.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakaz konkurencji dla programisty

• Data: 13-11-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Podpisałem umowę-zlecenie, w której wyraziłem zgodę na świadczenie usług polegających na wykonywaniu prac informatycznych, w szczególności prac programistycznych. W umowie mam wpis o zakazie konkurencji (widoczny w załączniku, paragraf 7 i 8). Chciałbym się dowiedzieć, czy ta umowa pozwala mi na podpisanie umowy-zlecenia z inną firmą, w której również świadczyłbym usługi programistyczne. Firma, z którą podpisałem umowę, ma swoją autorską aplikację do zarządzania magazynami. Firma, z którą chciałbym podpisać umowę, również stworzyła autorską aplikację do zarządzania magazynami i nad tą aplikacją bym pracował. Firmy te jednak w żaden sposób nie są ze sobą powiązane. Zapis o działalności konkurencyjnej w umowie rozumiem tak, że nie mogę świadczyć usług dla kontrahentów, z którymi współpracuje firma, z którą mam aktualnie podpisaną umowę, ale jeśli te firmy nie są ze sobą w żaden sposób powiązane, taka działalność jest możliwa. Czy moja interpretacja zapisów umowy jest prawidłowa? Dodatkowo w umowie mam wpis o protokole, który stanowi załącznik do umowy, jednakże tego protokołu nie otrzymałem. Czy przez to, że go nie dostałem, umowa może zostać unieważniona?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakaz konkurencji dla programisty

Współpraca z firmą konkurencyjną

Zakaz działalności konkurencyjnej reguluje par. 7 i 8 podpisanej przez Pana umowy. Za działalność konkurencyjną mocą par. 7 ust. 1 uznano działalność gospodarczą tego samego rodzaju lub istotnie zbliżoną do tej, jaką zleceniodawca wykonywał w trakcie umowy, przy czym zawsze za takową uznaje się projektowanie, tworzenie, modyfikowanie, opracowywanie, wdrażanie i utrzymywanie produktów informatycznych oraz ich sprzedaż i licencjonowanie.

 

Zgodnie z par. 8 zobowiązał się Pan w czasie trwania umowy i aż 3 lata po jej rozwiązaniu/wypowiedzeniu/wygaśnięciu/odstąpieniu do nieprowadzenia działalności konkurencyjnej zdefiniowanej w par. 7 ust. 1, ale na rzecz kontrahentów zleceniodawcy, z którymi tenże zleceniodawca współpracował w czasie trwania Pana umowy z nim. Nie jest to zatem bezwzględny zakaz prowadzenia czy współpracy przy pracach, którymi zajmuje się zleceniodawca, ale zakaz takich prac na rzecz kontrahentów zleceniodawcy, z którymi tenże współpracował w okresie, gdy łączyła go Pana z nim umowa (nie ma wskazania, że tymi, z którymi Pan miał styczność, ale wszelkimi, zatem Pana obowiązkiem jest ustalić, czy z daną firmą w czasie trwania współpracy faktycznie zleceniodawca w żaden sposób nie współpracował). Za każdy przypadek naruszenia zastrzeżono karę umowną aż 100 000 zł.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Konsekwencje nieotrzymania załącznika do umowy

Okoliczność, że nie otrzymał Pan załącznika do umowy, jakim jest protokół, nie stanowi o nieważności umowy. To brak formalny. Miał Pan prawo domagać się tegoż załącznika, zanim podpisał Pan umowę, tj. domagać się kompletności umowy przed złożeniem podpisu. Nadto w umowie nie ma wskazania, że załączniki stanowią jej integralną część. Zresztą ów protokół nie został uczyniony załącznikiem, ale jest to dokument, który dotyczyć miał przeniesienia praw autorskich do utworów, a zatem tutaj kwestionować można, czy faktycznie na zleceniodawcę zostały przeniesione (i jakie) utwory, które Pan opracował, skoro dopiero z momentem podpisania protokołu przeniesienie miało nastąpić. To bowiem oznacza, że do czasu jego podpisania nie dochodzi do przeniesienia na zleceniodawcę praw autorskich do utworów, które Pan opracował w trakcie trwania umowy. Przy czym uwaga w par. 4 ust. 5 wskazuje, że to Pan ma obowiązek ten protokół dostarczyć w ostatnim dniu każdego miesiąca trwania umowy (na wzorze, który miał być załącznikiem do umowy). Zatem to Pan powinien upomnieć się o załącznik, zanim podpisał Pan umowę, lub wystąpić o ten wzór w trakcie trwania umowy, tak by wywiązać się z obowiązku, który Pan na siebie przyjął w par. 4 ust. 5.

 

Niedostarczenie protokołu w terminie wskazanym w umowie powoduje, że to Pan w tym zakresie ją narusza. A par. 9 w ust. 3 lit. c daje zleceniodawcy prawo natychmiastowego rozwiązania umowy w przypadku naruszenia par. 4 ust. 5 przez Pana. Nie wyklucza to także dochodzenia odpowiedzialności na zasadach ogólnych z art. 471 Kodeksu cywilnego, gdyby z powodu tegoż zaniechania zleceniodawca poniósł szkodę.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Konsultant IT w tarapatach

Jan, konsultant IT, zakończył współpracę z firmą X, w której przez dwa lata zajmował się wdrażaniem systemów informatycznych dla różnych klientów. Po zakończeniu umowy Jan rozpoczął współpracę z firmą Y, która była jednym z klientów firmy X w czasie jego pracy. Nieświadomy Jan zaczął wykonywać usługi podobne do tych, które świadczył dla firmy X. Po kilku miesiącach firma X dowiedziała się o współpracy Jana z firmą Y i nałożyła na niego karę umowną w wysokości 100 000 zł, powołując się na zakaz działalności konkurencyjnej zdefiniowany w jego umowie.

 

Programista bez protokołu

Anna, programistka, podpisała umowę z firmą technologiczną Z, w której pracowała nad rozwojem oprogramowania. W umowie zaznaczono, że na koniec każdego miesiąca powinna dostarczać protokół przeniesienia praw autorskich do stworzonych utworów. Anna nie otrzymała jednak wzoru protokołu i nie upewniła się, czy powinien on stanowić załącznik do umowy przed jej podpisaniem. Po kilku miesiącach niedostarczania protokołu firma Z uznała to za naruszenie umowy i natychmiast rozwiązała umowę z Anną.

 

Zlecenie z opóźnieniem

Tomasz, niezależny konsultant, który zawarł umowę o dzieło z firmą M, nie dostarczył na czas protokołu przeniesienia praw autorskich do aplikacji, którą stworzył. Dokument ten był wymagany, aby przeniesienie praw mogło formalnie nastąpić, co zaznaczono w par. 4 ust. 5 umowy. Gdy po zakończeniu współpracy firma M napotkała problem prawny dotyczący wykorzystania aplikacji, obciążyła Tomasza odpowiedzialnością finansową na podstawie art. 471 Kodeksu cywilnego, powołując się na szkodę wynikającą z braku formalnego przeniesienia praw.

Podsumowanie

Artykuł omawia kwestie dotyczące zakazu działalności konkurencyjnej. W opisanym przypadku zakaz działalności konkurencyjnej obejmuje prowadzenie podobnej działalności przez zleceniobiorcę na rzecz kontrahentów zleceniodawcy przez okres trwania umowy i trzy lata po jej zakończeniu, a jego naruszenie skutkuje wysoką karą umowną. Artykuł podkreśla także znaczenie protokołu przeniesienia praw autorskich, o którym wspomniano w niniejszej sprawie.

Oferta porad prawnych

Zastanawiasz się, czy zapis o zakazie konkurencji w umowie jest zgodny z prawem? Skontaktuj się z nami! Nasi doświadczeni prawnicy przeanalizują Twoją umowę oraz odpowiedzą na Twoje pytania. Nie czekaj – już dziś opisz nam swoją sprawę w formularzu umieszczonym pod tekstem!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu