Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uciążliwość mieszkania nad sklepem spożywczym

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 27.06.2017

Zakupiliśmy mieszkanie od dewelopera na pierwszym piętrze. Na parterze jest duży market spożywczy. Nasze mieszkanie jest akurat nad magazynem tego marketu i przez cały dzień jest strasznie głośno. Słychać każdy stuk, szuranie, jakieś dziwne dźwięki. Czy mamy jakieś szanse na wyciszenie tego sklepu, bo obecnie mieszkanie tu jest bardzo trudne, a sąsiedztwo sklepu – skrajnie uciążliwe?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Uciążliwość mieszkania nad sklepem spożywczym

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W opisanej sprawie – aby faktycznie sprawdzić i ustalić, czy są szanse na poprawę warunków mieszkaniowych, tj. eliminację choćby części hałasu – należy przejść do działania poprzez:

 

  1. Wezwanie pisemne sklepu do zaprzestania szkodliwej emisji hałasu, które uniemożliwia spokojne korzystanie z lokalu i narusza dobra osobiste, którymi m.in. są zdrowie i spokój.
  2. Jeżeli wezwanie zostanie zbagatelizowane lub spotka się z odmową – należy dokonać zgłoszenia do Inspekcji Sanitarnej oraz ewentualnie do oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o interwencję w sprawie szkodliwej emisji hałasu. Dzięki temu  zyska Pan świadomość i wiedzę, czy normy hałasu są przekraczane i co faktycznie jest tego przyczyną (zbyt duża emisja przez sklep, czy złe wyciszenie stropu/podłogi, co powoduje brak spełnienia norm budowlanych).

 

Od razu uprzedzam, że inspekcje nigdy nie przyjmują zgłoszeń tzw. sprawdzenia czy zbadania, ale rozpatrują tylko te wnioski, które mają charakter wniosku o przeciwdziałania nadmiernemu hałasowi w miejscu zamieszkania (który dociera do Państwa mieszkania).

 

Mając wynik kontroli Inspekcji – uzyska Pan wiedzę, co w istocie było przyczyną hałasu oraz czy normy przekroczono. W zależności od tego podejmie Pan dalsze działania wobec tych podmiotów, które nie spełniły norm hałasu – o ile ustali to interwencja inspekcji na podstawie pomiarów hałasu, zarówno w porze dziennej, jak i nocnej.

 

Co do samych przepisów – poziom hałasu, jaki może przenikać do pomieszczeń w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, z wyłączeniem budynków, dla których jest konieczne spełnienie szczególnych wymagań ochrony przed hałasem, określają dwie Polskie Normy:

 

  • PN-87/B-02151.01 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości ogólne i środki techniczne ochrony przed hałasem.
  • PN-87/B-02151.02 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach.

 

Obowiązujące normy określają wartości dopuszczalne poziomu natężenia dźwięku, jakie muszą być spełnione w budynkach mieszkalnych w dzień i w porze nocnej tj. odpowiednio: w porze dziennej wynosi 40 dB (od 6.00 do 22.00), i w nocnej 30 dB.

 

Jeżeli budynek jest prawidłowo izolowany w zakresie ścian, stropów i podług, to przeciętny hałas ze sklepu powinien mieścić się w normach powyższych i nie powinien przynosić aż tak daleko idących utrudnień.

 

Nie wiadomo, czy jednak problem nie leży w samych budynku, a nie w hałasowaniu pracowników sklepu i sprzętu. Ochrona przed hałasem i drganiami jest jednym z podstawowych wymagań, które należy zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1e ustawy z dnia 07.07.1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1409 ze zm.) spełniać, projektując, budując i użytkując budynki. Sposób spełnienia tego wymagania określają przepisy techniczno-budowle i właściwe w tym zakresie normy. Obecnie obowiązującym zbiorem przepisów technicznobudowlanych jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2011 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690, ze zm.). Budynek i urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby poziom hałasu, na który będą narażeniu użytkownicy lub ludzie znajdujący się w ich sąsiedztwie, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiał im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach. Aby się o tym przekonać – proszę przejść do powyższych działań. W razie potrzeby – służę pomocą w przygotowaniu odpowiedniego wezwania lub wniosku do inspekcji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - 5 =

»Podobne materiały

Zrzeczenie się prawa własności

Obecnie trwa sprawa o zniesienie współwłasności działki i domu. Współwłaściciele nie chcą dokonywać prac adaptacyjnych lokali, a mnie nie zależy na tym domu. Czy w czasie trwania sprawy mogę się zrzec udziału w prawie własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub gminy?

Dyskoteka w budynku mieszkalnym

Mój dom sąsiaduje z budynkiem, w którym odbywają się dyskoteki. Czasami uczestniczy w nich ponad 300 osób. Dochodzi do zakłócania ciszy nocnej, bójek, dewastacji mienia nieruchomości sąsiednich, spożywania alkoholu poza dyskoteką, nie wspominając już o głośnej muzyce i drganiach. Bu

Kupno nieruchomości obciążonej hipoteką

Jestem po wstępnej umowie kupna domu obciążonego hipoteką. Właściciel ma spłacić zadłużenie w ZUS, a wtedy podpiszemy właściwą umowę. Czy jeśli w przyszłości pojawią się nowe długi w ZUS obecnego właściciela, to ta nieruchomość może zostać znowu obciążona, mimo że j
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »