.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Odszkodowanie od sąsiada za zniszczone ogrodzenie

• Autor: Monika Cieszyńska

Sprawa dotyczy odszkodowania od sąsiada za zniszczone ogrodzenie. Sąsiedzi powiesili na moim ogrodzeniu tabliczki – „ogrodzenie pod napięciem”. Po wezwaniu policji zdjęli je, wbili słupki 30 cm dalej, przyspawali do mojego ogrodzenia i powiesili je z powrotem. Zniszczyli mi w ten sposób ogrodzenie. Jak mogę ich pozwać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odszkodowanie od sąsiada za zniszczone ogrodzenie

Celowe zniszczenie ogrodzenia przez sąsiada

Niewątpliwie sąsiedzi wyrządzili Panu szkodę majątkową i naruszyli Pańską własność. W tym stanie rzeczy może Pan wystąpić przeciwko nim o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zakazanie dalszych naruszeń, jeśli można się po nich tego spodziewać (tzw. roszczenie negatoryjne). Jeśli, pomimo przywrócenia stanu zgodnego z prawem, pozostały szkody, wówczas może Pan wystąpić z powództwem odszkodowawczym.

Co powinien zawierać pozew z powództwa negatoryjnego oraz odszkodowawczego

Pozew – zarówno w przypadku powództwa negatoryjnego, jak i odszkodowawczego – winien zawierać następujące elementy:

 

  1. oznaczenie sądu,
  2. wskazanie stron postępowania (tj. powoda i pozwanego) wraz z adresami,
  3. wskazanie żądania czyli tego, czego Pan (jak powód) się domaga, w tym zasądzenia od pozwanych sąsiadów na Pana rzecz kosztów postępowania według norm przepisanych,
  4. wskazanie wartości przedmiotu sporu,
  5. przedstawienie w sposób zwięzły stanu faktycznego sprawy – czyli należy opisać zachowanie się sąsiadów względem Pana własności i towarzyszące temu fakty,
  6. przytoczenie okoliczności uzasadniających żądanie.

 

Nadto dobrze byłoby do pozwu dołączyć dowody, które potwierdziłyby naruszenie prawa ze strony sąsiada (np. fotografie).

Roszczenie negatoryjne

Pozew o przywrócenie stanu zgodnego z prawem należy skierować do sądu rejonowego wydziału cywilnego, w okręgu w którym jest położona Pana nieruchomość.

 

Pozew winien być opłacony opłatą sądową w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu. Wartością przedmiotu sporu będzie różnica obniżenia wartości Pana płotu. Opłata nie może być mniejsza niż 30 zł.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Powództwo o odszkodowanie za zniszczenie ogrodzenia

Sądem właściwym będzie sąd rejonowy wydział cywilny miejsca zamieszkania pozwanego.

 

W tym przypadku należy zażądać zasądzenia od pozwanego odpowiedniej kwoty pieniężnej wyrażonej w walucie polskiej za wyrządzoną szkodę. Wartością przedmiotu sporu będzie suma, której Pan zażąda od sąsiadów.

 

W pozwie winien Pan określić, na czym polega wyrządzona szkoda, jej rozmiar (np. koszt wymiany uszkodzonego odcinka płotu wraz z robocizną) oraz związek przyczynowy między czynem sąsiadów a powstałą szkodą (należy wykazać, iż, gdyby nie zachowanie sąsiadów, szkoda nigdy by nie powstała). Wysokość żądania musi więc odpowiadać rozmiarowi wyrządzonej szkody.

Opłata od pozwu o zapłatę odszkodowania

Opłata od pozwu o zapłatę odszkodowania wynosi 5% wartości przedmiotu sporu.

 

Roszczenie negatoryjne ma pierwszeństwo przed roszczeniem odszkodowawczym

 

Dowód uiszczenia opłaty sądowej należy załączyć do pozwu. Opłatę można uiścić także poprzez naklejenie znaczków opłaty skarbowej na pozwie (nabędzie je Pan w kasie sądu). Zgodnie z art. 1262 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata. W przypadku nieuiszczenia od pisma procesowego należnej opłaty przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym. W razie bezskutecznego upływu terminu lub ponownego złożenia pisma dotkniętego brakami, przewodniczący zarządza zwrot pisma.

 

Pozew, zarówno w jednym jak i w drugim przypadku, należy złożyć w dwóch egzemplarzach.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu