Praca w Anglii i firma w Polsce – jak rozliczyć dochody zagraniczne i polskie?

• Autor: Artur Nowak

Od 4 lat pracuję w Anglii i chciałbym obecnie otworzyć działalność w Polsce związaną z transportem krajowym i międzynarodowym. Jak rozliczyć dochody? Co z przychodami z przyszłej firmy, a co z zarobkami z UK? Jak ponadto wygląda sprawa składek ZUS? Obecnie, pracując w Anglii, odprowadzam wszystkie składki – czy zatem mogę ich nie płacić w Polsce? Jakie dokumenty należy złożyć, żeby otworzyć działalność gospodarczą?

Praca w Anglii i firma w Polsce – jak rozliczyć dochody zagraniczne i polskie?

Polsko-brytyjska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania

Aby odpowiedzieć na Pańskie pytania, należy przede wszystkim rozstrzygnąć Pańską rezydencję podatkową.

Generalnie polsko-brytyjska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowi, iż rezydencję podatkową ustala się w pierwszej kolejności na podstawie miejsca zamieszkania. Jeżeli zaś osoba ma miejsce zamieszkania w dwóch krajach, bierze się pod uwagę tzw. centrum interesów osobistych i majątkowych. Nie powinno ulegać więc wątpliwości, że dla celów podatkowych jest Pan rezydentem Wielkiej Brytanii. Tym samym co do zasady w Polsce podlegać będzie Pan ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a zatem podlegać będzie Pan opodatkowaniu tylko od dochodów osiągniętych w Polsce.

Rejestracja działalności gospodarczej w Polsce przez rezydenta Wielkiej Brytanii

Rejestrując działalność gospodarczą w Polsce, podlegać będzie Pan opodatkowaniu w Polsce od całości dochodów z tej działalności. Stanowi o tym art. 7 polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zgodnie z którym zyski przedsiębiorstwa umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu w tym Państwie.

Rejestracja działalności w Polsce wymaga złożenia wniosku EDG-1 wraz z załącznikami rejestracyjnymi w urzędzie skarbowym (NIP-1 oraz VAT-R), w urzędzie statystycznym (RG-1) oraz ZUS (ZUS-ZUA). Rozpoczęcie działalności powinno nastąpić nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku rejestracyjnego.

Jako rezydent podatkowy Wielkiej Brytanii będzie Pan zapewne musiał po zakończeniu roku podatkowego rozliczyć się w UK z całości dochodów światowych, z uwzględnieniem jednej z metod zapobiegania unikaniu podwójnego opodatkowania, którą w tym przypadku będzie metoda wyłączenia z progresją.

Rozliczenie dochodu z działalności w Polsce przez rezydenta UK

A zatem w Polsce rozliczać Pan będzie dochody z działalności gospodarczej (transport), opłacając zaliczki na podatek dochodowy, w Wielkiej Brytanii zaś rozliczać będzie Pan na bieżąco, według brytyjskich uregulowań, pozostałe dochody, jakie Pan tam osiąga. Po zakończeniu roku podatkowego, do 30 kwietnia roku następującego, złoży Pan w Polsce zeznanie podatkowe PIT-36 oraz rozliczy Pan dochód z działalności w Polsce w zeznaniu brytyjskim.

Jeżeli zaś chodzi o składki na ubezpieczenie społeczne, to zwrócić należy uwagę, że jeżeli jest Pan ubezpieczony w Wielkiej Brytanii, wówczas w Polsce nie musi Pan z tytułu działalności opłacać składek na ZUS. Jedynym obowiązkiem będzie natomiast opłacanie składki zdrowotnej, której minimalna wysokość obecnie dla przedsiębiorców wynosi 233,32 zł, z czego 200,92 zł jest odliczane od zaliczki na podatek dochodowy. Zatrudniając pracowników, będzie Pan jednak musiał opłacać ZUS od ich wynagrodzeń (część jest finansowana przez pracodawcę, część zaś przez pracownika).