Zwolnienie z opłat za DPS rodzica, który nie opiekował się dzieckiem

• Opublikowano: 28-06-2022 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Moja mama została umieszczona w DPS ze względu na swój stan zdrowia spowodowany alkoholizmem. Nie zajmowała się mną, wychowywali mnie dziadkowie. Nie łożyła na moje wychowanie pieniędzy, a nawet okradała dziadków, świadomie zostawiając nas bez grosza. DPS żąda ode mnie comiesięcznej płatności za matkę w wysokości ok. 3400 zł. Od półtora roku się odwołuję. Dwa razy dostałam odroczenie płatności na rok. Jaki pozew mam wnieść do sądu i co ma zawierać, aby zwolnił mnie z opłat za DPS rodzica? Ona nigdy się mną nie opiekowała, wcale jej nie obchodziłam.

Zwolnienie z opłat za DPS rodzica, który nie opiekował się dzieckiem

Odwołanie od decyzji DPS do Samorządowego Kolegium Odwoławczego

Szczerze mówiąc, wybrana przez Panią droga postępowania jest wadliwa, albowiem zasadna w takim przypadku jest droga postępowania administracyjnego. Od wydanej decyzji o nałożenie obowiązku ponoszenia opłat powinna Pani złożyć odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od jej doręczenia. Następnie, gdyby SKO utrzymało decyzję w mocy i nie przychyliło się do Pani argumentacji, wtedy dopiero powinna Pani złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który mógłby uchylić takie zobowiązanie. Kwestie zwolnienia reguluje ustawa o pomocy społecznej.

Zwolnienie z opłat za DPS w świetle ustawy

W opisanych przez Panią przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo zwolnienia Pani z ponoszenia opłat za rodzica, jednak powinna Pani przedstawić stosowne dowody, a także powołać się na obowiązujące przepisy.

Zgodnie bowiem z art. 64 ustawy o pomocy społecznej: Osoby wnoszące opłatę lub obowiązane do wnoszenia opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej można zwolnić z tej opłaty częściowo lub całkowicie, na ich wniosek, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego, w szczególności jeżeli: 1) wnoszą opłatę za pobyt innych członków rodziny w domu pomocy społecznej, ośrodku wsparcia lub innej placówce; 2) występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych; 3) małżonkowie, zstępni, wstępni utrzymują się z jednego świadczenia lub wynagrodzenia; 4) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty jest w ciąży lub samotnie wychowuje dziecko; 5) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty lub jej rodzic przebywała w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub placówce opiekuńczo-wychowawczej, na podstawie orzeczenia sądu o ograniczeniu władzy rodzicielskiej osobie kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańcowi domu; 6) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty przedstawi wyrok sądu oddalający powództwo o alimenty na rzecz osoby kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańca domu.

Proszę zwrócić uwagę na całkiem niedawną nowelizację przepisów i zasadność zastosowania w Pani przypadku pkt 5 i 6, a mianowicie osoba obowiązana do wnoszenia opłaty lub jej rodzic przebywała w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub placówce opiekuńczo-wychowawczej, na podstawie orzeczenia sądu o ograniczeniu władzy rodzicielskiej osobie kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańcowi domu, a także osoba obowiązana do wnoszenia opłaty przedstawi wyrok sądu oddalający powództwo o alimenty na rzecz osoby kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańca domu.

Oddalenie przez sąd powództwa o alimenty na rzecz rodzica w DPS

Dlatego też jak najbardziej powinna Pani złożyć odwołanie od decyzji w przedmiocie nałożenia na Panią obowiązku odpłatności do SKO, a w przypadku utrzymania takiej decyzji w mocy – może Pani złożyć skargę do miejscowo właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Proszę zwrócić także uwagę na treść art. 64a powyższej ustawy: Osobę obowiązaną do wnoszenia opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej zwalnia się całkowicie z tej opłaty, na jej wniosek, pod warunkiem że przedstawi prawomocne orzeczenie sądu o pozbawieniu rodzica władzy rodzicielskiej nad tą osobą i oświadczy, że władza rodzicielska nie została przywrócona albo prawomocne orzeczenie sądu o skazaniu za umyślne przestępstwo popełnione z użyciem przemocy na szkodę osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty, jej małoletniego rodzeństwa lub jej rodzica. Zwolnienia te obejmują zstępnych osoby zwolnionej z opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej.

Dlatego też, jak wskazałam powyżej, wybrana przez Panią droga postępowania cywilnego nie jest właściwa, właściwa jest droga postępowania administracyjnego, kolejno w zakresie odwołania od decyzji, a następnie skierowania do WSA skargi.