.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czasowa rejestracja pojazdu i sprzedaż samochodu

Kupiłem niedawno samochód. Zgłosiłem go do czasowej rejestracji pojazdu, otrzymałem pozwolenie czasowe, dopełniłem wszelkich formalności. Nieco później sprzedałem samochód i chciałem zgłosić ten fakt w urzędzie. Odmówiono mi przyjęcia zgłoszenia, ponieważ sprzedałem pojazd przed odebraniem stałego dowodu. Czy nie miałem prawa tego zrobić jako właściciel?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czasowa rejestracja pojazdu i sprzedaż samochodu

Czy podczas czasowej rejestracji pojazdu można zmienić właściciela tegoż pojazdu?

Art. 74 ust. 2b Prawa o ruchu drogowym stanowi: „czasowej rejestracji pojazdu dokonuje się warunkowo, jeżeli właściciel pojazdu złoży oświadczenie, że w okresie od tej rejestracji do wydania dowodu rejestracyjnego nie nastąpi zmiana w zakresie własności pojazdu”.

 

Z powyższego przepisu wprost wynika, że nie jest możliwa sprzedaż samochodu posiadającego wyłącznie tzw. pozwolenie czasowe.

 

Kodeks cywilny (ustawa regulująca umowę sprzedaży) nie zawiera przeciwwskazań do sprzedaży rzeczy należącej do danej osoby (w tym samochodu osobowego). Prawo o ruchu drogowym stanowi tu jednak przepisy szczególne, które wprost zakazują tego typu transakcji po czasowej rejestracji pojazdu.

 

Kodeks cywilny nakłada na sprzedającego obowiązki nie tylko związane z wydaniem rzeczy, ale także z wydaniem dokumentów koniecznych do dysponowania rzeczą (art. 546 § 1). Z pewnością przy samochodach i innych pojazdach podlegających rejestracji zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym takim dokumentem nie jest pozwolenie czasowe (bo inny jest jego cel), a jest nim dowód rejestracyjny i karta pojazdu.

 

Czasowa rejestracja pojazdu nie uprawnia więc do zbycia pojazdu w czasie trwania tzw. pozwolenia czasowego.

 

 

 

Stan prawny z 16.08.2012 r.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Arkadiusz Dudkiewicz

Arkadiusz Dudkiewicz – doradca podatkowy, agent celny, prawnik. Absolwent prawa Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, wykładowca i prawnik, od 2000 r. agent celny, a od października 2007 r. wykwalifikowany doradca podatkowy (nr 10791). Specjalista w zakresie prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych oraz prawa celnego. Wieloletni współpracownik firm doradztwa podatkowego – posiada stałych klientów, którzy powierzyli mu obsługę podatkową oraz reprezentację w sprawach podatkowych. Uznany wykładowca problematyki celnej i podatkowej (VAT i akcyza), autor licznych publikacji. Biegły sądowy z zakresu podatków. Od maja 2014 roku także rzeczoznawca majątkowy.

 

Arkadiusz Dudkiewicz jest także autorem i współautorem szeregu publikacji naukowych, wśród których wymienić należy:

  1. Inwigilacja w prawie podatkowym. Zakres i definicja pojęcia, [w:] P. Chrzczonowicz, V. Kwiatkowska-Darul, K. Skowroński, Inwigilacja w państwie prawa, Toruń 2003.
  2. Nowelizacja k.r.o. i k.p.c. a instytucja odpowiedzialności małżonka dłużnika podatkowego za zobowiązania współmałżonka, Forum Doradców Podatkowych nr 03/2005.
  3. Przejęcie długu publicznoprawnego, Forum Doradców Podatkowych nr 07-08/2005.
  4. Instytucja sprzeciwu małżonka, Forum Doradców Podatkowych, cz. 1 – 10/2005 oraz cz. 2 – 11/2005.
  5. Spółka partnerska w organizacji. Aspekt podatkowy, cz. 1, Forum Doradców Podatkowych nr 12/2005 (współautorstwo z Panem Piotrem Piątakiem), cz. 2 (Forum Doradców Podatkowych nr 01/2006), cz. 3 (Forum Doradców Podatkowych nr 02/2006).
  6. Zakaz reklamy w zawodach zaufania publicznego (Monitor Prawniczy nr 04/2006), A. Dudkiewicz, P. Piątak.
  7. Podstawy prawne wniosku o stwierdzenie nadpłaty i zwrot podatku akcyzowego (Forum Doradców Podatkowych nr 03/2006 – cz. 1 i nr 04/2006 – cz. 2).
  8. Ponaglenie jako środek zaskarżenia bezczynności organu podatkowego (Forum Doradców Podatkowych nr 05/2006).
  9. Skarga na bezczynność organu podatkowego (Forum Doradców Podatkowych nr 06/2006).
  10. Tryby odwoławcze od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (cz. 1 – Forum Doradców Podatkowych nr 07-08/2006, cz. 2 – nr 09/2006, cz. 3 – nr 10/2006 oraz cz. 4 – nr 11/2006).

 


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu