Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rezygnacja z części spadku, czyli częściowy dział spadku

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 30.06.2017

Odziedziczyłam po ojcu i po babci spadek, w skład którego wchodzą dwa mieszkania w domu dwupiętrowym (mój udział to 1/6) oraz działka rolna, o którą toczy się sprawa w sądzie z dalszą rodziną babci (mój udział to prawdopodobnie 1/18). Brat mojego ojca, który dziedziczy również ten spadek, lecz w innych proporcjach, namawia resztę rodziny do zbycia części spadku na jego korzyść. Chodzi mu też o rezygnację na jego rzecz z odszkodowania, które ma wypłacić urząd miasta, gdyż chce dalej się sam procesować o wyższą stawkę. Twierdzi, że nam to jakoś zrekompensuje. Jeśli wyrazimy zgodę na zniesienie współwłasności mieszkania na jego rzecz lub zrzekniemy się odszkodowania, czy nie stracimy w ten sposób reszty spadku, o który toczy się nadal sprawa w sądzie? Obawiam się, że jak coś wujowi podpiszę, to stracę cały spadek. Co mi Państwo radzą?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Poruszyła Pani zasadniczo dwie sprawy. Po pierwsze, pisze Pani, że inny spadkobierca (wujek) namawia Państwa na zbycie na jego rzecz udziałów w spadku. A w drugiej części wspomina Pani o zgodzie na zniesienie współwłasności mieszkania na jego rzecz i zrzeczeniu się odszkodowania, a więc o częściowym podziale spadku. Są to dwa odmienne rozwiązania, dlatego je bliżej opiszę.

 

W kontekście Pani obaw wyjaśnię, że pierwsza możliwość (zbycie udziałów w spadku) jest dla Pani na pewno niekorzystna, zaś drugą (częściowy podział spadku) można uznać za rozwiązanie bezpieczne.

 

Wyjaśnię obie te instytucje. Jeśli chodzi o zbycie udziałów w spadku, to art. 1051 Kodeksu cywilnego (K.c.) stanowi, że – spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego.

 

Przedmiotem zbycia może być cały spadek (gdy dziedziczy jedna osoba) lub ułamkowa część spadku (gdy dziedziczy jedna osoba i postanawia zbyć jedynie określoną ułamkowo część). W przypadku ułamkowej części spadku – zbywa Pani ułamkowo określoną część przypadającego Pani udziału. Czyli na przykład połowę z posiadanej 1/6, a więc 1/12. W tym wypadku zwiększyłby się jedynie udział Pani wuja w ogólnej masie spadkowej.

 

Umowa zbycia spadku nie ma zastosowania do rozporządzania przez spadkobiercę udziałem w konkretnym przedmiocie należącym do spadku, czyli w tym przypadku prawem własności jednego z mieszkań i wierzytelności z tytułu należnego odszkodowania.

 

Jeżeli zaś chodzi o częściowy dział spadku, to, tak jak wcześniej wspomniałam, jest to rozwiązanie bezpieczne. Przede wszystkim art. 1037 § 1 K.c. stanowi, że – dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców, zaś art. 1038 § 2 mówi, że – umowny dział spadku może objąć cały spadek lub być ograniczony do części spadku.

 

Jeśli zatem wszyscy spadkobiercy wyrażą na to zgodę, możliwe jest podzielenie pomiędzy Państwem części spadku, tj. jednego mieszkania i wierzytelności w taki sposób, że Pani wujek przykładowo uzyska te składniki majątkowe na wyłączną własność w zamian za spłatę Państwa udziałów. Taki częściowy podział spadku spowoduje, że nadal będziecie wszyscy Państwo współwłaścicielami pozostałych rzeczy wchodzących w skład spadku, w tym tej działki, o którą się Pani martwi.

 

Co do zasady ustawodawca nie zastrzegł dla umowy o dział spadku żadnej formy szczególnej, co oznacza, że taka czynność prawna może przybrać w zasadzie dowolną postać, umowy pisemnej czy ustnej, ale akurat w przypadku mieszkania konieczna jest forma aktu notarialnego, więc taką formę umowy – dla skuteczności częściowego działu spadku – będziecie Państwo musieli zachować. Bez zachowania formy aktu notarialnego Pani wuj nie nabędzie na wyłączną własność mieszkania.

 

Reasumując, częściowy podział spadku spowoduje, że nadal będziecie wszyscy Państwo współwłaścicielami pozostałych rzeczy wchodzących w skład spadku, w tym działki, o której Pani wspomina. Oznacza to, że tej części spadku, której nie będzie dotyczyła umowa częściowego działu spadku, Pani nie straci i nadal będzie współwłaścicielem tych rzeczy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - trzy =

»Podobne materiały

Koszty przyjęcia spadku po ojcu

Z jakimi kosztami wiąże się przyjęcie spadku po ojcu (w skład majątku wchodzi mieszkanie), jeśli spadkobierców jest dwóch – ja i moja siostra? Jaki byłby podatek, gdyby tata dokonał darowizny?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »