Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wymóg kasy fiskalnej w gabinecie pielęgnacji stóp

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 02.06.2019

Jestem pielęgniarką, a prowadzę gabinet podologiczny – medyczna pielęgnacja stóp. Jaki powinnam mieć wpis do działalności gospodarczej (inne wymogi Sanepidu dla gabinetu, a inne dla praktyki pielęgniarskie)? Czy muszę mieć kasę fiskalną i jak rozliczyć podatek, jeżeli dodatkowo pacjentom sprzedaję środki do pielęgnacji?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Prawdopodobnie wykonuje Pani coś, co można opisać jako:

 

  • usługi pielęgnacyjne i upiększające dotyczące urody, twarzy, stóp włączając usługi kosmetyczne, usługi wykonywania manicure i pedicure; usługi związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu; usuwanie odcisków i modzeli;

  • rekonstrukcja paznokci;

  • pielęgnacja pękających pięt;

  • badanie mykologiczne w kierunku grzybicy;

  • badanie manualne stopy;

  • masaż stóp;

  • pedicure kosmetyczny;

  • sprzedaż kosmetyków do domowej pielęgnacji stóp.

 

Kwestie kas fiskalnych w latach 2015–2016 [stan prawny z dnia 10.08.2016 r.] reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

 

Rozporządzenie określa zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników i niektórych czynności z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, zwanego dalej „ewidencjonowaniem”, oraz warunki korzystania ze zwolnienia.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Wymóg kasy fiskalnej w gabinecie pielęgnacji stóp

 

Generalnie zwolnione są z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. A ZATEM,TO, CO NIE JEST ZWOLNIONE LUB WYŁĄCZONE ZE ZWOLNIENIA, WYMAGA PROWADZENIA KASY FISKALNEJ.

 

Niestety we załączniku określającym zwolnienia nie ma usług kosmetycznych, a do takich zalicza się usługi związane ze stopami świadczone tak, jak robi to Pani.

 

Rozporządzenie stanowi nadto wprost w § 4, że zwolnień z obowiązku ewidencjonowania( za pomocą kasy fiskalnej), o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku: świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych.


Biorąc pod uwagę obecne regulacje prawne, powinna Pani mieć kasę fiskalną. Co do zasady służy ona rejestracji sprzedaży dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

 

Księgowanie przychodów z kasy fiskalnej odbywa się poprzez  dobowe oraz miesięczne raporty fiskalne. Raporty dobowe należy sporządzić po zakończeniu sprzedaży w danym dniu. Prawo dopuszcza możliwość przygotowania raportu dobowego w następnym dniu, jednak przed dokonaniem pierwszej sprzedaży. Raporty miesięczne przygotowuje się po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca (lub w dniu następnym przed dokonaniem pierwszej sprzedaży).

 

Raporty fiskalne generuje sama kasa fiskalna. Paragon jest dokumentem fiskalnym, zawierającym dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku VAT należnego za daną dobę lub za wybrany okres (w podziale na stawki podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku).

 

Rozliczając się na zasadach ogólnych, dokonuje Pani księgowania przychodów z kasy fiskalnej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

 

Raporty fiskalne dobowe bądź łączne raporty okresowe za okresy miesięczne mogą być jedynie podstawą do dokonania zapisów w ewidencji sprzedaży VAT. Nie mogą natomiast stanowić samodzielnej podstawy do sporządzenia deklaracji podatkowych i rozliczenia VAT. Zapisy powinny być dokonywane stosownie do obowiązujących zasad.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus VI =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Hodowla psów rasowych jako działalność gospodarcza

Chciałbym zarejestrować hodowlę psów rasowych. Proszę o informacje o rejestracji oraz o odpowiedź na pytanie, czy muszę rozliczać się na zasadzie KPR?

Otwarcie gabinetu – aspekty prawne

Chciałabym otworzyć gabinet terapeutyczny (pracowaliby w nim m.in. psycholog i logopeda). Czy do tego celu można wykorzystać mieszkanie? Jakie są wymogi sanitarne i aspekty prawne związane z otwarciem gabinetu?

Praca w Anglii i firma w Polsce – jak rozliczyć dochody zagraniczne i polskie?

Od 4 lat pracuję w Anglii i chciałbym obecnie otworzyć działalność w Polsce związaną z transportem krajowym i międzynarodowym. Jak rozliczyć dochody? Co z przychodami z przyszłej firmy, a co z zarobkami z UK? Jak ponadto wygląda sprawa składek ZUS? Obecnie, pracując w Anglii,
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »