.
Udzieliliśmy ponad 133,6 tys. porad prawnych i mamy 15 009 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Brak przeglądu technicznego podczas kolizji a odmowa samochodu zastępczego

• Data: 20-12-2024 • Autor: Karolina Grygorcewicz

Wczoraj byłem uczestnikiem kolizja. Jestem pokrzywdzonym w tym zdarzeniu, lecz okazało się, że mój samochód nie miał badania technicznego. Samochód został odwieziony na lawecie do serwisu, ale ubezpieczyciel sprawcy odmówił mi wydania samochodu zastępczego ze względu na brak przeglądu w moim aucie. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Brak przeglądu technicznego podczas kolizji a odmowa samochodu zastępczego

Powstanie szkody

Zgodnie z prawem podczas powstania szkody pojazd powinien być dopuszczony do ruchu zgodnie z prawem obowiązującym w kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany – bez ważnego badania technicznego nie wolno wyjeżdżać na drogę. W konsekwencji brak przeglądu może być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania, jednakże odmowa nie jest obligatoryjna, bowiem jeśli np. do uszkodzenia pojazdu doszło na skutek wadliwego działania hamulców albo innych czynników, których wykrycie w trakcie badania technicznego pozwoliłoby np. na uniknięcie kolizji, wówczas ubezpieczyciel może albo odszkodowanie obniżyć albo w ogóle go nie wypłacić.

 

Co do zasady jednak, jeśli Pan nie jest sprawcą kolizji, czyli do kolizji doszło nie z Pana winy, ubezpieczyciel powinien pokryć koszty związane z kolizją, jak np. odszkodowanie za naprawę pojazdu, koszt usługi lawety czy koszt najmu pojazdu zastępczego itp.

Zapisy OWU

Niemniej wiele zależy od zapisów zawartych w OWU, które szczegółowo określają zakres ochrony i wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Firmy ubezpieczeniowe, chcąc uchronić się przed wypłatą  odszkodowań, umieszczają w OWU zapisy o konieczności utrzymania ubezpieczonego pojazdu w dobrym stanie technicznym, a niektóre bezpośrednio wskazują na konieczność posiadania ważnego przeglądu technicznego i uzależniają powyższe od wypłaty odszkodowania.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›


Stąd też w pierwszej kolejności należałoby zweryfikować zapisy OWU, czy jest w nich mowa o wyłączeniach w przyjęciu odpowiedzialności w ww. zakresie i ocenić, czy ubezpieczyciel zajmuje słuszne stanowisko, czy może liczy, że jednak nie zakwestionuje Pan takiej decyzji. 

 

Od decyzji ubezpieczyciela może się Pan odwołać, powołując się np. na konkretne zapisy OWU, które potwierdzają słuszność Pana stanowiska w sprawie. Ubezpieczyciel ma wówczas obowiązek ponownie przyjrzeć się sprawie i wydać kolejną decyzję. Jeśli i ta byłaby negatywna, przysługuje Panu także roszczenia o zapłatę na drodze sądowej. O przesłanie OWU może Pan zwrócić się do ubezpieczyciela. 

Przykłady

Przykład 1

Pan Janusz miał wypadek, w którym uszkodził swój samochód. Okazało się, że nie miał ważnego przeglądu technicznego, co mogło wpłynąć na sprawność hamulców, które zawiodły w trakcie jazdy. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania, powołując się na zapisy OWU, które wymagają ważnego przeglądu, jednak pan Janusz złożył odwołanie, wskazując, że wada hamulców była ukryta i niewykryta podczas przeglądu.

 

Przykład 2

Pani Maria uczestniczyła w kolizji, która nie była jej winą, ale okazało się, że jej pojazd miał przeterminowany przegląd techniczny. Ubezpieczyciel początkowo odmówił wypłaty odszkodowania, jednak pani Maria po weryfikacji zapisów OWU stwierdziła, że brak przeglądu nie miał wpływu na powstanie szkody, więc złożyła odwołanie, które zostało uwzględnione.

 

Przykład 3

Pan Tomasz miał kolizję, w której uszkodzeniu uległ jego pojazd. Ubezpieczyciel powołał się na brak ważnego przeglądu technicznego i częściowo zmniejszył wysokość odszkodowania. Pan Tomasz zgłosił roszczenie, powołując się na zapisy OWU, które nie wykluczały wypłaty odszkodowania w przypadku częściowego wpływu przeglądu na zdarzenie, i udało mu się uzyskać pełne odszkodowanie.

Podsumowanie

W przypadku kolizji, brak ważnego przeglądu technicznego pojazdu może wpłynąć na decyzję ubezpieczyciela o wypłacie odszkodowania. Warto dokładnie sprawdzić zapisy OWU, które mogą określać warunki, w jakich ubezpieczyciel może odmówić wypłaty, oraz mieć możliwość odwołania się od decyzji ubezpieczyciela, powołując się na konkretne zapisy umowy.

Oferta porad prawnych

Oferujemy pomoc w analizie zapisów OWU oraz w reprezentowaniu Państwa interesów w sporach z ubezpieczycielami dotyczących wypłaty odszkodowań. Zapewniamy kompleksowe doradztwo prawne, w tym pomoc w odwołaniu się od decyzji ubezpieczyciela i dochodzeniu roszczeń na drodze sądowej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Karolina Grygorcewicz




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu