Czasowa rejestracja pojazdu i sprzedaż samochodu

Kupiłem niedawno samochód. Zgłosiłem go do czasowej rejestracji pojazdu, otrzymałem pozwolenie czasowe, dopełniłem wszelkich formalności. Nieco później sprzedałem samochód i chciałem zgłosić ten fakt w urzędzie. Odmówiono mi przyjęcia zgłoszenia, ponieważ sprzedałem pojazd przed odebraniem stałego dowodu. Czy nie miałem prawa tego zrobić jako właściciel?

Czasowa rejestracja pojazdu i sprzedaż samochodu

Czy podczas czasowej rejestracji pojazdu można zmienić właściciela tegoż pojazdu?

Art. 74 ust. 2b Prawa o ruchu drogowym stanowi: „czasowej rejestracji pojazdu dokonuje się warunkowo, jeżeli właściciel pojazdu złoży oświadczenie, że w okresie od tej rejestracji do wydania dowodu rejestracyjnego nie nastąpi zmiana w zakresie własności pojazdu”.

Z powyższego przepisu wprost wynika, że nie jest możliwa sprzedaż samochodu posiadającego wyłącznie tzw. pozwolenie czasowe.

Kodeks cywilny (ustawa regulująca umowę sprzedaży) nie zawiera przeciwwskazań do sprzedaży rzeczy należącej do danej osoby (w tym samochodu osobowego). Prawo o ruchu drogowym stanowi tu jednak przepisy szczególne, które wprost zakazują tego typu transakcji po czasowej rejestracji pojazdu.

Kodeks cywilny nakłada na sprzedającego obowiązki nie tylko związane z wydaniem rzeczy, ale także z wydaniem dokumentów koniecznych do dysponowania rzeczą (art. 546 § 1). Z pewnością przy samochodach i innych pojazdach podlegających rejestracji zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym takim dokumentem nie jest pozwolenie czasowe (bo inny jest jego cel), a jest nim dowód rejestracyjny i karta pojazdu.

Czasowa rejestracja pojazdu nie uprawnia więc do zbycia pojazdu w czasie trwania tzw. pozwolenia czasowego.

Stan prawny z 16.08.2012 r.