Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podejrzenie sąsiada o zabijanie kotów

Autor: Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 08.04.2019

Jestem właścicielem kilku kotów, które czasami wchodzą na sąsiednią posesję. Podejrzewam sąsiada o zabijanie moich kotów! Dawniej 2 martwe podrzucono mi do ogrodu, teraz zniknęły kolejne dwa. Sąsiad puszcza psa luzem (także poza posesję), jest on agresywny. Co mam robić?

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności należy przywołać przepisy art. 431 § 1 Kodeksu cywilnego: „kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy”.

 

Zgodnie z cytowanym przepisem właściciel zwierzęcia ponosi odpowiedzialność za wyrządzone przez niego szkody na zasadzie ryzyka, jednak jest ona ograniczona jedynie do przypadków winy w nadzorze. Oznacza to, że właścicielowi nie można przypisać winy np. w sytuacji, kiedy pies zerwał się z łańcucha i oddalił się poza nieruchomość, czego właściciel nie mógł przewidzieć. Również w sytuacji, kiedy zwierze wyrządziło szkodę na nieruchomości należącej do jego właściciela, ale nieruchomość ta była zabezpieczona przed dostępem z zewnątrz (zamknięta bramka itp.) nie możemy mówić o winie, a tym samym odpowiedzialności właściciela zwierzęcia. Obawiam się, iż nie ponosi od winy także w sytuacji, kiedy Pańskie koty zabłąkały się na jego nieruchomość, pomimo że była ona odgrodzona płotem, przez który przedostał się kot. Właściciel nieruchomości ma bowiem prawo w takiej sytuacji puścić psa luzem, jeśli posiada odpowiednie środki mające na celu ograniczenie dostępu do nieruchomości z zewnątrz.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Sytuacja jest z goła inna w przypadku, jeśli pies puszczony jest luzem poza granice działki. W takiej sytuacji aktualizuje się odpowiedzialność z cytowanego wyżej przepisu, gdyż nie możemy powiedzieć, żeby właściciel nie ponosił odpowiedzialności w nadzorze nad psem. Jest on wobec tego zobowiązany do naprawienia wszelkich szkód wyrządzonych przez jego zwierze, przy czym konieczność udowodnienia że szkody wyrządził jego pies będzie spoczywała na poszkodowanym. W związku z tym powstaje tu pewien problem dowodowy, dlatego też konieczne jest jak najlepsze dokumentowanie spowodowanych szkód. Co więcej, mówimy tu nie tylko o szkodach rzeczowych, ale i o szkodach na osobie. W sytuacji jeśli pies np. kogoś pogryzie, jego właściciel musi liczyć się z możliwością bardzo wysokiego odszkodowania. Odnosząc powyższe rozważania do Pana problemu, w przypadku jeśli pies zagryzłby Pana kota poza terenem działki, możemy mówić o odpowiedzialności jego właściciela, jednak odszkodowanie będzie zapewne miarkowane faktem, że także nie zapewnił Pan odpowiedniego poziomu nadzoru nad kotem (choć sąd pewnie weźmie pod uwagę nature tego zwierzęcia i brak możliwości zapewnienia kontroli zupełnej).

 

W omawianej sytuacji warto jeszcze zwrócić uwagę na art. 10a ust. 3 i 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt:

 

„3. Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.

4. Zakaz, o którym mowa w ust. 3, nie dotyczy terenu prywatnego, jeżeli teren ten jest ogrodzony w sposób uniemożliwiający psu wyjście”.

 

Zgodnie z cytowanym przepisem nie wolno poza terenem prywatnym puszczać psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. W takim przypadku pies taki może zostać zgłoszony jako bezpański i odłowiony przez gminę. Ponadto warto zbadać także przepisy miejscowe, które określać będą zasady wyprowadzania psów, a które mogą nakładać na właściciela obowiązek np. stosowania smyczy i kagańca za każdym razem. Odpowiednie informacje na ten temat powinna posiadać straż miejska lub policja, do których można także zgłosić agresywnego psa błąkającego się po okolicy.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + pięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podejrzany ścigany listem gończym a przedawnienie sprawy

Niecałe 5 lat temu zostałem oskarżony o pobicie (brałem udział w bójce). Nie zostałem przesłuchany, ponieważ wkrótce opuściłem Polskę. Rok później wydano za mną list gończy. Po jakim czasie następuje przedawnienie takiej sprawy?  

Ponowne złożenie wniosku o odroczenie

Starałem się o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności ze względu na konieczność podjęcia działań dla zapewnienia obsługi mojego kredytu bankowego podczas odbywania kary. Sąd okręgowy wyraził zgodę, prokuratura jednak złożyła zażalenie uwzględnione przez sąd apelacyjny. Ot

Kto ma prawo wglądu do protokołu sekcji zwłok?

Tego lata moja siostra zginęła na Mazurach – według oficjalnej wersji utonęła. Okoliczności jej śmierci budzą we mnie wątpliwości. Spędziłam z nią ostatnie trzy tygodnie i pożegnałam w najlepszym zdrowiu. To była bardzo wysportowana kobieta, żeglowała od lat, dzień rozp
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »