.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Solidarny podział kosztami przygotowania drogi przez właścicieli

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 05.02.2022 • Zaktualizowane: 05.02.2022

Zakupiłam działkę, do której została również wydzielona droga dojazdowa. Właścicielem tej drogi jestem ja i sąsiad. Droga jest obecnie bezużyteczna, bo została wydzielona z działki rolnej. Trzeba ją najpierw utwardzić i przygotować. Sąsiad nie korzysta z drogi i nie chce dołożyć się finansowo do jej przygotowania. Czy może odmówić poniesienia kosztów? Czy jednak musimy ją zrobić solidarnie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Solidarny podział kosztami przygotowania drogi przez właścicieli

Zgoda właścicieli drogi na jej przygotowanie

Z uwagi na to, iż droga stanowi Państwa współwłasność i w zależności od rodzaju pracy – na wykonanie powyższych prac konieczna jest zgoda sąsiada, a więc drugiego współwłaściciela. Nie może więc Pani sama postanowić, iż prace zostaną wykonane, a sąsiad ma się do nich dołożyć, bowiem czynność ta będzie wadliwa. Dla ważności takiej czynności, jako objętej współwłasnością, konieczna jest zgoda współwłaściciela.

 

Mając bowiem na uwadze art. 199 Kodeksu cywilnego „do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli”.

 

Zgodnie natomiast z treścią art. 201 „do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności”.

Czynności zwykłego zarządu

Do czynności zwykłego zarządu orzecznictwo zaliczyło np.:

 

  • instalowanie kanalizacji sanitarnej, opadowej i wodociągu na gruncie będącym przedmiotem współwłasności (uchwała SN z 19.4.2002 r., sygn. akt III CZP 18/02, OSNC 2003);
  • budowę podziemnej linii kablowej służącej zaopatrzeniu w energię na nieruchomości stanowiącej działkę drogową, będącą przedmiotem współwłasności (wyrok NSA z 19.6.2012 r., sygn. akt II OSK 511/11);
  • budowę przyłącza gazu do budynku mieszkalnego na nieruchomości wspólnej, umożliwiającej współwłaścicielom korzystanie z innych nieruchomości (wyrok WSA w Warszawie z 2.4.2002 r., sygn. akt IV SA 3785/02);
  • złożenie wniosku o ustanowienie służebności drogi koniecznej (postanowienie SN z 24.11.2016 r., sygn. akt III CSK 394/15).

 

Z uwagi na powyższe, jak Pani widzi, ustawodawca nie wskazał expresiss verbis, które czynności stanowią czynność zwykłego zarządu, a które je przekraczają. Co do zasady zależy to od konkretnego stanu faktycznego.

Budowa drogi – wniosek o zgodę

Z uwagi jednak na przepisy dodatkowe, a więc art. 29 ustawy Prawo budowlane, a także zwiększenie użyteczności nieruchomości, poprzez dokonanie stosownego utwardzenia, orzecznictwo co do zasady uznaje, iż budowa drogi stanowi czynność zwykłego zarządu, a więc wymaga zgody większości współwłaścicieli. To nie zmienia jednak w Państwa przypadku faktu, że konieczna będzie zgoda drugiego współwłaściciela na dokonanie utwardzenia. Jeżeli właściciel nie będzie wyrażał zgody na niniejsze, będzie mogła Pani skierować do sądu wniosek o wyrażenie takiej zgody.

Solidarne poniesienie kosztów przygotowania drogi

Jeżeli sąd wyrazi zgodę na utwardzenie, sąsiad będzie musiał partycypować w kosztach budowy – jako współwłaściciel. Obecnie jednak, w przypadku braku Państwa porozumienia, współwłaściciel nie jest obowiązany do partycypacji, jeżeli nie wyraża zgody na czynność.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl