Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obniżenie dodatku motywacyjnego

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 18.01.2018

Po zmianie władz miasta jako dyrektor przedszkola otrzymałam informację o przyznaniu dodatku motywacyjnego, który został zmniejszony z 30 do 10%. Określony czas obowiązywania przyznawania dodatku 30% upływał z dniem 30.04, a ja informację otrzymałam w dniu 6.05. Do chwili obecnej nie otrzymałam uzasadnienia obniżenia dodatku motywacyjnego. Przeprowadzona kontrola kuratorium pól roku temu – ocena wyróżniająca, dwa miesiące temu. Czy zasadne jest odwoływanie się od tej informacji o przyznaniu obniżonego dodatku motywacyjnego? Jeśli tak, to proszę podać, jakie kroki winnam podjąć.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczycieli „organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu między innymi wysokość stawek dodatków, w tym dodatku motywacyjnego, oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków”.

 

Zgodnie z § 2 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2009 r. w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej (Dz. U. Nr 60, poz. 494) dodatek motywacyjny przyznaje się na czas określony, nie krótszy niż 2 miesiące i nie dłuższy niż 6 miesięcy, w wysokości nie wyższej niż 50% otrzymywanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego.

 

Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela ustala dyrektor szkoły, a dla dyrektora szkoły – organ prowadzący szkołę.

 

Z powyższego wynika, że:

 

  1. Ogólne warunki przyznawania dodatku określił Minister Edukacji Narodowej w rozporządzeniu.
  2. Regulamin organu prowadzącego określać może tylko i wyłącznie wysokość dodatku oraz szczegółowe warunki jego przyznawania.
  3. Ustawodawca nie przyznał ani organowi prowadzącemu, ani dyrektorowi szkoły uprawnienia do określania przypadków, w których można cofnąć dodatek. Mało tego – dyrektor nie może wprowadzać swojego regulaminu przyznawania dodatku, jest to uprawnienie OP.
  4. Z ogólnych warunków przyznawania dodatku wynika, że jest on przyznawany za okres już przepracowany (nauczyciel musi wykazać się pewnymi osiągnięciami), jest to więc forma nagrody za coś, co zostało wykonane o charakterze motywującym do dalszej, dobrej pracy.

 

Dodatek motywacyjny przyznaje się na okres wskazany w regulaminie. Przy czym nie ma znaczenia, ile dodatku otrzymywał nauczyciel wcześniej. Na każdy okres przyznawany jest on od nowa i jeśli mieści się w widełkach – jest to prawidłowe działanie. O przyznaniu dodatku należy poinformować nauczyciela, ale nie trzeba uzasadniać, dlaczego dodatek ma taką, a nie inną wysokość.

 

Dlatego nie widzę podstaw do odwoływania się od decyzji o przyznaniu dodatku motywacyjnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + siedem =

»Podobne materiały

Czy dieta sołtysa jest wynagrodzeniem za pracę?

Jestem sołtysem; od dwóch miesięcy przebywam na zwolnieniu lekarskim. W trakcie trwania zwolnienia uczestniczyłem w sesjach rady gminy, za co wypłacono mi diety. ZUS żąda ode mnie zwrotu wypłaconego zasiłku chorobowego. Czy dieta sołtysa (lub radnego) też jest wynagrodzeniem? Czy ZUS postępuje słusz

 

Powrót z dzieckiem do Polski bez zgody matki

Od kilku lat mieszkam ze swoim chłopakiem w Anglii. Mamy dwuletniego syna. Ostatnio zdecydowałam się rozstać z ojcem dziecka. Nie zareagował dobrze, a co gorsza za moimi plecami planuje powrót do Polski wraz z naszym synem. Mówi mi, że to tylko na urlop, ale wiem, że nie zamierza wracać. Dlatego chc

 

Rozwód z kobietą w ciąży

Moje pytanie dotyczy rozwodu z kobietą w ciąży. Niedawno dowiedziałem się, że moja żona jest w ciąży z innym mężczyzną. Żona i ja nie współżyliśmy od około dwóch lat. Małżonka przyznała się do wszystkiego i zgadza się na rozwód z orzeczeniem jej winy. Mamy dwóch synów (5 i 8 lat). W skład naszego ma

 

Szanse na rozwód z orzeczeniem wyłącznej winy męża

Przed pięciu laty wyjechałam do pracy za granicę, aby zarobić, bo maż w tym czasie się leczył, następnie przebywał w sanatorium, a potem stracił pracę. Niedługo potem kazałam mu się wyprowadzić, kiedy wyszło na jaw, że utrzymuje zażyłe stosunki z panią poznaną w sanatorium. Od tamtej pory nie mamy k

 

Windykacja należności od dłużnika przebywającego za granicą

W 2002 roku prowadziłem działalność gospodarczą, po której zostały mi niezapłacone faktury. Obecnie mieszkam i pracuję w Danii (od dwóch lat). Tydzień temu otrzymałem wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej, która informuje mnie o wykupieniu mojego zadłużenia i żąda zapłaty całej kwoty w ciągu 14

 

Dziedziczenie po byłym mężu bez podziału majątku

Rozwiodłam się bez orzekania o winie. Nie zrobiliśmy podziału majątku. Część majątku jest w USA, część w Polsce. Mąż wyjechał do Stanów, tam się ożenił i tam prowadzi biznes. Mamy 3 dorosłych dzieci, druga żona ma 1 dziecko. Jak wygląda dziedziczenie po śmierci byłego męża jeśli nie zrobiliśmy podzi

 

Upadłość czy likwidacja spółki z o.o.

Spółka z o.o. z 8-letnim stażem od jakiegoś czasu jest coraz mniej efektywna. Wpadła w zadłużenie, lecz całość długów została uregulowana tytułem pożyczki przez wspólników (tj. przeze mnie i mojego męża). Trzeci wspólnik jest odpowiedzialny za zadłużenie spółki. Poza tym narobił sobie mnóstwo d

 

Rezygnacja z funkcji prezesa i członka zarządu spółki z o.o.

Jestem prezesem w spółce z .o.o. Zarząd jest 3-osobowy. Jak zrezygnować z funkcji prezesa i członka zarządu spółki z o.o.? Czy można to zrobić bez zgody zarządu? Jeśli zrezygnowałabym z tych funkcji, to czy inny członek może to zrobić w niedługim czasie po mnie? Czy takie rezygnacje trzeba gdzi

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »