Sprawa o zasiedzenie a koszty sprawy przy przegranej

• Autor: Marcin Sądej

Toczy się sprawa o zasiedzenie części mojej działki. Co z kosztami sprawy w razie jej przegrania? Czy jako uczestnik będę mógł złożyć wniosek o ich umorzenie z powodu trudnej sytuacji materialnej mojej rodziny?

Sprawa o zasiedzenie a koszty sprawy przy przegranej

Czy istnieje możliwość zwolnienia strony z kosztów sądowych?

W pierwszej kolejności wskazać należy, że do uiszczenia kosztów sądowych obowiązana jest ta strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie. Istnieje jednak możliwość zwolnienia strony z kosztów sądowych. Zgodnie z ustawą o kosztach sądowych należności sądowe mogą być umorzone na wniosek dłużnika w całości albo w części, jeżeli wykazał on, że ze względu na swoją sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów nie jest w stanie ich uiścić, a ściągnięcie należności pociągnęłoby wyjątkowo ciężkie skutki dla niego lub jego rodziny.

Do wniosku o umorzenie kosztów sądowych należy dołączyć oświadczenie o stanie majątkowych. W oświadczeniu tym należy opisać swoją sytuację finansową. Dane te muszą przekonać decydującego o umorzeniu, że dodatkowe koszty obciążające wskazany majątek byłyby niewspółmierne, narażałyby wnioskodawcę na ciężkie skutki.

Powyższy wniosek wraz z oświadczeniem składa się do prezesa sądu rejonowego, w którym toczy się sprawa. Prezes wydaje w tej sprawie zarządzenie.

Strona, która w całości została zwolniona z kosztów sądowych, nie uiszcza opłat sądowych i nie ponosi wydatków. Wszystkie opłaty związane z prowadzeniem sprawy pokrywa tymczasowo Skarb Państwa.