Uciążliwość mieszkania nad sklepem spożywczym

• Autor: Eliza Rumowska

Zakupiliśmy mieszkanie od dewelopera na pierwszym piętrze. Na parterze jest duży market spożywczy. Nasze mieszkanie jest akurat nad magazynem tego marketu i przez cały dzień jest strasznie głośno. Słychać każdy stuk, szuranie, jakieś dziwne dźwięki. Czy mamy jakieś szanse na wyciszenie tego sklepu, bo obecnie mieszkanie tu jest bardzo trudne, a sąsiedztwo sklepu – skrajnie uciążliwe?

Uciążliwość mieszkania nad sklepem spożywczym

Fot. Fotolia

Wezwanie do zaprzestania szkodliwej emisji hałasu

W opisanej sprawie – aby faktycznie sprawdzić i ustalić, czy są szanse na poprawę warunków mieszkaniowych, tj. eliminację choćby części hałasu – należy przejść do działania poprzez:

  1. Wezwanie pisemne sklepu do zaprzestania szkodliwej emisji hałasu, które uniemożliwia spokojne korzystanie z lokalu i narusza dobra osobiste, którymi m.in. są zdrowie i spokój.
  2. Jeżeli wezwanie zostanie zbagatelizowane lub spotka się z odmową – należy dokonać zgłoszenia do Inspekcji Sanitarnej oraz ewentualnie do oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o interwencję w sprawie szkodliwej emisji hałasu. Dzięki temu  zyska Pan świadomość i wiedzę, czy normy hałasu są przekraczane i co faktycznie jest tego przyczyną (zbyt duża emisja przez sklep, czy złe wyciszenie stropu/podłogi, co powoduje brak spełnienia norm budowlanych).

Od razu uprzedzam, że inspekcje nigdy nie przyjmują zgłoszeń tzw. sprawdzenia czy zbadania, ale rozpatrują tylko te wnioski, które mają charakter wniosku o przeciwdziałania nadmiernemu hałasowi w miejscu zamieszkania (który dociera do Państwa mieszkania).

Przekroczenie norm hałasu w budynku mieszkalnym

Mając wynik kontroli Inspekcji – uzyska Pan wiedzę, co w istocie było przyczyną hałasu oraz czy normy przekroczono. W zależności od tego podejmie Pan dalsze działania wobec tych podmiotów, które nie spełniły norm hałasu – o ile ustali to interwencja inspekcji na podstawie pomiarów hałasu, zarówno w porze dziennej, jak i nocnej.

Co do samych przepisów – poziom hałasu, jaki może przenikać do pomieszczeń w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, z wyłączeniem budynków, dla których jest konieczne spełnienie szczególnych wymagań ochrony przed hałasem, określają dwie Polskie Normy:

  • PN-87/B-02151.01 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości ogólne i środki techniczne ochrony przed hałasem.
  • PN-87/B-02151.02 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach.

Obowiązujące normy określają wartości dopuszczalne poziomu natężenia dźwięku, jakie muszą być spełnione w budynkach mieszkalnych w dzień i w porze nocnej tj. odpowiednio: w porze dziennej wynosi 40 dB (od 6.00 do 22.00), i w nocnej 30 dB.

Jeżeli budynek jest prawidłowo izolowany w zakresie ścian, stropów i podług, to przeciętny hałas ze sklepu powinien mieścić się w normach powyższych i nie powinien przynosić aż tak daleko idących utrudnień.

Hałasowanie pracowników i sprzętu w sklepie mieszczącym się na parterze budynku mieszkalnego

Nie wiadomo, czy jednak problem nie leży w samych budynku, a nie w hałasowaniu pracowników sklepu i sprzętu. Ochrona przed hałasem i drganiami jest jednym z podstawowych wymagań, które należy zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1e ustawy z dnia 07.07.1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1409 ze zm.) spełniać, projektując, budując i użytkując budynki. Sposób spełnienia tego wymagania określają przepisy techniczno-budowle i właściwe w tym zakresie normy. Obecnie obowiązującym zbiorem przepisów technicznobudowlanych jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2011 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690, ze zm.). Budynek i urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby poziom hałasu, na który będą narażeniu użytkownicy lub ludzie znajdujący się w ich sąsiedztwie, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiał im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach. Aby się o tym przekonać – proszę przejść do powyższych działań. W razie potrzeby – służę pomocą w przygotowaniu odpowiedniego wezwania lub wniosku do inspekcji.