Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna dla pasierba

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 14.12.2018

Sprawa dotyczy darowizny dla pasierba. Opiszę historię: moja żona zmarła, nie mieliśmy dzieci. Po kilku latach wstąpiłem w związek małżeński z kobietą, która miała syna z poprzedniego małżeństwa. Nie został on przeze mnie przysposobiony, posługuje się nazwiskiem swojego ojca. Jest jednak na naszym utrzymaniu i obecnie studiuje. Chcemy zabezpieczyć go, darując mu działkę z domem, w którym obecnie wszyscy mieszkamy. Jestem jedynym właścicielem, ponieważ zakończyłem postępowanie ze spadkobiercami ustawowymi ze strony zmarłej pierwszej żony. Czy syn zony jako pasierb będzie w I grupie podatkowej w przypadku darowizny? Czy może jest inny sposób, aby zabezpieczyć prawnie pasierba na przyszłość? Np. ja robię darowiznę żonie, a ona przekazuje ją pasierbowi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Darowizna dla pasierba

Fot. Fotolia

W chwili obecnej wskazuje Pan, że nie przysposobił syna małżonki, a to powoduje, że syn ten nie jest traktowany jak Pana dziecko. Powyższe nie ma jednak dla Pana znaczenia, bowiem ustawodawca w ustawie o podatku od spadków i darowizn posługuje się terminem „pasierb”. Z uwagi na powyższe zasadne jest wskazanie na treść art. 4a ust 1 ww. ustawy, zgodnie z którym „zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2 –5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4”.

 

Podobne zapatrywanie wyraził w swojej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 stycznia 2015 r., nr IBPBII/1/436-335/14/MZ.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero - X =

»Podobne materiały

Odwołanie darowizny z powodu niewdzięczności żony

Od początku małżeństwa mieliśmy rozdzielność majątkową. Po urodzeniu się naszego syna darowałem żonie 1/2 domu. W akcie notarialnym nie było mowy o wejściu przedmiotu darowizny do majątku wspólnego. Potem dowiedziałem się, że żona mnie zdradza. Doszło do rozwodu z orzeczeniem o jej winie. Czy w zais

 

Darowizna dla osoby niespokrewnionej

Mieszkamy w budynku należącym do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, mamy możliwość wykupu mieszkania. Niedawno sąsiad zaproponował nam, że możemy wykupić jego lokal (on nie ma na to pieniędzy). Oczywiście sąsiad miałby do śmierci mieszkać w swoim mieszkaniu. Czy możliwe jest przekazanie mieszkania w f

 

Czy możemy cofnąć darowiznę dla syna z powodu zdrady małżeńskiej?

Podarowaliśmy synowi przed jego ślubem mieszkanie własnościowe. Syn ożenił się 5 lat temu, a przed 2 miesiącami synowej i synowi urodziły się bliźnięta – wyczekiwane. Synowa chorowała w trakcie ciąży, było w związku z tym wiele niepokojów. Tymczasem okazało się, że syn w tym czasie zaczął ją z

 

Wykonanie darowizny dla partnera

Chciałabym darować swojemu partnerowi, który ze mną mieszka, część mego domu. Mam tylko obawy, co stanie się, gdyby on np. umarł (ma 69 lat) i o tę część domu upomniałaby się jego rodzina. Dzieci on nie ma, ale jest rodzeństwo, siostrzeńcy i ich dzieci. A gdybym pierwsza umarła ja, to czy mój syn mu

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »