Odwołanie od zasądzonych alimentów

Od trzech lat płacę alimenty na dwóch synów (14 i 16 lat) – łącznie 800 zł. Obecnie moja miesięczna pensja wynosi 2500 zł. Właśnie zakończyła się sprawa o podwyższenie alimentów wniesiona przez moją byłą żonę. Nowa kwota, jaką muszę płacić, to 1200 zł. Chciałbym zaznaczyć, że poza płaceniem alimentów organizuję synom różne atrakcje (np. kino, basen) oraz wyjazdy wakacyjne. Sąd uznał, że skoro stać mnie na takie wydatki, to mogę płacić wyższe alimenty. Była żona udokumentowała swoje zarobki na poziomie 1000 zł miesięcznie, co jest nieprawdą. Stwierdziła też, że opłaty za mieszkanie to 1500 zł na miesiąc. Dodam, że eksmałżonka ma duże mieszkanie i samochód. Obecnie spodziewa się dziecka, ale nie jest w żadnym związku. Sądzę, że potrzebuje więcej pieniędzy ze względu na ciążę. Czy w takiej sytuacji warto składać odwołanie od zasądzonych alimentów?

Odwołanie od zasądzonych alimentów

Jak napisać odwołanie od zasądzonych alimentów na dzieci?

Proponuję, aby wystąpił Pan o uzasadnienie wyroku. Można to zrobić w ciągu 7 dni od jego ogłoszenia. Wówczas dopiero od dnia otrzymania uzasadnienia liczy się 14-dniowy termin, w ciągu którego można złożyć apelację.

Z doświadczenia wiem, że sąd po okresie 2-3 lat zawsze podwyższa alimenty – mniej lub więcej, ale podwyższa.

Z Pana opisu wynika, iż poza płaceniem alimentów opiekował się Pan dziećmi, organizował im zajęcia dodatkowe i płacił za nie.

Niestety sądy swoim działaniem uporczywie sprowadzają zobowiązanych do funkcji bankomatu. Moim zdaniem, jest to oburzające.

Obecnie sąd zasądził alimenty w wysokości prawie 50% Pana zarobków. Jest to wysoka kwota. W apelacji może Pan posłużyć się następującymi argumentami:

  1. Zasądzona kwota doprowadzi Pana do niedostatku. Nie będzie Pan w stanie pokryć swoich potrzeb i zobowiązań, które powstały przez to, że organizował Pan zajęcia dodatkowe dla swoich dzieci.
  2. Zasądzona kwota nie odpowiada wysokością potrzebom dzieci i nie została w żaden sposób wykazana.
  3. Do alimentowania zobowiązani są oboje rodzice, a nie tylko ojciec. Połowa kwoty niezbędnej na potrzeby dzieci powinna być dołożona przez matkę. Inaczej sytuacja przedstawiałaby się, gdyby wyłącznie matka sprawowała opiekę nad dziećmi, a ojciec wykładał pieniądze na pokrycie potrzeb dzieci. Pana synowie są w takim wieku, że nie wymagają osobistego nadzoru i 24 godzin opieki. Grom obowiązków wobec nich spełnia Pan, więc Pana wkład powinien być choć częściowo zaliczony w poczet obowiązku alimentacyjnego.
  4. Jeśli sąd zdecydował o tym, że pieniędzmi będzie dysponować matka, uwzględniając dotychczasowe potrzeby dzieci (basen, kino itd.), powinien wziąć również pod uwagę, że dzieci nie otrzymają tych świadczeń od matki – do tej pory zarówno czas, jak i pieniądze na ww. cele wygospodarowywał ojciec. Pana była żona jest w ciąży, za chwilę pojawi się małe dziecko. W związku z tym matka chłopców nie będzie w stanie pójść z nimi gdziekolwiek.

Kwestię podwyższenia alimentów reguluje art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.o.):

Zmiana orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego

„Art. 138. W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”.

Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 26 czerwca 1997 r. (I CZ 71/97, LexPolonica, nr 394324): „Po prawomocnym zasądzeniu alimentów od rodzica na rzecz dziecka nowa sprawa o alimenty między nimi z powództwa dziecka może być tylko sprawą dotyczącą wysokości alimentów”.

Jak stwierdzono w postanowieniu Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 19 lipca 1974 r. (II CO 9/74, LexPolonica, nr 316369), powództwo o zmianę przewidziane w art. 138 K.r.o. wchodzi w grę w razie zmiany stosunków. Przez pojęcie „stosunków” w tym wypadku należy rozumieć okoliczności istotne z punktu widzenia ustawowych przesłanek obowiązku alimentacyjnego i jego zakresu (np. art. 133 i 135 K.r.o.).

Przy ocenie, czy zachodzą przesłanki do zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego w myśl art. 138 K.r.o., należy wziąć pod uwagę wszelkie okoliczności mogące świadczyć o zmianie stosunków, a zwłaszcza możliwości zarobkowych i majątkowych stron. Jeżeli zobowiązany do alimentacji posiada określony majątek, o zmianie okoliczności świadczy nie tylko zmiana stosunków własnościowych (utrata lub powiększenie majątku), lecz także zmiany w zakresie faktycznego dysponowania majątkiem, możliwości jego upłynnienia w celu zaspokojenia zobowiązań alimentacyjnych itp.

Nie chcę tu wysnuwać wniosków, nie znając akt, ale powinien Pan wyciągnąć na wierzch stan majątkowy żony. Chodzi oczywiście o mieszkanie, samochód, poziom życia przy deklarowanych zarobkach rzędu 1000 zł. Do tego opłaty za mieszkanie w wysokości 1500 zł. To jest absurd.

Po stronie matki także spoczywa obowiązek zapewnienia bytu swoim dzieciom. Przerzucanie na Pana całego obowiązku pokrywania potrzeb dzieci sprawia, że matka w zasadzie jest zwolniona z tego obowiązku.

Koszt apelacji to 5% wartości rocznych alimentów. Może Pan wnioskować o zwolnienie z kosztów apelacji. Proponuję Panu uznać częściowo wyrok. Sąd i tak podwyższyłby kwotę alimentów, dlatego proszę uznać podwyżkę do kwoty po 50 zł na dziecko, czyli do 900 zł.