Wymiana instalacji gazowej w mieszkaniu własnościowym

• Data: 23-04-2024 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

W niniejszym artykule wyjaśnimy, jakie konsekwencje prawne może mieć wymiana instalacji gazowej w mieszkaniu własnościowym bez zgody wspólnoty mieszkaniowej. Jako przykład posłuży nam sprawa pana Aleksandra.

Wymiana instalacji gazowej w mieszkaniu własnościowym

Pan Aleksander, w ramach prowadzonego w mieszkaniu spółdzielczym remontu, wezwał kilka tygodni temu fachowca z uprawnieniami w dziedzinie gazownictwa, który na jego życzenie przerobił instalację gazową przesunął rurę gazową z jednej części mieszkania do drugiej. Wymagało to ucięcia istniejącej już rury. Pan Aleksander dowiedział się teraz, że jakiś czas temu wspólnota mieszkaniowa na mocy własnej uchwały zdecydowała o włączeniu do części wspólnej budynku całej instalacji gazowej, łącznie z rurami, które znajdują się na terenie mieszkań. W związku z tym pan Aleksander zadał nam kilka pytań: „Jakie mogą być konsekwencje naruszenia części wspólnej budynku? Członek zarządu wspólnoty wspominał coś o konieczności zgłoszenia tego do inspektora nadzoru budowlanego. Czy czekają mnie jakieś kary finansowe?”.

Czy na przerobienie instalacji gazowej w mieszkaniu potrzebne jest pozwolenie na budowę lub zgoda spółdzielni?

Zgodnie z ustawą o własności lokali: „Art. 3 ust. 2 Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali”.

Tak więc zasadniczo instalacja gazowa za licznikiem służy wyłącznie właścicielowi lokalu, ale również ta część przed licznikiem, która doprowadza gaz wyłącznie do danego mieszkania, w szczególności, gdy gazomierz jest wewnątrz mieszkania. Instalacja gazowa, na odcinku od zaworu odcinającego przed licznikiem do lokalu nie stanowi części wspólnej. Za naprawy, bieżące konserwacje odpowiadać powinien właściciel lokalu. Należy zwrócić uwagę, że nie można uznać za część lokalu elementów, które bezsprzecznie są częścią nieruchomości wspólnej i odwrotnie. Jednakże często względy bezpieczeństwa przemawiają za brakiem rozgraniczenia instalacji gazowej w budynku lub określeniem, że nieruchomość wspólną stanowi instalacja gazowa do zaworu odcinającego przy odbiornikach w mieszkaniu także. Tu mamy wyjątek od reguły. Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 11 ustawy Prawo budowlane(…) Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na: – przebudowie sieci elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych (…)”.

Art. 30. Prawa budowlanego [Zgłoszenie budowy; sprzeciw; nałożenie obowiązku uzyskania pozwolenia na wykonanie obiektu lub robót budowlanych]

Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3 i 4: 2) wykonywanie robót budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1b, 6, 9 oraz 11–12a; (…)”.

Wykonanie tych robót wymagało zgłoszenia. Zgłoszenie wymagało dysponowania nieruchomością na cele budowlane, w tym na remont. A skoro ta część stanowiła część wspólną – zgody spółdzielni. Organ może nakazać przywrócenie stanu poprzedniego, grzywna jest dodatkową dotkliwością, ale zwykle kończy się żądaniem przywrócenia stanu poprzedniego – o ile PINB albo wspólnota się o tym dowie.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przypadek pani Anny

Pani Anna, mieszkanka starego bloku spółdzielczego, zdecydowała się na modernizację swojej kuchni, co wiązało się z przeniesieniem kuchenki gazowej na przeciwną ścianę. Zleciła prace fachowcowi z polecenia, nieświadoma, że powinna swoje plany najpierw przedstawić zarządowi spółdzielni. Po kilku tygodniach od zakończenia remontu, podczas rutynowej kontroli przeprowadzonej przez przedstawiciela wspólnoty, wyszło na jaw, że prace zostały wykonane bez odpowiednich zgód. W tej sytuacji pani Anna musiała przywrócić instalację do stanu poprzedniego i pokryć związane z tym koszty.

Historia pana Jakuba

Pan Jakub postanowił zainstalować dodatkowe grzejniki gazowe w swoim mieszkaniu spółdzielczym. Myślał, że ma prawo wprowadzić taką zmianę, dlatego nie konsultował tej kwestii z zarządem spółdzielni. Kiedy jednak prace zostały zauważone podczas inspekcji, okazało się, że taka modernizacja wymagała nie tylko zgody wspólnoty, ale również odpowiednich zgłoszeń i zezwoleń ze względów bezpieczeństwa. Ostatecznie pan Jakub musiał zdemontować grzejniki.

Doświadczenie pana Marcina

Pan Marcin, entuzjasta DIY, postanowił samodzielnie przeprowadzić drobne prace przy instalacji gazowej w swoim mieszkaniu, aby dostosować ją do nowego układu pomieszczeń. Nie był jednak świadomy, że takie działanie wymaga zgłoszenia i uzyskania zgody spółdzielni. Ostatecznie pan Marcin musiał zapłacić grzywnę i przywrócić instalację do stanu poprzedniego.

Podsumowanie

Wprowadzenie zmian w instalacji gazowej w mieszkaniu spółdzielczym jest procesem, który wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy technicznej, ale również ścisłego przestrzegania przepisów prawa oraz uzyskania niezbędnych zgód od zarządu spółdzielni. Przykłady z życia wzięte pokazują, jak łatwo można narazić się na nieprzyjemności prawne i finansowe, gdy nie zna się obowiązujących regulacji. Dlatego zawsze przed przystąpieniem do prac remontowych należy skonsultować swoje plany z odpowiednimi organami, aby uniknąć późniejszych problemów.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia w sprawach prawnych związanych z instalacją gazową w mieszkaniu spółdzielczym? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnego przygotowania niezbędnych pism. Nasz zespół ekspertów pomoże Ci bezpiecznie przeprowadzić każdą zmianę, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nie czekaj, już teraz opisz nam swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414