.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Darowizna dla pasierba

Sprawa dotyczy darowizny dla pasierba. Opiszę historię: moja żona zmarła, nie mieliśmy dzieci. Po kilku latach wstąpiłem w związek małżeński z kobietą, która miała syna z poprzedniego małżeństwa. Nie został on przeze mnie przysposobiony, posługuje się nazwiskiem swojego ojca. Jest jednak na naszym utrzymaniu i obecnie studiuje. Chcemy zabezpieczyć go, darując mu działkę z domem, w którym obecnie wszyscy mieszkamy. Jestem jedynym właścicielem, ponieważ zakończyłem postępowanie ze spadkobiercami ustawowymi ze strony zmarłej pierwszej żony. Czy syn zony jako pasierb będzie w I grupie podatkowej w przypadku darowizny? Czy może jest inny sposób, aby zabezpieczyć prawnie pasierba na przyszłość? Np. ja robię darowiznę żonie, a ona przekazuje ją pasierbowi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Darowizna dla pasierba

Fot. Fotolia

Zwolnienie z podatku od darowizny przekazanej przez męża matki?

W chwili obecnej wskazuje Pan, że nie przysposobił syna małżonki, a to powoduje, że syn ten nie jest traktowany jak Pana dziecko. Powyższe nie ma jednak dla Pana znaczenia, bowiem ustawodawca w ustawie o podatku od spadków i darowizn posługuje się terminem „pasierb”. Z uwagi na powyższe zasadne jest wskazanie na treść art. 4a ust 1 ww. ustawy, zgodnie z którym „zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2 –5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4”.

 

Podobne zapatrywanie wyraził w swojej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 stycznia 2015 r., nr IBPBII/1/436-335/14/MZ.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu