Jak uchylić zajęcie wynagrodzenia?

Półtora roku temu komornik zajął mi wynagrodzenie z tytułu zaległych należności. W kwietniu ZUS rozłożył mi pozostałą cześć należności na raty. Wystąpił również do komornika o zawieszenie postępowania. Komornik postępowanie zawiesił. Jednak zgonie z tym, iż zawieszenie dotyczy tylko czynności przyszłych, komornik w dalszym ciągu zajmuje mi wynagrodzenie. Z jakim pismem i na jakiej podstawie mogę wystąpić do sądu o wstrzymanie lub uchylenie zajęcia wynagrodzenia?

Jak uchylić zajęcie wynagrodzenia?

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego po wszczęciu egzekucji

Jeśli zawieszenia postępowania egzekucyjnego nastąpi po wszczęciu egzekucji przez organ egzekucyjny, to dokonane do momentu zawieszenia postępowania egzekucyjnego czynności egzekucyjne pozostają w mocy. Tylko wyjątkowo, przy rozpatrywaniu skargi na czynności komornika, sąd może uchylić dokonane czynności egzekucyjne, za wyjątkiem jednak zajęcia (art. 821 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego).

Jeśli dojdzie do zajęcia wierzytelności wynikającej z umowy o pracę przed zawieszeniem postępowania egzekucyjnego, zawieszenie nie ma wpływu na dokonane już zajęcie. Zajęcie wierzytelności jest dokonane z chwilą doręczenia pracodawcy owi zawiadomienia o zakazie wypłat. Skutkiem tego zajęcia jest obowiązek banku przekazywania organowi egzekucyjnemu kwot do wysokości egzekwowanej należności.

Skutki zawieszenie postępowania egzekucyjnego z wynagrodzenia dokonane po dacie zajęcia

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego z wynagrodzenia dokonane po dacie zajęcia ma taki skutek, iż mimo faktycznego nieprowadzenia egzekucji dłużnik nadal nie ma prawa dysponowania swoim wynagrodzeniem

Jedynie postanowienie wstrzymujące wykonanie wyroku jest podstawą do obligatoryjnego zawieszenia postępowania egzekucyjnego na wniosek dłużnika na podstawie art. 820, działanie komornika, który odmówi zawieszenia postępowania w opisanej sytuacji i nadal podejmuje czynności ze szkodą dla dłużnika, należy uznać za niezgodne z prawem.

W opisanej sytuacji to wierzyciel musi wystąpić do komornika z wnioskiem o zwolnienie pana wynagrodzenia i komornik wówczas musi zwolnić zajęcie. I nie jest do tego konieczne zawieszanie postępowania egzekucyjnego.