Salon kosmetyczny a sanepid

Mam swój salon kosmetyczny – manicure i pedicure i drobne zabiegi nieinwazyjne kosmetyczne. Lokal podnajmuję u fryzjera. Jest to małe pomieszczenie. Fryzjer jest głównym najemcą lokalu. Mam podpisaną umowę z fryzjerką na podnajem lokalu. Mamy wspólną poczekalnię i toaletę. Moje pytanie dotyczy odbioru i kontroli sanepidu. Czy muszę swój lokal zgłosić w sanepidzie?

Salon kosmetyczny a sanepid

Gabinet kosmetyczny zlokalizowany w wyodrębnionej części salonu fryzjerskiego

Gabinety kosmetyczne to miejsca, które trzeba przygotować ze szczególną starannością, bo przeprowadzane w nich zabiegi mają wpływ na zdrowie. Warto zatem zapoznać się przed jego uruchomieniem z rozporządzeniem ministra zdrowia z 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. Nr 31, poz. 273). Generalnie taki gabinet kosmetyczny powinien znajdować się w odrębnym budynku lub lokalu albo stanowić jego wyodrębnioną część. Chodzi o to, aby usługi świadczone były w specjalnie do tego przeznaczonych pomieszczeniach. Powinno być zabezpieczone miejsce na poczekalnię i szatnię dla klientów oraz pomieszczenia sanitarno-higieniczne dla pracowników i klientów. Musi również znaleźć się miejsce, w którym przechowywany będzie sprzęt do utrzymywania czystości, pomieszczenie lub szafy, gdzie schowane będą preparaty kosmetyczne a także czyste i brudne ręczniki.

Wymogi sanitarne i higieniczne dla gabinetu kosmetycznego

Jeśli prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, wystarczy oddzielony od reszty pomieszczeń aneks kuchenny z szatnią. Rozporządzenie dokładnie określa także wymogi sanitarne i higieniczne, jakie winny obowiązywać w gabinecie kosmetycznym. Przede wszystkim lokal musi być przyłączony do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej. A ponadto pomieszczenie, w którym będzie Pani wykonywać zabiegi, winno mieć dostęp do światła dziennego, drzwi co najmniej 80 cm, podłogę łatwo zmywalną, zlewozmywak dwukomorowy, blat, autoklaw, przy pedicure zasadniczo musimy przygotować stanowisko o powierzchni co najmniej 6 m2. Musi to być miejsce odizolowane od innych stanowisk i odpowiednio wyposażone, m.in. w brodzik do moczenia nóg (może być przenośny) i wymaga się odgrodzenia tego pomieszczenia, ale jeżeli pracuje Pani sama, wystarczy roleta czy parawan, oczywiście należy zapewnić wentylację.

Odbiór gabinetu kosmetycznego przez sanepid

Projekt swojego gabinetu powinna Pani złożyć w sanepidzie w celu akceptacji, ale jeżeli przejmuje Pani pomieszczenie w którym był już wcześniej gabinet kosmetyczny albo i fryzjerski, to nowy projekt nie jest w sanepidzie wymagany, wystarczy zgłoszenie do sanepidu i dokonanie przez niego odbioru.

Jak z powyższego wynika, niestety nie da się uniknąć odbioru sanepidu.