wyprzedzi Pan ewentualną kontrolę.

 

Jeśli więc Pana wygrana pochodzi z gry kasynowej, nie np. z zakładu wzajemnego, wówczas na podstawie wspomnianych wyżej przepisów jest zwolniona od podatku i nie musi Pan jej zgłaszać. Aby jednak uniknąć problemów w przyszłości, powinien Pan zaopatrzyć się w zaświadczenie o wygranej w kasynie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + siedem =

»Podobne materiały

Ustawa hazardowa – co zrobić, skoro ustawa hazardowa zabrania reklamy zakładów bukmacherskich?

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą w Polsce, ale ustawa hazardowa podcięła mi skrzydła. Jestem operatorem serwisu poświęconego internetowym zakładom bukmacherskich (mam też linki do serwisów bukmacherskich), a teraz ustawa hazardowa zabrania reklamy zakładów. Moje pytania to: jakie są san

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »