.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca w Anglii i firma w Polsce – jak rozliczyć dochody zagraniczne i polskie?

Autor: Artur Nowak • Opublikowane: 27.07.2010

Od 4 lat pracuję w Anglii i chciałbym obecnie otworzyć działalność w Polsce związaną z transportem krajowym i międzynarodowym. Jak rozliczyć dochody? Co z przychodami z przyszłej firmy, a co z zarobkami z UK? Jak ponadto wygląda sprawa składek ZUS? Obecnie, pracując w Anglii, odprowadzam wszystkie składki – czy zatem mogę ich nie płacić w Polsce? Jakie dokumenty należy złożyć, żeby otworzyć działalność gospodarczą?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Aby odpowiedzieć na Pańskie pytania, należy przede wszystkim rozstrzygnąć Pańską rezydencję podatkową.

 

Generalnie polsko-brytyjska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowi, iż rezydencję podatkową ustala się w pierwszej kolejności na podstawie miejsca zamieszkania. Jeżeli zaś osoba ma miejsce zamieszkania w dwóch krajach, bierze się pod uwagę tzw. centrum interesów osobistych i majątkowych. Nie powinno ulegać więc wątpliwości, że dla celów podatkowych jest Pan rezydentem Wielkiej Brytanii. Tym samym co do zasady w Polsce podlegać będzie Pan ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a zatem podlegać będzie Pan opodatkowaniu tylko od dochodów osiągniętych w Polsce.

 

Rejestrując działalność gospodarczą w Polsce, podlegać będzie Pan opodatkowaniu w Polsce od całości dochodów z tej działalności. Stanowi o tym art. 7 polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zgodnie z którym zyski przedsiębiorstwa umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu w tym Państwie.

 

Rejestracja działalności w Polsce wymaga złożenia wniosku EDG-1 wraz z załącznikami rejestracyjnymi w urzędzie skarbowym (NIP-1 oraz VAT-R), w urzędzie statystycznym (RG-1) oraz ZUS (ZUS-ZUA). Rozpoczęcie działalności powinno nastąpić nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku rejestracyjnego.

 

Jako rezydent podatkowy Wielkiej Brytanii będzie Pan zapewne musiał po zakończeniu roku podatkowego rozliczyć się w UK z całości dochodów światowych, z uwzględnieniem jednej z metod zapobiegania unikaniu podwójnego opodatkowania, którą w tym przypadku będzie metoda wyłączenia z progresją.

 

A zatem w Polsce rozliczać Pan będzie dochody z działalności gospodarczej (transport), opłacając zaliczki na podatek dochodowy, w Wielkiej Brytanii zaś rozliczać będzie Pan na bieżąco, według brytyjskich uregulowań, pozostałe dochody, jakie Pan tam osiąga. Po zakończeniu roku podatkowego, do 30 kwietnia roku następującego, złoży Pan w Polsce zeznanie podatkowe PIT-36 oraz rozliczy Pan dochód z działalności w Polsce w zeznaniu brytyjskim.

 

Jeżeli zaś chodzi o składki na ubezpieczenie społeczne, to zwrócić należy uwagę, że jeżeli jest Pan ubezpieczony w Wielkiej Brytanii, wówczas w Polsce nie musi Pan z tytułu działalności opłacać składek na ZUS. Jedynym obowiązkiem będzie natomiast opłacanie składki zdrowotnej, której minimalna wysokość obecnie dla przedsiębiorców wynosi 233,32 zł, z czego 200,92 zł jest odliczane od zaliczki na podatek dochodowy. Zatrudniając pracowników, będzie Pan jednak musiał opłacać ZUS od ich wynagrodzeń (część jest finansowana przez pracodawcę, część zaś przez pracownika).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 + 6 =

08.08.2013

Dzieki wielkie za ten artykul

Mariusz

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »