










W serwisie
Materiały
Indywidualne porady prawne
Złożenie sprawozdania do KRSAutor: Tomasz Ciasnocha |
Mamy małą spółkę z o.o. Z braku wiedzy nie złożyłem sprawozdania w KRS. Od czego zacząć i jak to zrobić? |
Każda jednostka objęta wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego (w tym także spółki z.o.o) jest zobowiązana składać w sądzie rejestrowym:
Zgodnie z art. 49 ustawy o rachunkowości „w przypadku spółek kapitałowych, kierownik jednostki sporządza, wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym, sprawozdanie z działalności jednostki. Sprawozdanie z działalności jednostki powinno obejmować istotne informacje o stanie majątkowym i sytuacji finansowej, w tym ocenę uzyskiwanych efektów oraz wskazanie czynników ryzyka i opis zagrożeń, a w szczególności informacje o:
Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości „sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych”. Dniem zamknięcia ksiąg rachunkowych jest ostatni dzień roku obrotowego – z reguły jest to rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych.
Według art. 49 ustawy o rachunkowości, konieczność sporządzenia sprawozdania finansowego spoczywa na kierowniku jednostki. Kierownikiem jednostki w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest zarząd spółki. Obowiązek sporządzenia sprawozdania z działalności jednostki spoczywa na zarządzie aktualnym na dzień jego sporządzenia. Sprawozdanie finansowe podpisują członkowie zarządu oraz osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, natomiast pod sprawozdaniem z działalności spółki z o.o. podpisują się wyłącznie członkowie zarządu.
Zgodnie z art. 52 ustawy o rachunkowości roczne sprawozdanie finansowego należy sporządzić nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego (dzień bilansowy jest dla spółki ostatnim dniem obrotowym – z reguły 31 grudnia).
Roczne sprawozdanie finansowe powinno być zatwierdzone uchwałą zgromadzenia wspólników w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego, przy czym w tym czasie musi zostać zbadane, jeśli jest to wymagane.
Niezależnie jednak od tego, czy sprawozdanie zostało w tym okresie zatwierdzone, czy nie, musi ono być złożone w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po upływie 6 miesięcy od dnia bilansowego.
Ponieważ wpis do rejestru dokonywany jest na wniosek (art. 19 ustawy o KRS), to wraz z dokumentami należy wypełnić formularz („Wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym – sprawozdania finansowe i inne dokumenty”).
Składając ten formularz wniosku (tj. KRS-Z30), należy uiścić opłatę sądową oraz opłatę za ogłoszenie w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”, związaną z wpisem do rejestru.
Opłata sądowa (w wysokości 40 zł) dotyczy zmiany wpisu w KRS (polega na tym, że we wpisie spółki w KRS zostaje zamieszczona wzmianka o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego i innych dokumentów).
Ponieważ zmiana taka ogłaszana jest w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”, to za ogłoszenie wzmianki o zmianie wpisu sąd pobiera drugą opłatę, znacznie już wyższą – 250 zł.
Wniosek do złożenia w KRS może Pan znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: http://bip.ms.gov.pl/Data/Files/_public/bip/krs/formularze/krs_form_z30.rtf
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika |
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>