.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Samodzielne prowadzenie księgowości spółki z o.o.

Mąż prowadzi działalność gospodarczą (sp. z o.o.). W związku z faktem, że jest to spółka kapitałowa, objęty jest pełną księgowością. Czy może samodzielnie prowadzić księgowość (nie ma wykształcenia)? Czy ja, żona, mogę prowadzić księgowość tej spółki (mam odpowiednie wykształcenie)? Jeżeli tak, to czy muszę zarejestrować działalność, czy mogę robić to np. na umowę-zlecenie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Samodzielne prowadzenie księgowości spółki z o.o.

Odpowiadając na Pani pytanie, należy na wstępie wskazać, iż podstawę przedmiotowej opinii będzie stanowić ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości oraz ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Zasady prowadzenia księgowości w spółce z o.o. reguluje ustawa z 29 września 1994. o rachunkowości. Poniżej przedstawiam odpowiedzi na Pani pytania.

Samodzielne prowadzenie księgowości bez posiadania uprawnień

W pierwszej kolejności należy zwrócić, że obecnie obowiązujące przepisy nie zakazują prowadzenia samodzielnej księgowości przez spółkę z o.o. (nie na nakazu zlecenia prowadzenia księgowości przez księgową). Odpowiadając na Pani pytanie wprost – tak, Pani mąż może sam prowadzić księgowość.

 

Z prawnego punktu widzenia rachunkowością w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może zajmować się każdy, a więc również Pani mąż, który nie musi nawet posiadać żadnych uprawnień.

 

Ustawa rachunkowości zobowiązuje spółkę z o.o. do prowadzenia pełnej księgowość. To jest bardzo skomplikowane i ryzykowne dla osoby nieznającej się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Pełna księgować oznacza bardziej restrykcyjne i skomplikowane przepisy dla przedsiębiorców. Ni rekomendowane jest więc samodzielnego prowadzenia ksiąg sp. z o.o. przez osobę nieznającą się dobrze na rachunkowości.

Prowadzenie księgowości przez żonę

Przepisy prawa obecnie obowiązującego w tym zarówno ustawa o rachunkowości, Kodeks pracy, Kodeks cywilny czy też Kodeks spółek handlowych nie zabraniają sp. z o.o. zlecenia prowadzenia ksiąg rachunkowej przez osobę trzecią - w tym również przez Panią (to, że jest Pani żoną członka zarządu czy wspólnika, nie ma znaczenia, chyba że przepisy wewnętrzne spółki z o.o., w tym przede wszystkim statut sp. z o.o., zabraniałby tego.

 

Podsumowując powyższe – zarówno Pani, jak i Pani mąż możecie zajmować się prowadzeniem pełnej księgowości spółki – chyba że statut spółki by tego zabraniał. Pani prowadzenie księgowości może być zlecone co do zasady na podstawie dowolnego stosunku pracy, umowy-zlecenia czy też umowy o pracę albo w ramach współpracy B2B.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl