Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wymóg kasy fiskalnej w gabinecie pielęgnacji stóp

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 02.06.2019

Jestem pielęgniarką, a prowadzę gabinet podologiczny – medyczna pielęgnacja stóp. Jaki powinnam mieć wpis do działalności gospodarczej (inne wymogi Sanepidu dla gabinetu, a inne dla praktyki pielęgniarskie)? Czy muszę mieć kasę fiskalną i jak rozliczyć podatek, jeżeli dodatkowo pacjentom sprzedaję środki do pielęgnacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wymóg kasy fiskalnej w gabinecie pielęgnacji stóp

Fot. Fotolia

Prawdopodobnie wykonuje Pani coś, co można opisać jako:

 

  • usługi pielęgnacyjne i upiększające dotyczące urody, twarzy, stóp włączając usługi kosmetyczne, usługi wykonywania manicure i pedicure; usługi związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu; usuwanie odcisków i modzeli;

  • rekonstrukcja paznokci;

  • pielęgnacja pękających pięt;

  • badanie mykologiczne w kierunku grzybicy;

  • badanie manualne stopy;

  • masaż stóp;

  • pedicure kosmetyczny;

  • sprzedaż kosmetyków do domowej pielęgnacji stóp.

 

Kwestie kas fiskalnych w latach 2015–2016 [stan prawny z dnia 10.08.2016 r.] reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

 

Rozporządzenie określa zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników i niektórych czynności z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, zwanego dalej „ewidencjonowaniem”, oraz warunki korzystania ze zwolnienia.

 

Generalnie zwolnione są z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. A ZATEM,TO, CO NIE JEST ZWOLNIONE LUB WYŁĄCZONE ZE ZWOLNIENIA, WYMAGA PROWADZENIA KASY FISKALNEJ.

 

Niestety we załączniku określającym zwolnienia nie ma usług kosmetycznych, a do takich zalicza się usługi związane ze stopami świadczone tak, jak robi to Pani.

 

Rozporządzenie stanowi nadto wprost w § 4, że zwolnień z obowiązku ewidencjonowania( za pomocą kasy fiskalnej), o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku: świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych.


Biorąc pod uwagę obecne regulacje prawne, powinna Pani mieć kasę fiskalną. Co do zasady służy ona rejestracji sprzedaży dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

 

Księgowanie przychodów z kasy fiskalnej odbywa się poprzez  dobowe oraz miesięczne raporty fiskalne. Raporty dobowe należy sporządzić po zakończeniu sprzedaży w danym dniu. Prawo dopuszcza możliwość przygotowania raportu dobowego w następnym dniu, jednak przed dokonaniem pierwszej sprzedaży. Raporty miesięczne przygotowuje się po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca (lub w dniu następnym przed dokonaniem pierwszej sprzedaży).

 

Raporty fiskalne generuje sama kasa fiskalna. Paragon jest dokumentem fiskalnym, zawierającym dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku VAT należnego za daną dobę lub za wybrany okres (w podziale na stawki podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku).

 

Rozliczając się na zasadach ogólnych, dokonuje Pani księgowania przychodów z kasy fiskalnej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

 

Raporty fiskalne dobowe bądź łączne raporty okresowe za okresy miesięczne mogą być jedynie podstawą do dokonania zapisów w ewidencji sprzedaży VAT. Nie mogą natomiast stanowić samodzielnej podstawy do sporządzenia deklaracji podatkowych i rozliczenia VAT. Zapisy powinny być dokonywane stosownie do obowiązujących zasad.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - 0 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki