.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Umowa-zlecenie dla sprzedawcy w sklepie

• Autor: Monika Cieszyńska

Czy jest możliwość zatrudnienia sprzedawcy w małym sklepie spożywczo-przemysłowym na umowę-zlecenie zgodnie z przepisami prawa?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Umowa-zlecenie dla sprzedawcy w sklepie

Kiedy nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną?

Umowa-zlecenie będzie możliwa, ale musi Pan pamiętać, że zgodnie z art. 22 § 1² Kodeksu pracy nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu następujących warunków wykonywania pracy:

 

  • wykonywanie pracy przez pracownika osobiście i pod kierownictwem pracodawcy,
  • wykonywanie pracy w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę,
  • wykonywanie pracy za wynagrodzeniem bez względu na ryzyko gospodarcze,
  • odpowiedzialność za rezultat pracy pracownika ponosi wobec osób trzecich (klientów) pracodawca.

 

Zatrudnienie we wspomnianym sklepie nie może więc posiadać wyżej wymienionych cech.

Zgodnie z art. 734 § 1 Kodeksu cywilnego „przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie”. Co do zasady zlecenie jest odpłatne.

 

Natomiast zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy „przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem”.

Czym różni się stosunek pracy od stosunku cywilnoprawnego?

Musi Pan zatem odróżniać stosunek pracy od stosunku cywilnoprawnego.

 

W stosunku pracy występuje duża zależność pracownika od pracodawcy, w stosunku zlecenia takiej zależności brak.

 

W stosunku pracy pracownik jest podporządkowany pracodawcy, w stosunku cywilnoprawnym takiego podporządkowania nie ma.

 

Pracownik musi spełniać obowiązki w określonym miejscu i czasie, zleceniobiorca nie powinien mieć takiego obowiązku. Umowa o pracę musi być więc wykonywana w miejscu i czasie wyznaczonym w tej umowie, umowa-zlecenie nie zawiera obowiązku wykonywania zleconych czynności w określonym miejscu i czasie.

Pracę pracownik powinien zawsze wykonywać osobiście, zleceniobiorca nie musi świadczyć pracy osobiście, może posługiwać się innymi osobami.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zawarcie umowy-zlecenia zamiast umowy o pracę

Należy więc uważać, aby praca wykonywana przez zleceniobiorcę nie nosiła cech stosunku pracy. O rodzaju umowy świadczy nie jej nazwa, lecz sposób świadczenia czynności określonych umową. Trzeba pamiętać, że zawarcie umowy-zlecenia zamiast umowy o pracę jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny.

 

Podsumowując, generalnie nie można zastępować umowy o pracę umową cywilnoprawną. Przede wszystkim świadczenie usług na podstawie umowy-zlecenia nie może prowadzić do wykonywania pracy w warunkach podporządkowania, przy obowiązku stosowania się do wiążących poleceń (wyrok z dnia 15.10.1999 r., sygn. akt I PKN 307/99) oraz w czasie i miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Należy pamiętać, że jeśli zleceniobiorca rzeczywiście wykonuje pracę podporządkowaną w sposób, który zgodnie z Kodeksem pracy odpowiada warunkom zatrudnienia na umowę o pracę, to pomimo formalnie zawartej umowy-zlecenia należy przyjąć, iż stosunek łączący go z pracodawcą jest stosunkiem pracy. Nie ma bowiem znaczenia nazwa umowy, lecz sposób wykonywania umowy, o czym była mowa już wyżej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu