Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problemy z rozliczaniem dochodu z najmu

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 16.09.2017

Od lutego 2016 r, wynajmuję mieszkanie – tzw. najem prywatny, zadeklarowałem rozliczanie ryczałtem. Przypadkowo nie zapłaciłem podatku za miesiąc kwiecień, za to zapłaciłem nawet za grudzień (co było błędem). PIT-28 wraz z czynnym żalem złożyłem dopiero teraz (luty). Ponadto opłacałem kwotę 156,20 zł bez zaokrąglania. Sam zapłaciłem zaległy podatek wraz z odsetkami. Czy te problemy z rozliczaniem dochodu z najmu będą miały dla mnie jeszcze jakieś konsekwencje?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Problemy z rozliczaniem dochodu z najmu

Fot. Fotolia

Podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – w terminie złożenia zeznania, tj. do 31 stycznia następnego roku podatkowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ryczałt za grudzień zapłacić wcześniej niż 31 stycznia, nie jest to błąd.

 

Odnośnie zaokrągleń to zgodnie z art. 63 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa zasadą jest, że podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych (wyjątki określa art. 63 § 1a i 2).

 

Jak zatem z powyższego wynika, nie tylko kwota podatku, ale również kwota odsetek podlega zaokrągleniu.

 

W chwili obecnej w mojej ocenie nie czekają Pana żadne konsekwencje, nadpłacił Pan kwotę podatków o bardzo małe kwoty, w żaden sposób nie jest to okoliczność dla Pana negatywna. Największym problemem jest złożony PIT-28 po terminie, lecz możliwe, iż organ uzna tu czynny żal za skuteczny, niekiedy tak robi. Są podstawy, by nie uznawać go za skuteczny, bowiem jest bezskuteczny, jeżeli został złożony m.in. w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego. Skoro wybrał Pan opodatkowanie ryczałtem i nie złożył PIT-28 w terminie, organ podatkowy, z zestawienia tych 2 faktów już wie, że nie wywiązał się Pan z obowiązku. Z drugiej strony organy nakładają sankcje zgodnie z art. 54 § 1 Kodeksu karnego skarbowego podatników uchylających się od opodatkowania za m.in. nie składanie deklaracji w terminie, gdy naraża to podatek na uszczuplenie, a w Pana przypadku tak nie było.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + 0 =

»Podobne materiały

Opodatkowanie sprzedaży mieszkania kupionego od dewelopera

Chciałbym sprzedać mieszkanie kupione od dewelopera dwa lata temu. W akcie notarialnym zakupu wyszczególniona jest kwota zakupu lokalu wraz z udziałem we współwłasności gruntu. Czy mogę pomniejszyć wartość mieszkania o wartość przynależnego gruntu? Czy mogę dokonać jakiś innych odliczeń? Jak ud

 

Nieopodatkowane dochody z napiwków dla listonosza

Jestem listonoszem w dużym mieście. Miesięcznie dostaję sporo napiwków (adresaci są zwykle bogaci). Mieszkam z rodzicami, więc większość wypłaty i całe napiwki (które miesięcznie wynoszą nawet 1200 zł) składałem na konto, a potem inwestowałem. Obecnie mam naprawdę sporą ilość gotówki (ok. 

 

Organizacja turniejów sportowych - wpisowe, darowizny, nagrody, rozliczenie z urzędem skarbowym

Grupa przyjaciół (osoby fizyczne) organizuje turnieje sportowe dla znajomych. Mamy swój fanpage na Facebooku, na który wrzucamy informacje o turnieju itp. Uczestnicy wpłacają wpisowe, które nie przekracza 130 zł. Całkowita kwota przeznaczana jest na pokrycie kosztów organizacji (napoje, jedzenie, op

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »