Jak najkorzystniej przekazać firmę żonie?

• Autor: Marcin Sądej

Mój mąż od 20 lat prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, a od czterech lat pobiera emeryturę. Chciałby zakończyć pracę zawodową i przekazać mi firmę, abym to ja mogła kontynuować jego działalność i aby dochód z firmy przeznaczyć na utrzymanie naszej rodziny. Mamy wspólność majątkową. W jaki sposób przeprowadzić najkorzystniej przekazanie firmy żonie?

Jak najkorzystniej przekazać firmę żonie?

Fot. Fotolia

Przekazanie przedsiębiorstwa między małżonkami

Najlepszą opcją będzie przekazanie firmy w formie darowizny. W myśl art. 888 Kodeksu cywilnego (K.c.) – przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy.

Na gruncie prawa dopuszczalne jest przekazanie przedsiębiorstwa pomiędzy małżonkami pozostającymi we wspólności majątkowej małżeńskiej. Na podstawie art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) – z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Zgodnie z art. 31 § 2 pkt 1 K.r.o. – w przypadku gdy między małżonkami istnieje ustrój ustawowej wspólności majątkowej, dochody z działalności zarobkowej małżonków należą do majątku wspólnego. Przy czym, zgodnie z art. 43 § 1 K.r.o. – oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jak czytamy w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10.12.2008 r. Nr IBPB2/436-167/08/MCZ:

„Tym samym – z uwagi na okoliczność, iż zarówno przed, jak i po zawarciu umowy darowizny przedsiębiorstwa między wnioskodawczynią a jej mężem istnieje ustrój ustawowej wspólności majątkowej – fakt nieodpłatnego przekazania wnioskodawczyni przedsiębiorstwa spowoduje przysporzenie jej majątku, kosztem uszczuplenia majątku wspólnego małżonków, w którym mąż wnioskodawczyni ma swoje udziały.

W konsekwencji, stwierdzić należy, że nieodpłatne otrzymanie przez wnioskodawczynię przedsiębiorstwa w części odpowiadającej udziałowi męża w majątku wspólnym małżonków stanowi dla niej darowiznę.”

Przekazanie przedsiębiorstwa pomiędzy małżonkami w formie darowizny jest również najbardziej korzystnym rozwiązaniem pod względem prawa podatkowego. Darowizna przedsiębiorstwa wywołuje określone skutki na gruncie kilku podatków. Poniżej przedstawię szczegółową analizę:

Darowizna przedsiębiorstwa na rzecz żony a podatek od spadów i darowizn

Umowa darowizny stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W takim przypadku obowiązek podatkowy spoczywa na osobie obdarowanej. Jednakże w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn określono całkowite zwolnienie od podatku w przypadku darowizn dokonywanych pomiędzy członkami najbliższej rodziny. Warunkiem jest, aby obdarowany zgłosił fakt otrzymania darowizny do urzędu skarbowego na druku SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny. W takim przypadku darowizna całego przedsiębiorstwa będzie całkowicie zwolniona od podatku.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Niewiele osób ma świadomość, że darowizny mogą również powodować konieczność zapłaty podatku PCC. Otóż zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy PCC – podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają darowizny tylko w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.

Jeżeli więc w skład przedsiębiorstwa wchodzą takie zobowiązania, to będą one opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Potwierdził to w interpretacji Minister Finansów w piśmie z dnia 29.04.2010r., nr ILPB2/436-37/10-2/MK. Obowiązek podatkowy w takim przypadku ciąży na obdarowanym, a podstawę opodatkowania stanowi wartość długów i ciężarów albo zobowiązań przejętych przez obdarowanego. Stawka podatku to 1%. W tym zakresie należy złożyć zeznanie PCC-3 w ciągu 14 dni od dnia dokonania darowizny.

Podatek VAT

Najprościej sprawa przedstawia się w zakresie podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 6 pkt. 1 ustawy VAT jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Poprzez pojęcie zbycia rozumie się także dokonanie darowizny. W rezultacie darowizna przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podatek PIT

Sama czynność darowizny nie wywołuje skutków podatkowych w zakresie podatku PIT. Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT przepisów nie stosuje się do czynność, które są regulowane ustawą o podatku od spadków i darowizn. W konsekwencji sama darowizna przedsiębiorstwa jest neutralna na gruncie podatku PIT. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 25.05.2015r., nr IPPB1/4511-327/15-2/ES:

„Zatem niezależnie od tego, który z małżonków wykorzystuje składniki majątku objęte majątkową wspólnością ustawową w swojej działalności gospodarczej, oboje małżonkowie pozostają ich właścicielami.

Jednocześnie stwierdzić należy, że w przypadku, gdy następuje przekazanie przedsiębiorstwa żony na rzecz męża nie dochodzi do jego zbycia, gdyż współwłaścicielami nadal pozostają te same osoby (małżonkowie).

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zaliczają do żadnej z kategorii źródeł przychodów czynności nieodpłatnego przekazywania przedsiębiorstwa, stanowiącego współwłasność łączną małżeńską. Zatem opisana powyżej czynność jest dla Wnioskodawczyni obojętna podatkowo, co oznacza, że nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.”

Jednakże należy zwrócić uwagę, że skutki podatkowe powstaną w zakresie nieodpłatnego przekazania materiałów, towarów, wyposażenia oraz środków trwałych.

Po stronie darczyńcy w pierwszej kolejności należy wskazać na treść art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy PIT, który stanowi, że nie są kosztem uzyskania przychodu darowizny i ofiary wszelkiego rodzaju. Zatem wydatki poniesione na nabycie towarów handlowych i materiałów od chwili przekazania ich w formie darowizny nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów dla darczyńcy. Darczyńca musi zatem wyksięgować ich wartość w dacie faktycznego przekazania i dokonać stosownych zapisów w kolumnie 10 tej księgi „Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu” – na czerwono albo ze znakiem minus. Tak też uznają organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 31 lipca 2014 r., nr IPTPB1/415-247/14-5/MD, który wyjaśnił, że:

„(...) wydatki na nabycie towarów nie będą stanowić z chwilą ich przekazania w formie darowizny kosztów uzyskania przychodów u darczyńcy. Z chwilą przekazania towarów w drodze darowizny, wydatki poniesione na ich nabycie nie będą miały związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W związku z powyższym, niezbędne będzie dokonanie korekty kosztów uzyskania przychodów o wydatki poniesione na nabycie towarów będących przedmiotem darowizny. (...)”

Otrzymanie w darowiźnie środków trwałych

Obowiązek korygowania kosztu na szczęście nie powstanie przy darowiźnie wyposażenia oraz środków trwałych. W konsekwencji darczyńca nie musi korygować dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Trzeba też pamiętać, że ewentualna niezamortyzowana wartość środka trwałego przekazanego w darowiźnie nie stanowi dla darczyńcy kosztu podatkowego.

Niestety, u osoby obdarowanej ani wartość towarów i materiałów, ani też wartość wyposażenia czy środków trwałych nie może stanowić kosztu podatkowego. W zakresie otrzymanych w darowiźnie towarów i materiałów liczne interpretacje podatkowe (interpretacja Dyrektora KIS z 21 grudnia 2017 r., nr 0115-KDIT3.4011.388.2017.1.PSZ. Stanowisko to potwierdzono również w interpretacjach Dyrektora KIS z 20 grudnia 2017 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.297.2017.1.JŚ oraz z 18 grudnia 2017 r., nr 0112-KDIL3-1.4011.315.2017.1.IM.) potwierdzają, ze otrzymane w darowiźnie towary nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu u obdarowanego, ponieważ zostały one przekazane nieodpłatnie, co oznacza, że nie poniósł on żadnego wydatku na te darowizny (podobnie sprawa ma się z wyposażeniem).

Otrzymane w darowiźnie środki trwałe obdarowany może amortyzować na zasadzie kontynuacji, tzn. z uwzględnieniem metody i dotychczas dokonanych odpisów przez darczyńcę. Stanowi o tym art. 22h ust. 3 ustawy PIT.

Na zakończenie słowo komentarza co do formy przekazania. W takim przypadku konieczne będzie sporządzenie umowy darowizny. Jeżeli w skład przedsiębiorstwa wchodzą nieruchomości, koniecznie trzeba będzie sporządzić akt notarialny. Jeśli natomiast nie ma nieruchomości w firmie, to umowa darowizny może zostać sporządzona w zwykłej formie pisemnej. Do umowy darowizny należy dołączyć protokół obejmujący wykaz wszelkich firmowych składników, które podlegają darowiźnie.

Całą operację można podsumować w następujących krokach:

  1. Rejestruje Pani działalność gospodarczą w urzędzie gminy/miasta.
  2. Sporządza Pani z mężem umowę darowizny przedsiębiorstwa.
  3. W ciągu 6 miesięcy od dnia dokonania darowizny składa Pani zgłoszenie SD-Z2.
  4. Jeżeli w skład przedsiębiorstwa wchodzą zobowiązania, składa Pani w ciągu 14 dni zgłoszenie PCC-3.
  5. Otrzymane w darowiźnie przedsiębiorstwo przekazuje Pani do swojej firmy (tutaj wystarczy zwykłe oświadczenie).
  6. Po dokonaniu darowizny mąż nie posiada już majątku firmowego i może zamknąć swoją działalność, sporządzając zerowy spis z natury oraz zerowy wykaz składników majątku (ponieważ wszystko zostało wcześniej darowane).