.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak uchylić zajęcie wynagrodzenia?

Półtora roku temu komornik zajął mi wynagrodzenie z tytułu zaległych należności. W kwietniu ZUS rozłożył mi pozostałą cześć należności na raty. Wystąpił również do komornika o zawieszenie postępowania. Komornik postępowanie zawiesił. Jednak zgonie z tym, iż zawieszenie dotyczy tylko czynności przyszłych, komornik w dalszym ciągu zajmuje mi wynagrodzenie. Z jakim pismem i na jakiej podstawie mogę wystąpić do sądu o wstrzymanie lub uchylenie zajęcia wynagrodzenia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak uchylić zajęcie wynagrodzenia?

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego po wszczęciu egzekucji

Jeśli zawieszenia postępowania egzekucyjnego nastąpi po wszczęciu egzekucji przez organ egzekucyjny, to dokonane do momentu zawieszenia postępowania egzekucyjnego czynności egzekucyjne pozostają w mocy. Tylko wyjątkowo, przy rozpatrywaniu skargi na czynności komornika, sąd może uchylić dokonane czynności egzekucyjne, za wyjątkiem jednak zajęcia (art. 821 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego).

 

Jeśli dojdzie do zajęcia wierzytelności wynikającej z umowy o pracę przed zawieszeniem postępowania egzekucyjnego, zawieszenie nie ma wpływu na dokonane już zajęcie. Zajęcie wierzytelności jest dokonane z chwilą doręczenia pracodawcy owi zawiadomienia o zakazie wypłat. Skutkiem tego zajęcia jest obowiązek banku przekazywania organowi egzekucyjnemu kwot do wysokości egzekwowanej należności.

Skutki zawieszenie postępowania egzekucyjnego z wynagrodzenia dokonane po dacie zajęcia

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego z wynagrodzenia dokonane po dacie zajęcia ma taki skutek, iż mimo faktycznego nieprowadzenia egzekucji dłużnik nadal nie ma prawa dysponowania swoim wynagrodzeniem

 

Jedynie postanowienie wstrzymujące wykonanie wyroku jest podstawą do obligatoryjnego zawieszenia postępowania egzekucyjnego na wniosek dłużnika na podstawie art. 820, działanie komornika, który odmówi zawieszenia postępowania w opisanej sytuacji i nadal podejmuje czynności ze szkodą dla dłużnika, należy uznać za niezgodne z prawem.

 

W opisanej sytuacji to wierzyciel musi wystąpić do komornika z wnioskiem o zwolnienie pana wynagrodzenia i komornik wówczas musi zwolnić zajęcie. I nie jest do tego konieczne zawieszanie postępowania egzekucyjnego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu