Niezgłoszenie darowizny w terminie - czynny żal

• Autor: Adam Dąbrowski

Dostałam darowiznę od mamy w kwocie 160 000 zł, w tym roku. Termin 6 miesięcy minął, a ja zapomniałam zgłosić darowizny do US. W tytule przelewu nie ma informacji „darowizna”. Co mogę zrobić, aby ponieść najniższe koszty? Czy można to zgłosić jako pożyczkę? Czy czynny żal ma w tej sytuacji uzasadnienie? Czas jest teraz dla mnie kluczowy, będę wdzięczna za każda radę.

Niezgłoszenie darowizny w terminie - czynny żal

Niezgłoszenie darowizny w terminie

Termin 6 miesięcy jest istotny dla uzyskania całkowitego zwolnienia z podatku od darowizny od najbliższej osoby – tutaj od mamy.

Niezłożenie deklaracji podatkowej w tym terminie powoduje, że podatek od darowizny od mamy naliczany jest tak jak dla osoby w I grupie podatkowej z pominięciem prawa do zwolnienia.

Niezależnie od tego pojawia się kwestia odpowiedzialności z tytułu nieterminowego złożenia deklaracji oraz informacji o darowiźnie jako zdarzeniu rodzącym obowiązek podatkowy. Co stanowi wykroczenie karnoskarbowe.

Złożenie czynnego żalu

Czynny żal dotyczy uniknięcia odpowiedzialności karnoskarbowej, ale nie zapłaty podatku.

Złożenie czynnego żalu wymagałoby pisma z owym czynnym żalem a nadto złożenie deklaracji podatkowe, samodzielnego ustalenia podatku i jego niezapłacenia. Można pominąć ustalenie podatku i jego zapłatę, wskazując na to, że zapłata nastąpi po ustaleniu wymiaru podatku przez fiskusa.

Przy darowiźnie byłaby kwota wolna od podatku – 9637 zł.

Podatek dla I grupy przy wskazanej kwocie to: 822,20 zł oraz 7% nadwyżki ponad kwotę 20 566 zł.

Potraktowanie przekazanej kwoty jako darowizny

Potraktowanie przekazanej kwoty jako pożyczki stanowi w świetle ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przedmiot opodatkowania takim podatkiem. Według ustawy:

„Art. 1. Podatkowi podlegają:

1) następujące czynności cywilnoprawne:

a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b) umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku (…)”.

W tym zakresie także jest obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w terminie 14 dni od dnia uzyskania pożyczki. Taka deklaracje musiałby złożyć Pani. Stawka podatku wynosi 0,5%.

I ponownie mielibyśmy do czynienia z jej niezłożeniem w terminie, brakiem zapłaty podatku w terminie. Tutaj także konieczny byłby czynny żal, aby uniknąć odpowiedzialności karnoskarbowej za nieterminowe złożenie deklaracji i nieterminową zapłatę podatku.

Wskażę, że warto byłoby ustalić pożyczkę z odsetkami dla mamy. Inaczej fiskus uzna, że otrzymała Pani nieodpłatne świadczenie, i naliczy podstawę opodatkowania z tytułu odsetek, jakich Pani nie płaci, i ustali podatek dochodowy z tego tytułu.

W rachubę wchodzi jeszcze zwrot tej kwoty i ponowne przekazanie jej Pani. W takim przypadku musiałaby Pani liczyć na to, że fiskus przez kolejne 5 lat nie dopatrzy się tego, że otrzymała Pani taką samą kwotę i jej nie zgłosiła. A takie zagrożenie zawsze istnieje.