Porozumienie w sprawie zasiedzenia nieruchomości

Jestem jednym z właścicieli nieruchomości. Inny współwłaściciel wystąpił o zasiedzenie. Odbyła się wizja lokalna działki, podczas której doszliśmy do ugody. W jakim terminie mogę jednak odstąpić od tej ugody i złożyć zażalenie? Rozprawa odbędzie się za miesiąc. Kto ponosi opłaty sądowe?

Sprawa o zasiedzenie

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c.

Poniższa odpowiedź została oparta na następujących faktach i ich prawnej ocenie. Z treści Pana pytania wynika, iż jest Pan stroną postępowania o zasiedzenie. Podczas wizji przeprowadzonej na zlecenie sądu strony zawisłego przed sądem postępowania ustaliły wstępny zarys ugody, którą miałoby się zakończyć postępowanie cywilne.

Istotne jest, iż do porozumienia doszło nie na posiedzeniu sądu, lecz podczas wizji lokalnej. Ma to istotne znaczenie, gdyż nawet jeżeli warunki porozumienia zostały spisane, nie mają one waloru prawnego, bowiem nie zostało wydane postanowienie o umorzeniu postępowania sądowego, a treść ugody nie znalazła się w protokole z rozprawy. Jak wynika z treści Pana pytania, posiedzenie w sprawie o zasiedzenie ma się odbyć za miesiąc.

Zawarcie ugody przed sądem

Dopiero ugoda zawarta przed sądem będzie strony postępowania wiązała, pod warunkiem, że żadna ze stron nie zaskarży postanowienia o umorzeniu, celem wycofania się z zawartej ugody. Wyraźnie podkreślić należy, że zawarcie ugody przed sądem powoduje wydanie postanowienia o umorzeniu postępowania. Dopóki owo postanowienie o umorzeniu postępowania, z uwagi na zawarcia przez strony ugody, nie będzie prawomocne, dopóty można złożyć zażalenie na takie postanowienie uchylając się od skutków prawnych złożonego na posiedzeniu oświadczenia woli.

Skutkiem zawarcia ugody jest bowiem wciągnięcie do protokołu osnowy ugody, a to z kolei powoduje, jeżeli ugoda jest dopuszczalna, umorzenie postępowania cywilnego.

Zgodnie z art. 394 § 1 „zażalenie do sądu drugiej instancji przysługuje na postanowienia Sądu pierwszej instancji kończące postępowanie w sprawie. Postanowienie o umorzeniu postępowania z uwagi na zawarcie ugody jest postanowieniem kończącym postępowanie w sprawie”.

W chwili obecnej zasadne jest sporządzenie pisma i złożenie go w sądzie właściwym dla sprawy o zasiedzenie. Z pisma winno wynikać, iż odstępuje Pan od wstępnego porozumienia zawartego podczas wizji. Pismo winno być złożone jak najszybciej, tj. przed posiedzeniem wyznaczonym na za miesiąc.