Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabranie prawa jazdy w UK a wyrobienie nowego prawa jazdy w Polsce

Autor: Marta Wawrzyniak • Opublikowane: 26.12.2018

Zabrano mi w UK prawo jazdy na okres 26 miesięcy przez prowadzenie pod wpływem alkoholu. Czy w Polsce mogę wyrobić nowe prawo jazdy, żeby podczas urlopu prowadzić samochód w UE?

Marta Wawrzyniak

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności chciałam nadmienić, że zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony wobec Pana w Wielkiej Brytanii jest respektowany na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej. W związku z powyższym nie może Pan kierować samochodem w Polsce czy innym kraju przed upływem wskazanych przez Pana 26 miesięcy ani podejść do egzaminu na prawo jazdy w przedmiotowym okresie.

 

Powyższe wynika przede wszystkim z przepisów prawa unijnego, które nadal obowiązują (pomimo wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej) z uwagi na okres przejściowy, w którym podtrzymywane są dotychczasowe rozwiązania prawne.  Art. 11 pkt 4 Dyrektywy 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. sprawie praw jazdy stanowi, iż „państwo członkowskie odmawia wydania prawa jazdy osobie, której prawo jazdy podlega ograniczeniu, zawieszeniu lub cofnięciu w innym państwie członkowskim”.

 

Podchodząc do egzaminu na prawo jazdy, konieczne jest złożenie oświadczenia, iż nie jest aktualnie orzeczony wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów. Polskie ustawodawstwo przyjmuje, że jeżeli nie wolno Panu prowadzić samochodu, to nie może Pan przystąpić do egzaminu praktycznego, bo naruszałby Pan w ten sposób orzeczony środek karny. W sytuacji, jeżeli osoba posiadająca zakaz prowadzenia pojazdów złoży nieprawdziwe oświadczenie, przystąpi do egzaminu i uzyska wynik pozytywny, zostanie on następnie unieważniony. Weryfikacja dokonywana jest jeszcze przed wydaniem dokumentu, co umożliwia dostęp do Europejskiej Sieci Praw Jazdy.

 

Warto również podkreślić, iż nie jest możliwe posiadanie dwóch dokumentów prawa jazdy. Zgodnie z treścią art. 4 ust. 1. pkt 2 lit. c ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r. dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania  pojazdem silnikowym jest wydane za granicą  krajowe prawo jazdy wydane w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Posiadane przez Pana prawo jazdy, po jego odzyskaniu będzie ważne w Polsce. Możliwa jest jego wymiana na polskie prawo jazdy, jednak nie wyrobienie drugiego. Chcąc uzyskać polskie uprawnienia do kierowania, posiadając już brytyjskie, musiałby Pan zdać swoje prawo jazdy w zamian za otrzymanie polskiego. Nie jest jednak możliwe posiadanie obu dokumentów równocześnie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus IV =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wydanie licencji na prowadzenie taksówki

Zrobiłem kurs na przewóz taksówką w mieście A, a egzamin zdałem przed komisją powołaną przez starostę w mieście B (w którym mieszkam). Złożyłem dokumenty o wydanie licencji w mieście A, ale teraz zacząłem się zastanawiać, czy licencja na pewno zostanie mi w tej sytuacji wydana?

Koszt wyrobienia świadectwa kwalifikacji przez pracownika

Mam firmę transportową. Zatrudniłem niedawno kierowcę, który przedłożył badania okresowe ważne do października 2011 r. Dwa tygodnie temu dostarczył mi jednak fakturę za świadectwo kwalifikacji, które musiał wyrobić, aby otrzymać nowe prawo jazdy (stare niebawem traciło ważność).

Przejęcie przez gminę części udziału w drodze wewnętrznej

W wyniku podziału gruntu powstały drogi wewnętrzne pomiędzy działkami, połączone z drogą publiczną. Jestem właścicielem działki, ale nie mam udziału w drodze wewnętrznej. Czy gmina ma obowiązek przejąć na własność pozostałą część udziału w drodze wewnętrznej?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »