Mamy 11 432 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabranie prawa jazdy w UK a wyrobienie nowego prawa jazdy w Polsce

Autor: Marta Wawrzyniak • Opublikowane: 26.12.2018

Zabrano mi w UK prawo jazdy na okres 26 miesięcy przez prowadzenie pod wpływem alkoholu. Czy w Polsce mogę wyrobić nowe prawo jazdy, żeby podczas urlopu prowadzić samochód w UE?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zabranie prawa jazdy w UK a wyrobienie nowego prawa jazdy w Polsce

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności chciałam nadmienić, że zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony wobec Pana w Wielkiej Brytanii jest respektowany na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej. W związku z powyższym nie może Pan kierować samochodem w Polsce czy innym kraju przed upływem wskazanych przez Pana 26 miesięcy ani podejść do egzaminu na prawo jazdy w przedmiotowym okresie.

 

Powyższe wynika przede wszystkim z przepisów prawa unijnego, które nadal obowiązują (pomimo wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej) z uwagi na okres przejściowy, w którym podtrzymywane są dotychczasowe rozwiązania prawne.  Art. 11 pkt 4 Dyrektywy 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. sprawie praw jazdy stanowi, iż „państwo członkowskie odmawia wydania prawa jazdy osobie, której prawo jazdy podlega ograniczeniu, zawieszeniu lub cofnięciu w innym państwie członkowskim”.

 

Podchodząc do egzaminu na prawo jazdy, konieczne jest złożenie oświadczenia, iż nie jest aktualnie orzeczony wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów. Polskie ustawodawstwo przyjmuje, że jeżeli nie wolno Panu prowadzić samochodu, to nie może Pan przystąpić do egzaminu praktycznego, bo naruszałby Pan w ten sposób orzeczony środek karny. W sytuacji, jeżeli osoba posiadająca zakaz prowadzenia pojazdów złoży nieprawdziwe oświadczenie, przystąpi do egzaminu i uzyska wynik pozytywny, zostanie on następnie unieważniony. Weryfikacja dokonywana jest jeszcze przed wydaniem dokumentu, co umożliwia dostęp do Europejskiej Sieci Praw Jazdy.

 

Warto również podkreślić, iż nie jest możliwe posiadanie dwóch dokumentów prawa jazdy. Zgodnie z treścią art. 4 ust. 1. pkt 2 lit. c ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r. dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania  pojazdem silnikowym jest wydane za granicą  krajowe prawo jazdy wydane w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Posiadane przez Pana prawo jazdy, po jego odzyskaniu będzie ważne w Polsce. Możliwa jest jego wymiana na polskie prawo jazdy, jednak nie wyrobienie drugiego. Chcąc uzyskać polskie uprawnienia do kierowania, posiadając już brytyjskie, musiałby Pan zdać swoje prawo jazdy w zamian za otrzymanie polskiego. Nie jest jednak możliwe posiadanie obu dokumentów równocześnie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + 2 =

»Podobne materiały

Koszt wyrobienia świadectwa kwalifikacji przez pracownika

Mam firmę transportową. Zatrudniłem niedawno kierowcę, który przedłożył badania okresowe ważne do października 2011 r. Dwa tygodnie temu dostarczył mi jednak fakturę za świadectwo kwalifikacji, które musiał wyrobić, aby otrzymać nowe prawo jazdy (stare niebawem traciło ważność). Czy firma ponosi kos

 

Przejęcie przez gminę części udziału w drodze wewnętrznej

W wyniku podziału gruntu powstały drogi wewnętrzne pomiędzy działkami, połączone z drogą publiczną. Jestem właścicielem działki, ale nie mam udziału w drodze wewnętrznej. Czy gmina ma obowiązek przejąć na własność pozostałą część udziału w drodze wewnętrznej?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »