Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajęcie mieszkania i prowadzenie w nim także działalności gospodarczej

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 28.06.2017

Zamierzam wynająć mieszkanie, w którego części chce również prowadzić działalność gospodarcza. Właściciel wyraził zgodę. Czy w takim przypadku wystarczy umowa najmu mieszkania, czy należy sporządzić umowę najmu lokalu użytkowego? Jeśli wystarczy aneks do umowy najmu mieszkania, proszę wskazać, co powinno zostać w nim zawarte. Właściciel ma obawy, ze po zamknięciu firmy nie dołożę odpowiednich starań, żeby adres zniknął ze wszelkich rejestrów, w jaki sposób można zawrzeć w umowie gwarancje, że tak się stanie? Co należy zgłosić w urzędzie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy w takim przypadku wystarczy umowa najmu mieszkania, czy należy sporządzić umowę najmu lokalu użytkowego?

 

Tu wybór należy do Pana – może być wszystko w jednej umowie, mogą być 2 niezależne umowy. Ta druga opcja jest bardziej klarowna i przyjazna prowadzeniu działalności. Wówczas bowiem pozostaje jasne wobec urzędów, jaki metraż jest pod użytkowanie w DG i jaki czynsz tez jest za DG. Dzięki temu uniknie zarówno Pan, jak i właściciel lokalu „urzędniczego gdybania”, a nawet kontroli w celu opomiarowania powierzchni pod DG.

 

Raczej odradzam wprowadzania tego aneksem – po prostu druga umowa na DG ze wskazaniem części pod DG w lokalu mieszkalnym.


Co należy zgłosić w urzędzie?


Właściciel – zgłasza swój dochód z najmu – ale to nie Pana problem. Pan natomiast mając umowę najmu na DG – odlicza od podatku najem, księgując go jako wydatek. Dotyczy to także innych wydatków z tego tytułu (nakłady na lokal, media, remonty itp.)

 

W urzędzie gminy zgłasza Pan DG – jednak to nie Pan, ale właściciel będzie miał obowiązek zapłaty podwyższonego podatku od nieruchomości na część lokalu wyodrębnioną pod DG. Pan jako najemca podatku nie płaci.

 

Jeszcze pozostaje jednak kwestia – zgłoszenia do spółdzielni lub innego zarządcy budynku faktu rozpoczęcia DG w lokalu położonym w budynku wielolokalowym. To zgłoszenie powinno pochodzić nie od Pana, tylko od wynajmującego, czyli od właściciela.

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy plus jeden =

»Podobne materiały

Dodatkowa opłata za ogrzewanie wynajmowanego mieszkania

Wynajmuję mieszkanie w domu, którego właściciel pobiera dodatkową opłatę (oprócz czynszu) za ogrzewanie, podczas gdy w ciągu dnia nieraz temperatura wynosi tylko 14 stopni, a w nocy spada do 10. Co zrobić w tej sytuacji?

 

Wyegzekwowanie od ZGM-u przeprowadzenia remontu

Jestem najemcą lokalu mieszkalnego, którego administratorem jest Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. W ostatnim czasie często dochodziło do zalania mojego mieszkania, które znajduje się na ostatnim piętrze bloku. Powodem jest nieszczelny dach. Zgłaszałem problem w administracji, jednak poinformowano m

 

Koszty doprowadzenia gazu do mieszkań w prywatnej kamienicy

Jestem emerytką. Nowy właściciel kamienicy, w której mieszkam, zaplanował doprowadzić do mieszkań gaz. Zmusza najemców do zapłaty za doprowadzenie rur oraz do zakupu pieców. Nie stać mnie na to. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »