Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jakie dokumenty są wymagane u notariusza dla spółki LTD z UK?

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 25.06.2017

Chcę kupić gotową spółkę z o.o. Jednym z nowych udziałowców będzie spółka LTD z UK. Jakie dokumenty będą wymagane u notariusza dla przedstawiciela spółki z UK? Jeżeli osoba ta nie posługuje się językiem polskim, to czy będzie potrzebny tłumacz przysięgły? Chcemy wybrać zarząd na walnym zgromadzeniu wspólników. Czy można wybrać osobę nieobecną na tym zebraniu na członka zarządu? Czy wymagane jest potwierdzenie jej zgody na kandydowanie i czy musi być to potwierdzenie notarialne?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jako że spółka LTD z UK będzie jednym z udziałowców, nie zachodzi sytuacji, iż spółka z o.o. ma być zakładana przez inna jednoosobową spółkę z o.o. (co jest na etapie zakładania spółki z o.o. w Polsce niedopuszczalne). Przyjmuję, że umowa spółki z o.o. będzie podpisywana w Polsce – ponieważ pyta Pan: „jakie dokumenty będą wymagane u notariusza dla przedstawiciela spółki z UK?”.

 

To pozwala na wniosek, że w imieniu spółki działał będzie jej przedstawiciel (dyrektor). Prawo do działania przedstawiciela w imieniu spółki potwierdzone będzie:

 

  • wypisem z właściwego rejestru z UK w przypadku działania członków odpowiednika polskiego zarządu spółki LTD (dyrektor) lub
  • w przypadku działania pełnomocnika ustanowionego przez członków odpowiednika polskiego zarządu spółki (dyrektor) – wypisem z właściwego rejestru z UK oraz dokumentem udzielonego pełnomocnictwa sporządzonego w formie odpowiednika polskiego aktu notarialnego (ponieważ zawarcie umowy spółki zoo wymaga formy aktu notarialnego, pełnomocnictwo także musi mieć formę aktu notarialnego lub w razie jego sporządzenia za granica formę uznawana za odpowiednik polskiego aktu notarialnego).

 

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie jeżeli osoba biorąca udział w czynnościach notarialnych nie zna języka polskiego i do czynności nie jest dołączony przekład na język znany tej osobie, to notariusz osobiście lub przy pomocy tłumacza powinien przetłumaczyć tej osobie treść czynności.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

„Art. 87. § 1. Jeżeli osoba biorąca udział w czynnościach:

 

1) nie zna języka polskiego i do czynności nie jest dołączony przekład na inny znany tej osobie język, notariusz powinien przetłumaczyć akt lub inny dokument osobiście albo przy pomocy tłumacza; przepis art. 2 § 3 stosuje się.

 

Art. 2. § 3. Czynności notarialnych dokonuje się w języku polskim. Na żądanie strony notariusz może dokonać dodatkowo tej czynności w języku obcym, wykorzystując własną znajomość języka obcego wykazaną w sposób określony dla tłumaczy przysięgłych lub korzystając z pomocy tłumacza przysięgłego”.

 

Tłumacz może być zaangażowany przez notariusza lub wskazany przez strony umowy (będzie musiał wykazać się posiadaniem odpowiednich uprawnień).

 

Przedstawiciel spółki LTD (dyrektor lub pełnomocnik) powinien okazać notariuszowi dokument tożsamości( angielski dowód osobisty lub paszport) – dokumenty te nie muszą być tłumaczone.

 

Niezależnie od tego przed dokonaniem czynności powinien okazać lub przekazać notariuszowi:

 

  • wypis z brytyjskiego odpowiednika polskiego Krajowego Rejestru Handlowego – Companies House w oryginale oraz z tłumaczeniem z języka angielskiego na polski dokonanego przez tłumacza przysięgłego w Polsce lub tłumacza w UK z odpowiednimi uprawnieniami,
  • gdyby przedstawicielem był pełnomocnik – oryginał udzielonego mu pełnomocnictwa wraz z tłumaczeniem z języka angielskiego na polski dokonanego przez tłumacza przysięgłego w Polsce lub tłumacza w UK z odpowiednimi uprawnieniami,
  • uchwałę spółki LTD o tym, że będzie wspólnikiem w polskiej spółce z o.o. (nazwa, siedziba), ile udziałów obejmie oraz o jakiej wartości nominalnej, jaki zaangażuje kwoty tytułem pokrycia obejmowanych udziałów – w oryginale oraz z tłumaczeniem z języka angielskiego na polski dokonanego przez tłumacza przysięgłego w Polsce lub tłumacza w UK z odpowiednimi uprawnieniami.

 

Osoba/osoby, jakie mają być członkami zarządu, mogą być spośród wspólników lub spoza ich grona. Aktualnie według prawa polskiego istnieje wymóg polegający na dołączeniu do wniosku o wpis osób reprezentujących podmiot zgody tych osób na powołanie.

 

W przypadku spółki z o.o. (kapitałowej) zgoda na powołanie do zarządu powinna być wyrażona przez osobę fizyczną powołaną do pełnienia funkcji członka zarządu. Wynika to z ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, która stanowi:

 

„Art. 19a. 5. Do wniosku o wpis osób reprezentujących podmiot wpisany do Rejestru, likwidatorów i prokurentów należy dołączyć zgodę tych osób na ich powołanie. Wymogu tego nie stosuje się, jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która podlega wpisowi albo która udzieliła pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, albo której zgoda jest wyrażona w protokole z posiedzenia organu powołującego daną osobę lub w umowie spółki”.

 

Zgoda na powołanie ma być dołączona. A zatem powinna mieć formę co najmniej pisemna. Nie ma wymogu, aby zgoda była wyrażana w formie aktu notarialnego ani w formie pisemnej z podpisem poświadczonym przez notariusza.

 

Jak wynika ze zdania 2 tego przepisu, wymogu wyrażenia zgody na powołanie przez osobę reprezentująca spółkę nie stosuje się:

 

  • jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która podlega wpisowi albo
  • jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która udzieliła pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, albo
  • jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, której zgoda jest wyrażona w protokole z posiedzenia organu powołującego daną osobę lub w umowie spółki.

 

Czyli podpisanie wniosku o wpis do KRS przez osobę, która podlega wpisowi – powołanego członka zarządu – powoduje, że nie musi on wyrażać zgody na kandydowanie. Powołany członek zarządu w takim przypadku będzie zwolniony z obowiązku załączenia do wniosku dodatkowego dokumentu w postaci zgody na swoje powołanie.

 

To samom dotyczy sytuacji, gdyby powołany członek zarządu udzielił pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis – zamiast podpisywać go samodzielnie. W takim przypadku podpisany przez pana XY dokument pełnomocnictwa złożony razem z wnioskiem zastępuje zgodę na powołanie.

 

Należy podkreślić, że brak zgody na powołanie jest wymogiem formalnym związanym z samą rejestracją w KRS i nie wpływa na ważność samego aktu powołania. W przypadku braku załączonej zgody na powołanie lub stwierdzenia, że nie zachodzi żaden z przypadków, kiedy obowiązek wyrażenia zgody zostaje wyłączony, sąd rejestrowy powinien wezwać spółkę do uzupełnienia braku.

 

Osoba, która nie jest wspólnikiem, nie musi być obecna przy zawieraniu umowy spółki. Brak danej osoby przy zawieraniu umowy spółki nie stanowi przeszkody do ej powołania w skład zarządu spółki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Odmowa zarejestrowania spółki z powodu niedołączenia koncesji

Dwie osoby założyły spółkę z o.o., która miała zajmować się ochroną osób i mienia. Sąd rejestrowy odmówił zarejestrowania tej spółki, bowiem do wniosku nie dołączono koncesji na prowadzenie tego typu działalności. Co teraz powinni zrobić wspólnicy?

Członek zarządu spółki z o.o. a działalność konkurencyjna

Jestem wiceprezesem spółki z o.o. i posiadam w niej udziały. Ja i prezes tej spółki postanowiliśmy założyć inną działalność – być może będzie to działalność konkurencyjna. Czy członek zarządu spółki z o.o. może tak postąpić?

Niedopełnienie formalności przy zbyciu udziałów w spółce z o.o.

Wpłaciłam do spółki z o.o. pieniądze na zakup udziałów. Udałam się do notariusza w celu podpisania aktu notarialnego (wspólnicy zatwierdzili zbycie udziałów), ale na miejscu okazało się, że wspólnik nie przyniósł potrzebnych dokumentów i spotkanie przełożono. Do dzisiaj udziały nie zostały mi sprzedane, ale nie oddano mi też pieniędzy. Czy w świetle prawa jestem wspólnikiem tej spółki z o.o.?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »