Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie lekarskie w jednym zakładzie pracy, a w drugim – praca lub urlop

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 03.07.2017

Żona jest zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony w dwóch zakładach. W przyszłym miesiącu kończy się jej roczny urlop macierzyński i powinna wrócić do pracy. Zasiłek macierzyński pobiera z tytułu ubezpieczenia w dwóch zakładach pracy. Ze względu jednak na to, że w jednym z zakładów ma styczność z substancjami niebezpiecznymi, które mogą szkodzić kobiecie starającej się o zajście w ciążę, żona zamierza iść na zwolnienie lekarskie (wystawione przez ginekologa). Z tego, co wiem, jeżeli jest się niezdolnym do pracy w jednym zakładzie, nie można pracować lub być na urlopie w drugim, ale są od tego wyjątki. Jak to zrobić zgodnie z przepisami, aby żona była na zwolnieniu lekarskim w jednym zakładzie, a w drugim pracowała lub była na urlopie płatnym?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli Pana żona zatrudniona jest w dwóch firmach, to co do zasady zwolnienie lekarskie powinna przedstawić w tych dwóch miejscach pracy.

 

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 372) – ubezpieczony pracownik wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

 

Jednak zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 11 lutego 1999r. (II UKN 467/98), w sytuacji gdy pracownik jest zatrudniony w dwóch zakładach pracy, może w jednym z nich pobierać zasiłek chorobowy z tytułu czasowej niezdolności do pracy, a wykonywać zatrudnienie w drugim tylko wówczas, gdy uzyska wpisaną do karty chorobowej opinię lekarza udzielającego zwolnienia od pracy, że wykonywanie określonej pracy nie jest przeciwwskazane, nie spowoduje przedłużenia okresu niezdolności do pracy i nie jest niezgodne z celem tego zwolnienia.

 

Słowem – jeśli w jednej pracy Pana żona przedstawi zwolnienie lekarskie, a w drugiej dalej będzie przychodzić do pracy bez stosownej opinii lekarza – ZUS odbierze Pana żonie zasiłek za cały okres choroby.

 

Dodatkowo – żona może przebywać w drugiej pracy na urlopie wypoczynkowym w czasie, gdy w pierwszej pracy przebywa na zwolnieniu lekarskim. Okres urlopu wypoczynkowego nie jest bowiem okresem świadczenia pracy, a więc nie stanowi naruszenia przepisów.

 

Najlepiej, gdyby żona dostała stosownej treści zaświadczenie od lekarza (nie ma tutaj konkretnego formularza), że może wykonywać pracę u drugiego pracodawcy. Warto kopię takiego zaświadczenia przesłać do ZUS-u.

 

Proszę zauważyć, że przepisy nie przewidują takiej sytuacji. Wynika ona jedynie z orzeczeń Sądu Najwyższego, ale moim zdaniem akurat tego orzeczenia ZUS nie powinien negować (choć orzeczenia sądów w Polsce nie są wiążące i może się zdarzyć, że ZUS zaświadczenia nie uzna, a sąd do którego Państwo się zwrócicie, nie przyzna Wam racji).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus siedem =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki