Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niezgłoszenie darowizny w terminie - czynny żal

Autor: Adam Dąbrowski • Opublikowane: 17.10.2020

Dostałam darowiznę od mamy w kwocie 160 000 zł, w tym roku. Termin 6 miesięcy minął, a ja zapomniałam zgłosić darowizny do US. W tytule przelewu nie ma informacji „darowizna”. Co mogę zrobić, aby ponieść najniższe koszty? Czy można to zgłosić jako pożyczkę? Czy czynny żal ma w tej sytuacji uzasadnienie? Czas jest teraz dla mnie kluczowy, będę wdzięczna za każda radę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niezgłoszenie darowizny w terminie - czynny żal

Niezgłoszenie darowizny w terminie

Termin 6 miesięcy jest istotny dla uzyskania całkowitego zwolnienia z podatku od darowizny od najbliższej osoby – tutaj od mamy.

 

Niezłożenie deklaracji podatkowej w tym terminie powoduje, że podatek od darowizny od mamy naliczany jest tak jak dla osoby w I grupie podatkowej z pominięciem prawa do zwolnienia.

 

Niezależnie od tego pojawia się kwestia odpowiedzialności z tytułu nieterminowego złożenia deklaracji oraz informacji o darowiźnie jako zdarzeniu rodzącym obowiązek podatkowy. Co stanowi wykroczenie karnoskarbowe.

Złożenie czynnego żalu

Czynny żal dotyczy uniknięcia odpowiedzialności karnoskarbowej, ale nie zapłaty podatku.

 

Złożenie czynnego żalu wymagałoby pisma z owym czynnym żalem a nadto złożenie deklaracji podatkowe, samodzielnego ustalenia podatku i jego niezapłacenia. Można pominąć ustalenie podatku i jego zapłatę, wskazując na to, że zapłata nastąpi po ustaleniu wymiaru podatku przez fiskusa.

 

Przy darowiźnie byłaby kwota wolna od podatku – 9637 zł.

Podatek dla I grupy przy wskazanej kwocie to: 822,20 zł oraz 7% nadwyżki ponad kwotę 20 566 zł.

Potraktowanie przekazanej kwoty jako darowizny

Potraktowanie przekazanej kwoty jako pożyczki stanowi w świetle ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przedmiot opodatkowania takim podatkiem. Według ustawy:

 

„Art. 1. Podatkowi podlegają:

1) następujące czynności cywilnoprawne:

a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b) umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku (…)”.

 

W tym zakresie także jest obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w terminie 14 dni od dnia uzyskania pożyczki. Taka deklaracje musiałby złożyć Pani. Stawka podatku wynosi 0,5%.

 

I ponownie mielibyśmy do czynienia z jej niezłożeniem w terminie, brakiem zapłaty podatku w terminie. Tutaj także konieczny byłby czynny żal, aby uniknąć odpowiedzialności karnoskarbowej za nieterminowe złożenie deklaracji i nieterminową zapłatę podatku.

 

Wskażę, że warto byłoby ustalić pożyczkę z odsetkami dla mamy. Inaczej fiskus uzna, że otrzymała Pani nieodpłatne świadczenie, i naliczy podstawę opodatkowania z tytułu odsetek, jakich Pani nie płaci, i ustali podatek dochodowy z tego tytułu.

 

W rachubę wchodzi jeszcze zwrot tej kwoty i ponowne przekazanie jej Pani. W takim przypadku musiałaby Pani liczyć na to, że fiskus przez kolejne 5 lat nie dopatrzy się tego, że otrzymała Pani taką samą kwotę i jej nie zgłosiła. A takie zagrożenie zawsze istnieje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II - 8 =

»Podobne materiały

Wkład mieszkaniowy odziedziczony po matce

Moi rodzice mieszkali w mieszkaniu spółdzielczym. W 2004 r. zmarła mama. Razem z bratem i tatą przyjęliśmy w sądzie prawo do spadku – wkładu mieszkaniowego (wartość ok. 10 tys. zł). W spółdzielni wraz z bratem zrzekliśmy się prawa do lokalu na rzecz taty, który dwa lata póź

 

Określenie grupy podatkowej przy spadku od kuzyna

Otrzymałem spadek po synu wuja (brat taty). Rodzice kuzyna od dawna nie żyją, nie mieli rodziny. Jestem jedynym spadkobiercą zmarłego. Urząd skarbowy zakwalifikował mnie do III grupy podatkowej. Chciałbym się odwołać od tej decyzji, uważam, że jestem zstępnym rodzeństwa i należę do II grupy. Cz

 

Przedawnienie podatku ze spadku

Ojciec otrzymał w spadku po bracie (zmarł w 2011 r.) gospodarstwo rolne. Spadek przekazany w testamencie. Wyrok sądu potwierdzający przyznanie spadku z listopada 2011. Ojciec nie pamięta, czy składał w urzędzie skarbowym odpowiednie zeznanie (SD-Z2). Otrzymując spadek po bracie w tamtym czasie, powi

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »