Zabranie prawa jazdy w UK a wyrobienie nowego prawa jazdy w Polsce

• Autor: Marta Wawrzyniak

Zabrano mi w UK prawo jazdy na okres 26 miesięcy przez prowadzenie pod wpływem alkoholu. Czy w Polsce mogę wyrobić nowe prawo jazdy, żeby podczas urlopu prowadzić samochód w UE?

Zabranie prawa jazdy w UK a wyrobienie nowego prawa jazdy w Polsce

Fot. Fotolia

Czy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony wobec Polaka w Wielkiej Brytanii jest respektowany na terenie Polski?

W pierwszej kolejności chciałam nadmienić, że zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony wobec Pana w Wielkiej Brytanii jest respektowany na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej. W związku z powyższym nie może Pan kierować samochodem w Polsce czy innym kraju przed upływem wskazanych przez Pana 26 miesięcy ani podejść do egzaminu na prawo jazdy w przedmiotowym okresie.

Powyższe wynika przede wszystkim z przepisów prawa unijnego, które nadal obowiązują (pomimo wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej) z uwagi na okres przejściowy, w którym podtrzymywane są dotychczasowe rozwiązania prawne.  Art. 11 pkt 4 Dyrektywy 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. sprawie praw jazdy stanowi, iż „państwo członkowskie odmawia wydania prawa jazdy osobie, której prawo jazdy podlega ograniczeniu, zawieszeniu lub cofnięciu w innym państwie członkowskim”.

Czy jest możliwe przystąpienie w Polsce do egzaminu na prawo jazdy osoby wobec której orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów w Wielkiej Brytanii?

Podchodząc do egzaminu na prawo jazdy, konieczne jest złożenie oświadczenia, iż nie jest aktualnie orzeczony wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów. Polskie ustawodawstwo przyjmuje, że jeżeli nie wolno Panu prowadzić samochodu, to nie może Pan przystąpić do egzaminu praktycznego, bo naruszałby Pan w ten sposób orzeczony środek karny. W sytuacji, jeżeli osoba posiadająca zakaz prowadzenia pojazdów złoży nieprawdziwe oświadczenie, przystąpi do egzaminu i uzyska wynik pozytywny, zostanie on następnie unieważniony. Weryfikacja dokonywana jest jeszcze przed wydaniem dokumentu, co umożliwia dostęp do Europejskiej Sieci Praw Jazdy.

Warto również podkreślić, iż nie jest możliwe posiadanie dwóch dokumentów prawa jazdy. Zgodnie z treścią art. 4 ust. 1. pkt 2 lit. c ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r. dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym jest wydane za granicą krajowe prawo jazdy wydane w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Posiadane przez Pana prawo jazdy, po jego odzyskaniu będzie ważne w Polsce. Możliwa jest jego wymiana na polskie prawo jazdy, jednak nie wyrobienie drugiego. Chcąc uzyskać polskie uprawnienia do kierowania, posiadając już brytyjskie, musiałby Pan zdać swoje prawo jazdy w zamian za otrzymanie polskiego. Nie jest jednak możliwe posiadanie obu dokumentów równocześnie.