Mamy 7798 opinii naszych Klientów
Baner RODO
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Gdzie zaskarżyć bezprawne zajęcie konta przez urząd skarbowy?

Autor: Monika Wycykał • Opublikowane: 13.09.2017

Chciałabym zapytać gdzie zaskarżyć bezprawne zajęcie konta przez urząd skarbowy? Cztery lata temu sprzedałam mieszkanie otrzymane od matki w formie darowizny. Kwotę uzyskaną ze sprzedaży niestety wydatkowałam niezgodnie z przepisami podatkowymi. Urząd skarbowy naliczył mi podatek, który w części zapłaciłam, a na pozostałą kwotę złożyłam wniosek o umorzenie. W dniu otrzymania decyzji odmownej pozostałą do zapłaty kwotę przelałam w dwóch transzach. Niestety nikt nie zainteresował się, że podatek został zapłacony i wystawiono nakaz zajęcia mojego konta. Po mojej interwencji zwrócono mi kwotę nadpłaty, ale czy mogę w tej sprawie złożyć zarzut niekompetencji pracowników urzędu i naruszenia moich dóbr osobistych?

Anna Sufin

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

W opisywanej sytuacji można teoretycznie rozpatrywać 3 ścieżki postępowania:

 

 1. złożenie skargi na pracownika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu skarbowego;
 2. dochodzenie naprawienia szkody w ramach reżimu odpowiedzialności deliktowej określonego w art. 417 Kodeks cywilnego z dnia 23 kwietnia 1964 r. (j.t. Dz. U. 2016 poz. 380, z późn. zm. – dalej „K.c.”);
 3. naprawienia szkody na podstawie przepisów o ochronie dóbr osobistych określonych w art. 23-24 K.c.

 

Jeżeli posiada Pani dane osobowe konkretnego pracownika urzędu skarbowego, który okazał się niekompetentny i pominął uregulowanie przez Panią zaległości podatkowej, może Pani złożyć na niego skargę w trybie przewidzianym w dziale VIII Kodeksu postępowania administracyjnego z dnia 14 czerwca 1960 r. (j.t. Dz. U. 2016 r., poz. 23, z późn. zm. – dalej „K.p.a.”) — lub na inną osobę widniejącą na kwestionowanym przez Panią dokumencie, który stał się dla Pani źródłem niedogodności. Prawo do wnoszenia skarg jest prawem konstytucyjnym i nie można go obywatelom ograniczać, stąd w przepisach postępowania administracyjnego procedura została szeroko uregulowana. Najważniejszy jest przepis art. 227 K.p.a., który stanowi: „Przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Skargę wnosi się do naczelnika urzędu skarbowego (gdy chodzi o działanie pracowników) lub dyrektora izby skarbowej (jeżeli chodzi o naczelnika urzędu skarbowego), jednak nawet jeżeli skarga zostanie niewłaściwie zaadresowana, to organ, do którego trafiła, jest zobowiązany przekazać ją organowi właściwemu w terminie 7 dni (art. 231 K.p.a.). Organ ma na załatwienie skargi miesiąc i w tym czasie powinien zawiadomić skarżącego, w jaki sposób odniósł się do żądań zawartych w skardze (art. 237 K.p.a.), np. poprzez wyciągnięcie konsekwencji służbowych wobec pracownika. W wyjątkowych przypadkach termin ten może być przedłużony. Jeżeli organ nie przestrzega ustawowych terminów na poinformowanie o sposobie rozpatrzenia skargi, skarżącemu przysługuje skarga na bezczynność organu.

 

Zgodnie z art. 238 § 1 K.p.a. zawiadomienie o sposobie załatwienia skargi powinno zawierać: oznaczenie organu, od którego pochodzi, wskazanie, w jaki sposób skarga została załatwiona, oraz podpis z podaniem imienia, nazwiska i stanowiska służbowego osoby upoważnionej do załatwienia skargi lub, jeżeli zawiadomienie sporządzone zostało w formie dokumentu elektronicznego, powinno być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Zawiadomienie o odmownym załatwieniu skargi powinno zawierać ponadto uzasadnienie faktyczne i prawne oraz pouczenie o treści art. 239 K.p.a.

 

Co się tyczy samej odpowiedzialności na działania bezprawne, to tutaj należy przejść na grunt prawa cywilnego. Ogólne zasady odpowiedzialności zostały ujęte w księdze trzeciej Kodeksu cywilnego. Wyodrębnia się 2 kluczowe rodzaje odpowiedzialności:

 

 • odpowiedzialność deliktową (za czyny niedozwolone) oraz
 • odpowiedzialność kontraktową (z zobowiązań umownych).

 

Odpowiedzialność deliktowa jest regulowana w art. 415-44911 K.c. Generalne, najbardziej podstawowe zasady dotyczące odpowiedzialności za czyny niedozwolone wyznacza art. 415 K.c.: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia” oraz art. 416 k.c.: „Osoba prawna jest obowiązana do naprawienia szkody wyrządzonej z winy jej organu”. Dotyczy to sytuacji, gdy dwóch lub więcej osób nie łączy żadna umowa, a mimo to powstaje jakaś szkoda i trzeba określić sposób jej naprawienia i osobę do tego zobowiązaną. Stąd przez „czyny niedozwolone” trzeba rozumieć takie działania lub zaniechania, które prowadzą do wyrządzenia szkody danej osobie, i jednocześnie nie mają źródła w umowie łączącej strony.

 

Ustawodawca wprowadził specjalne, odrębne regulacje dotyczące wyrządzenia szkody obywatelowi przez państwo oraz jego organy. Znajdują się one w art. 417-4172 K.c.:

 

„Art. 417. § 1. Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa.

§ 2. Jeżeli wykonywanie zadań z zakresu władzy publicznej zlecono, na podstawie porozumienia, jednostce samorządu terytorialnego albo innej osobie prawnej, solidarną odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę ponosi ich wykonawca oraz zlecająca je jednostka samorządu terytorialnego albo Skarb Państwa”.

 

„Art. 4171. § 1. Jeżeli szkoda została wyrządzona przez wydanie aktu normatywnego, jej naprawienia można żądać po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu niezgodności tego aktu z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą.

§ 2. Jeżeli szkoda została wyrządzona przez wydanie prawomocnego orzeczenia lub ostatecznej decyzji, jej naprawienia można żądać po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu ich niezgodności z prawem, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej. Odnosi się to również do wypadku, gdy prawomocne orzeczenie lub ostateczna decyzja zostały wydane na podstawie aktu normatywnego niezgodnego z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą.

§ 3. Jeżeli szkoda została wyrządzona przez niewydanie orzeczenia lub decyzji, gdy obowiązek ich wydania przewiduje przepis prawa, jej naprawienia można żądać po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu niezgodności z prawem niewydania orzeczenia lub decyzji, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.

§ 4. Jeżeli szkoda została wyrządzona przez niewydanie aktu normatywnego, którego obowiązek wydania przewiduje przepis prawa, niezgodność z prawem niewydania tego aktu stwierdza sąd rozpoznający sprawę o naprawienie szkody”.

„Art. 4172. Jeżeli przez zgodne z prawem wykonywanie władzy publicznej została wyrządzona szkoda na osobie, poszkodowany może żądać całkowitego lub częściowego jej naprawienia oraz zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, gdy okoliczności, a zwłaszcza niezdolność poszkodowanego do pracy lub jego ciężkie położenie materialne, wskazują, że wymagają tego względy słuszności”.

 

Jeżeli zachodzą okoliczności wskazane w powyższych przepisach, może to oznaczać potencjalną odpowiedzialność Skarbu Państwa za niezgodne z prawem działania. Trzeba jednak pamiętać, że dla powstanie takiej odpowiedzialności niezbędne jest spełnienie także innych przesłanek, dotyczących wszystkich deliktów.

 

Warunki powstania odpowiedzialności deliktowej są następujące:

 

 • powstanie szkody (rzeczywistej straty i/lub utraconych korzyści);
 • popełnienie czynu niedozwolonego;
 • istnienie związku przyczynowo-skutkowego między czynem a powstaniem szkody;
 • wina sprawcy (wina umyślna lub nieumyślna).

 

Jeżeli którakolwiek z powyższych przesłanek nie jest spełniona, odpowiedzialność deliktowa nie powstaje w ogóle. Ponadto obowiązek przeprowadzenia dowodu na ich istnienie obciąża tego, kto twierdzi, że poniósł szkodę, a nie podmiot, który potencjalnie ma być pociągnięty do odpowiedzialności. Tym samym musiałaby Pani wykazać przede wszystkim, na czym polegała Pani szkoda — to w praktyce stwarza najwięcej trudności, gdyż sam dyskomfort psychiczny czy niezadowolenie w związku z czyimś zachowaniem nie pozwala uznać, że dana osoba poniosła stratę lub utraciła korzyści; trzeba w tym zakresie wskazać konkretną wartość ekonomiczną i dowieść, że jest prawdziwa.

 

Trzecią drogę stanowi ta, o której Pani pisała, tj. dochodzenie roszczeń na podstawie przepisów regulujących ochronę dóbr osobistych. Art. 23 K.c. wprowadza ogólną zasadę, że dobra osobiste człowieka pozostają pod ochroną prawa cywilnego, niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Za takie dobra ustawodawca uznał w szczególności: zdrowie, wolność, cześć, swobodę sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnicę korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukową, artystyczną, wynalazczą i racjonalizatorską. Wskazanie tych wartości jako dóbr szczególnie chronionych w art. 23 K.c. nie wyklucza jednak wyodrębnienia innych dóbr, nieprzewidzianych tam wprost. Wynika to z otwartego charakteru katalogu, który wprowadza wyrażenie „w szczególności”. „W kodeksie cywilnym brak jest definicji dóbr osobistych. Za zdecydowanie przeważającą w doktrynie i jednolicie przyjętą w orzecznictwie należy uznać koncepcję obiektywną, według której dobra osobiste są „wartościami o charakterze niemajątkowym, wiążącymi się z osobowością człowieka, uznanymi powszechnie w społeczeństwie” (tak np. A. Szpunar, Ochrona dóbr osobistych, Warszawa 1979, s. 106; M. Pazdan (w:) Kodeks cywilny..., red. K. Pietrzykowski, t. 1, 2002, komentarz do art. 23; S. Rudnicki, Ochrona dóbr osobistych na podstawie art. 23 i 24 k.c. w orzecznictwie Sądu Najwyższego w latach 1985–1991, PS 1992, nr 1, s. 34). Dla istnienia dobra osobistego i uznania, że doszło do jego naruszenia, znaczenie mają oceny społeczne, analiza z punktu widzenia rozsądnego człowieka; nie ma natomiast znaczenia subiektywne przekonanie zainteresowanego” (P. Księżak, Komentarz do art. 23 Kodeksu cywilnego, w: Kodeks cywilny. Komentarz. Część ogólna, red. P. Księżak, M. Pyziak-Szafnicka, LEX 2014).

 

Jeżeli doszło do zagrożenia dobra osobistego lub jego naruszenia, poszkodowany może żądać:

 

 1. zaniechania działań zagrażających dobrom osobistym;
 2. usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych, w szczególności poprzez złożenie oświadczenia o odpowiedniej treści i formie;
 3. za doznaną krzywdę – wypłaty zadośćuczynienia pieniężnego lub przeznaczenia określonej kwoty na cel społeczny;
 4. za doznaną szkodę majątkową — naprawienia jej na zasadach ogólnych, np. przez wypłatę odszkodowania.

 

Tak jak w przypadku każdej odpowiedzialności deliktowej, należy udowodnić ponad wszelką wątpliwość dojście do zagrożenia / naruszenia dobra osobistego, powstanie krzywdy / szkody, związek przyczynowy między nimi oraz winę sprawcy. Art. 24 K.c. wprowadza domniemanie bezprawności zagrożenia / naruszenia, co oznacza, że osoba posądzana o zagrożenie dobra osobistego lub jego naruszenie musi wykazać, że jej działanie nie było bezprawne (np. z uwagi na zgodę, ważny interes społeczny, potrzebę ochrony wyżej stojącego dobra).

 

W moim przekonaniu ma Pani niewielkie szanse, aby uzyskać korzystne dla siebie rozstrzygnięcie sądu powszechnego w procesie cywilnym, gdyż urząd skarbowy będzie dowodził przede wszystkim, że nie doszło ani do powstania szkody, ani krzywdy, ponadto nie można mu przypisać winy. Znam tylko jedno orzeczenie, gdzie pozwanym z tytułu naruszenia dóbr osobistych przez organ podatkowy był Skarb Państwa. Naczelnik urzędu skarbowego nieprawidłowo prowadził kontrolę podatkową przeciwko przedsiębiorstwu, które uważało, że nie jest płatnikiem podatku akcyzowego. Decyzje w sprawie podatku zostały uchylone przez sądy administracyjne. Ponadto przeciwko wspólnikom spółki zostały wszczęte postępowania karne przez prokuratorów w związku z rzekomymi nieprawidłowościami stwierdzonymi w toku kontroli skarbowej, w wyniku których zostali uniewinnieni. Pomimo tych okoliczności i wieloletniej batalii z organami państwa sądy rozpatrujące powództwo o ochronę dóbr osobistych uznały, że nie zasługuje ono na uwzględnienie — najpierw Sąd Okręgowy w Płocku wyrokiem z dnia 27 grudnia 2012 r., sygn. I C 842/10, a następnie Sąd Apelacyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 7 listopada 2013 r., sygn. I ACa 521/13.

 

Stąd też nie sądzę, aby sądy przychyliły się do Pani żądań, acz nie oznacza to oczywiście, że uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia sądowego jest niemożliwe. Proszę jednak pamiętać o tym, że postępowanie sądowe wiąże się ze sporymi kosztami.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 1 plus 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Konsultacje społeczne

Starałam się o pracę w zespole szkół społecznych. Dostałam pismo od zarządu stowarzyszenia, które prowadzi szkołę (nie od dyrekcji), że po konsultacjach społecznych przeprowadzonych na mój temat moje podanie zostało odrzucone. Czy zarząd stowarzyszenia mógł zwołać zebranie z rodzicami i pozostałymi członkami stowarzyszenia i komisji rewizyjnej, czy sąd mógłby to uznać za naruszenie moich dóbr osobistych? Czy mogę uzyskać wgląd do protokołu konsultacji?

Agresja i kradzieże – jak bronić się przed byłym mężem?

W 2009 r. rozwiodłam się z orzeczeniem o winie męża. Nadal razem mieszkamy – sprawa o eksmisję jest w toku. W 2010 r. złożyłam zawiadomienie o znęcaniu się psychicznym i fizycznym nade mną przez eksmałżonka. Dochodzenie zostało umorzone. Po pewnym czasie złożyłam doniesienie, ponieważ były mąż mnie okradał i czytał moje SMS-y – odmówiono wszczęcia dochodzenia. Co mam zrobić, żeby nie ponosić kolejnych strat (nie tylko finansowych, lecz również moralnych)? Czy mogę wnieść sprawę do sądu?

Pomyłka podwykonawcy i żądanie zadośćuczynienia

Moja firma jest podwykonawcą zakładu pogrzebowego, zajmujemy się przygotowaniem miejsca na trumnę. Ostatnio mój zastępca wydał błędnie polecenie i grób wykopano w złym miejscu. Żałobnicy przyjęli tę sytuację ze spokojem, ciało umieszczono na godzinę w kaplicy, podczas gdy grabarze naprawili błąd. W ramach rekompensaty nie pobraliśmy od rodziny zapłaty. Tydzień później jednak ktoś z rodziny wystąpił o zapłatę zadośćuczynienia (w wysokości 20 tys. zł!). Czy faktycznie w sądzie krewni mogą wygrać spór? 

wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »