Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Salon kosmetyczny a sanepid

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 21.06.2019

Mam swój salon kosmetyczny – manicure i pedicure i drobne zabiegi nieinwazyjne kosmetyczne. Lokal podnajmuję u fryzjera. Jest to małe pomieszczenie. Fryzjer jest głównym najemcą lokalu. Mam podpisaną umowę z fryzjerką na podnajem lokalu. Mamy wspólną poczekalnię i toaletę. Moje pytanie dotyczy odbioru i kontroli sanepidu. Czy muszę swój lokal zgłosić w sanepidzie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Gabinety kosmetyczne to miejsca, które trzeba przygotować ze szczególną starannością, bo przeprowadzane w nich zabiegi mają wpływ na zdrowie. Warto zatem zapoznać się przed jego uruchomieniem z rozporządzeniem ministra zdrowia z 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. Nr 31, poz. 273). Generalnie taki gabinet kosmetyczny powinien znajdować się w odrębnym budynku lub lokalu albo stanowić jego wyodrębnioną część. Chodzi o to, aby usługi świadczone były w specjalnie do tego przeznaczonych pomieszczeniach. Powinno być zabezpieczone miejsce na poczekalnię i szatnię dla klientów oraz pomieszczenia sanitarno-higieniczne dla pracowników i klientów. Musi również znaleźć się miejsce, w którym przechowywany będzie sprzęt do utrzymywania czystości, pomieszczenie lub szafy, gdzie schowane będą preparaty kosmetyczne a także czyste i brudne ręczniki.

 

Jeśli prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, wystarczy oddzielony od reszty pomieszczeń aneks kuchenny z szatnią. Rozporządzenie dokładnie określa także wymogi sanitarne i higieniczne, jakie winny obowiązywać w gabinecie kosmetycznym. Przede wszystkim lokal musi być przyłączony do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej. A ponadto pomieszczenie, w którym będzie Pani wykonywać zabiegi, winno mieć dostęp do światła dziennego, drzwi co najmniej 80 cm, podłogę łatwo zmywalną, zlewozmywak dwukomorowy, blat, autoklaw, przy pedicure zasadniczo musimy przygotować stanowisko o powierzchni co najmniej 6 m2. Musi to być miejsce odizolowane od innych stanowisk i odpowiednio wyposażone, m.in. w brodzik do moczenia nóg (może być przenośny) i wymaga się odgrodzenia tego pomieszczenia, ale jeżeli pracuje Pani sama, wystarczy roleta czy parawan, oczywiście należy zapewnić wentylację.

 

Projekt swojego gabinetu powinna Pani złożyć w sanepidzie w celu akceptacji, ale jeżeli przejmuje Pani pomieszczenie w którym był już wcześniej gabinet kosmetyczny albo i fryzjerski, to nowy projekt nie jest w sanepidzie wymagany, wystarczy zgłoszenie do sanepidu i dokonanie przez niego odbioru.

 

Jak z powyższego wynika, niestety nie da się uniknąć odbioru sanepidu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + I =

05.06.2020

Z informacji jakie podaje Sanepid w przypadku gdy mamy do czynienia z podnajmem wydzielonej części salonu już prosperującego nie ma potrzeby (ani tak naprawdę możliwości) składania w Sanepidzie projektu. W tej kwestii jest wiele niejasności, a także same oddziały terenowe mogą inaczej interpretować przepisy.

Aleksandra

»Podobne materiały

Wypożyczalnia filmów – co jest dowodem nabycia licencji na film?

Co jest wiarygodnym, wystarczającym dowodem posiadania licencji do wypożyczania filmu: hologram, napis „Film z licencją do wypożyczania” na okładce, faktura zakupu? Czy filmy z licencją do wypożyczania nabyte nie od dystrybutora, ale z „drugiej ręki” (np. z likwidowanej wypoż

 

Śmierć przedsiębiorcy i dalsza działalność firmy

Czy po śmierci przedsiębiorcy możliwa jest dalsza działalność firmy? Właścicielka zakładu jest bardzo chora i wkrótce umrze. Firmę chciałby przejąć jej mąż. Co powinien zrobić? Firma zajmuje się produkcją wędlin, zatrudnia pracowników; sprzedaż jest prowadzona za pomocą kasy fiskalnej; pomieszc

 

Działalność wytwórcza

Pracuję na etat, zarabiam miesięcznie ok. 2300 zł netto. Czasami szyję ubrania dla znajomych i chciałabym mieć możliwość sprzedawania ich też osobom trzecim. Czy będzie to działalność wytwórcza? Jak ją zarejestrować, jakie warunki trzeba spełnić? Jakie składki będą mnie obowiązywały? Dodam, że

 

Sprowadzanie towaru z Chin

Chciałabym założyć działalność gospodarczą, która polegałaby na sprowadzaniu towaru (dokładniej: modeli samolotów) z Chin i odsprzedaży za pośrednictwem serwisu Allegro. Jak zakwalifikować taką działalność? Jaka będzie najkorzystniejsza forma opodatkowania?

 

Rejestracja działalności w Czechach a ustanie obowiązku podatkowego w Polsce

Czy po zarejestrowaniu jednoosobowej działalności gospodarczej poza granicą Polski (Czechy) ustanie obowiązek podatkowy w Polsce? Czy warto przenosić swoją firmę do Czech i liczyć na mniejsze podatki? Jak się to ma do spędzania 183 dni w Polsce?

 

Prowadzenie spółki LTD w UK i sprzedaż na Allegro

Prowadzimy spółkę LTD w UK i chcemy zacząć sprzedawać na Allegro, a później założyć pensjonat. Jak to zrobić, by firma nadal była angielska? Jak kupować nieruchomości pod firmę?

 

Zamknięcie działalności gospodarczej z powodu niskich przychodów

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, ale z powodu niskich przychodów poważnie myślę nad jej zamknięciem. Nie mam zainstalowanej kasy fiskalnej, jestem biernym vatowcem, opłacam tylko składkę zdrowotną, gdyż jestem zatrudniona na cały etat w innej firmie na umowę o pracę oraz nie zatrudniam

 

Zamknięcie starej działalności i otworzenie nowej

Z dniem 01.01.2016 zostałem wykreślony z CEiDG po upływie 24 miesięcy od zawieszenia działalności gospodarczej. Chciałbym zamknąć poprzednią działalność i otworzyć nową. Jednakże nie dokonałem zamknięcia po wykreśleniu z CEiDG. Chciałbym spytać, jakie konsekwencje mogą mnie spotkać z tego powodu, po

 

Zaległości w ZUS-ie i urzędzie skarbowym ze starej działalności

6 lat temu miałam działalność gospodarczą. Mam zaległości w ZUS-ie i urzędzie skarbowym ze starej działalności. Czy mogę założyć nową działalność? Jak mam uregulować zaległości?

 

Hodowla ryb akwariowych i sprzedaż a podatki

Czy muszę rejestrować hodowlę ryb akwariowych (pojemność łączna zbiorników ok. 1000 l), żeby co 2 miesiące sprzedać kilka albo kilkadziesiąt rybek legalnie, nie mając problemów z us w razie kontroli? Jeśli muszę, jak to zrobić i jak obliczyć podatek?

 

Nieodpłatne przekazanie firmy żony na męża

Co i w jakiej kolejności należy zrobić przy nieodpłatnym przekazaniu firmy żony na męża? Żona prowadzi jednoosobową działalność w dzierżawionym lokalu. Ja również prowadzę jednoosobową działalność we własnym lokalu.

 

Zakup mieszkania z przeznaczeniem na wynajem na cele turystyczne

Zamierzam w tym roku zakupić mieszkanie w ramach prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej (KPiR/19%/aktywny VAT) z przeznaczeniem na wynajem na cele turystyczne. Mieszkanie jest od dewelopera, w całkowicie odnowionej kamienicy z początku XX wieku. W stanie deweloperskim, tzn. do wykończenia

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »