Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż działki przy drodze wewnętrznej w której udziały ma wielu właścicieli

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 25.06.2017

Sprzedaję zabudowaną działkę przy 5-metrowej drodze wewnętrznej, w której udziały ma wielu właścicieli i trudno jest uzyskać zgodę wszystkich. Jako że dalej posiadam pas ziemi, którą będę w przyszłości chciał podzielić i zasilić mediami (według studium planu droga będzie musiała mieć co najmniej 8 m szerokości), chciałem przy sprzedaży zapisać sobie notarialnie prawo przechodu przejazdu i położenia mediów. Czy coś takiego można zrobić? I czy skutecznie mnie to zabezpieczy, abym później nie potrzebował zgody nowego właściciela działki na przeprowadzenie mediów? Czy lepiej wydzielać 3 m działkę drogową, z czym wiążą się koszty i czas?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż działki przy drodze wewnętrznej w której udziały ma wielu właścicieli

Fot. Fotolia

Dziękuję za dodatkowe wyjaśnienie. Ma ono znaczenie o tyle, o ile ustanawianie służebności może być zbyteczne. A skoro brak jest zgody między współwłaścicielami – to i tak będzie trzeba zrobić to sądownie.

 

Dlaczego? Jest Pan współwłaścicielem drogi. Zgodnie z art. 206 Kodeksu cywilnego „każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli”. Więc jeśli pozostali współwłaściciele nie wyrażą zgody np. na ciągnięcie wody, kanalizacji – wystarczy skierować sprawę do sądu o wyrażenie przez sąd zgody na taką inwestycję.

 

Oczywiście można ustanowić służebność. Nawet jeśli jest Pan współwłaścicielem drogi. Na rzecz każdoczesnego właściciela działki dalej położonej.

 

Stwierdzono to w postanowieniu Sądu Najwyższego z 20 października 2005 r. (sygn. akt IV CK 65/05), który uznał, że „nieruchomość można obciążyć służebnością gruntową także w sytuacji, w której jej współwłaścicielem jest właściciel nieruchomości władnącej”. Z uzasadnienia: „Trudno zgodzić się z poglądem, że istnieje w prawie cywilnym fundamentalna zasada zgodnie z którą ograniczone prawo rzeczowe może być ustanowione jedynie na rzeczy cudzej (…). Przepis art. 285 § 1 k.c. stanowi, że nieruchomość można obciążyć służebnością gruntową na rzecz właściciela innej nieruchomości. Przy porównaniu treści tego przepisu z art. 247 k.c., zgodnie z którym ograniczone prawo rzeczowe wygasa, jeżeli ten, komu także prawo przysługuje nabędzie własność rzeczy obciążonej, nasuwa się wniosek, że w obecnie obowiązującym stanie prawnym właściciel dwóch nieruchomości nie może obciążyć jednej z nich służebnością na rzecz drugiej”.

 

Jeśli zaś właściciel nieruchomości – tak jak Pan - ma tylko udział we własności innej nieruchomości – drogi, nie ma ustawowych przeszkód do obciążenia tej nieruchomości drogowej służebnością gruntową na rzecz właściciela.

 

Należy jednak pamiętać, że służebności gruntowej nie ustanawia się na udziale, ale na nieruchomości. Do tego potrzebna jest zgoda wszystkich, akt notarialny albo orzeczenie sądu.

 

W mojej ocenie jednak w Pana sprawie nie ma potrzebny ustanawiania służebności. Wszelkie prawa przysługują Panu z racji współwłasności, nawet jeśli ułamkowe udziały Pan sprzeda razem z dzielonymi działkami – to nowy nabywcy także mogą prowadzić media na ww. zasadach wynikających z art 206.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI minus 6 =

»Podobne materiały

Uniemożliwienie korzystania z nieruchomości przez współwłaściciela

Jestem współwłaścicielką działki i domu. Zajmuję część budynku (osobne pomieszczenie z oddzielnym wejściem). Przebywam tam głównie w weekendy i w czasie urlopu wypoczynkowego. Jest tak od 25 lat. W tym roku córka współwłaścicielki (która mieszka na stałe) zmieniła zamek w furtce, zainstalowała domof

 

Brak zgody współwłaściciela na cenę sprzedaży mieszkania

Co mam zrobić, skoro współwłaściciele mieszkania w częściach według nabytego dziedziczenia nie zgadzają się na cenę sprzedaży, a kupiec jest i proponuję realną rynkową cenę potwierdzoną również przez właściciela agencji nieruchomości, w której jest wystawione mieszkanie na sprzedaż? Mam w 65% udział

 

Podział domu

Jestem współwłaścicielem domu (wpisanego do księgi wieczystej), w którym mieszka także mój brat z rodziną (zajmuje jedno piętro). Nigdy formalnie nie dokonaliśmy podziału – do tej pory nie było to potrzebne. Jednak niedawno brat przepisał swoją część córce, która domaga się kilku pomieszczeń,

 

Podział nieruchomości w celu wyodrębnienia budynku

Na wspólnym gruncie znajduje się budynek gospodarczy, który aktem notarialnym został przepisany na mnie jako lokal do wyłącznego użytkowania. Przystosowałem go do zamieszkania i uzyskałem zaświadczenie o samodzielności lokali. Czy mogę w jakiś sposób wyodrębnić ten budynek ze wspólnej nieruchomości

 

Zwrot nakładów poczynionych przez jednego ze współwłaścicieli

Jestem współwłaścicielem (43%) nieruchomości wraz z sąsiadem (43%) i miastem (14%). Drugi współwłaściciel dokonał remontu i zażądał ode mnie zwrotu poczynionych nakładów. Wezwany przeze mnie specjalista ocenił jednak, że koszty remontu są zawyżone o ok. 60%. Odmówiłem zapłaty i otrzymałem wezwanie d

 

Rezygnacja z udziału we współwłasności

Jestem współwłaścicielem nieruchomości, z której nie korzystam (płacę jedynie podatki), więc chcę się pozbyć udziału. Pozostali współwłaściciele mieszkają za granicą i nie ma z nimi kontaktu (w dodatku są skłóceni i obawiam się, że nie wyraziliby zgody na żadne zmiany). Czy w tej sytuacji jest

 

Spłata brata ze spadku po ojcu nawet bez jego zgody

Tata zmarł w 1982 r., nie zostawiając testamentu, mama w tym roku sporządziła testament u notariusza, przepisując nieruchomość na mnie, bo dom wymaga kapitalnego remontu. Tymczasem problemem jest mój brat, który odziedziczył część po ojcu i od kilkunastu lat mnie zwodzi, że zrzeknie się sw

 

Dziedziczenie z testamentu po ciotce

Moja ciocia (siostra mamy) owdowiała przed 4 laty. Z wujkiem nie mieli wspólnych dzieci, ale on z pierwszego małżeństwa miał trójkę dzieci (wszyscy żyją), których jednak ciocia nigdy nie przysposobiła. Ciocia jak dotąd nie przeprowadziła postępowania spadkowego po wujku. Moja mama ma dwoje dzieci: m

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »