Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprawa o zasiedzenie a koszty sprawy przy przegranej

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 16.11.2018

Toczy się sprawa o zasiedzenie części mojej działki. Co z kosztami sprawy w razie jej przegrania? Czy jako uczestnik będę mógł złożyć wniosek o ich umorzenie z powodu trudnej sytuacji materialnej mojej rodziny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że do uiszczenia kosztów sądowych obowiązana jest ta strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie. Istnieje jednak możliwość zwolnienia strony z kosztów sądowych. Zgodnie z ustawą o kosztach sądowych należności sądowe mogą być umorzone na wniosek dłużnika w całości albo w części, jeżeli wykazał on, że ze względu na swoją sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów nie jest w stanie ich uiścić, a ściągnięcie należności pociągnęłoby wyjątkowo ciężkie skutki dla niego lub jego rodziny.

 

Do wniosku o umorzenie kosztów sądowych należy dołączyć oświadczenie o stanie majątkowych. W oświadczeniu tym należy opisać swoją sytuację finansową. Dane te muszą przekonać decydującego o umorzeniu, że dodatkowe koszty obciążające wskazany majątek byłyby niewspółmierne, narażałyby wnioskodawcę na ciężkie skutki.

 

Powyższy wniosek wraz z oświadczeniem składa się do prezesa sądu rejonowego, w którym toczy się sprawa. Prezes wydaje w tej sprawie zarządzenie.

 

Strona, która w całości została zwolniona z kosztów sądowych, nie uiszcza opłat sądowych i nie ponosi wydatków. Wszystkie opłaty związane z prowadzeniem sprawy pokrywa tymczasowo Skarb Państwa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - pięć =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki