










W serwisie
Materiały
Indywidualne porady prawne
Opodatkowanie wynagrodzenia prezesa spółki z o.o.Autor: Aleksander Słysz |
Zgromadzenie wspólników spółki uchwaliło wynagrodzenie dla prezesa z tytułu pełnionej funkcji (bez zawierania umowy o pracę czy o dzieło). Czy to wynagrodzenie ma być opodatkowane tylko podatkiem dochodowym (bez odliczania składki zdrowotnej i na ZUS)?
|
Pyta Pan o opodatkowanie wynagrodzenia prezesa spółki z o.o. Wyrok z dnia 7 stycznia 2000 r. wydany przez Sąd Najwyższy (sygn. akt I PKN 404/99) jasno wskazuje, że „stosunek pracy jest odrębnym stosunkiem prawnym od członkostwa w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Kolejne wyroki sądów również wskazują, że samo powołanie członka zarządu spółki przez właściwy organ spółki nie oznacza nawiązania stosunku pracy”.
Wynagrodzenie za sprawowanie funkcji prezesa zarządu z powołania stanowi zatem przychód z działalności wykonywanej osobiście – art. 13 ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli: „przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych”.
Spółka jako osoba prawna, która dokonuje świadczeń z tytułu działalności wykonywanej osobiście, jest obowiązana jako płatnik pobierać zaliczki na podatek dochodowy, co wynika z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i skutkuje tym, że do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 (czyli tu co do zasady 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł), stosuje się najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, to jest 18%.
Co do należności ZUS powszechnie przyjmuje się, że powołanie (bez umowy o pracę) do pełnienia funkcji prezesa zarządu na podstawie aktu powołania (uchwały zgromadzenia wspólników) nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, spółka nie nalicza składek ZUS.
Jest tak, bowiem ani art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ani art. 66 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie wskazują, by obowiązkowo ubezpieczeniu podlegał prezes w opisanej sytuacji.
Technicznie sprawę analizował dokładnie ekspert Jacek Gawron (Vademecum Doradcy Podatkowego) – w całości należy zgodzić się z jego poglądem:
„Wypłacone wynagrodzenie można zaksięgować na podstawie listy płac lub wewnętrznego dokumentu księgowego, który powinien zawierać dane dotyczące uchwały, a w szczególności datę, numer uchwały i wysokość wynagrodzenia. W księgach rachunkowych można ująć następujące zapisy:
1. Lista płac: Wn 404 Wynagrodzenia Ma 231 Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń (analitycznie imienne konto członka zarządu)
2. Naliczenie zaliczkę na podatek dochodowy: Wn 231 Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń (analitycznie imienne konto członka zarządu) Ma 226 Rozrachunki z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych
3. Wypłata wynagrodzenia Wn 231 Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń (analitycznie imienne konto członka zarządu) Ma 131 Bieżący rachunek bankowy
4. Zapłata podatku dochodowego Wn 226 Rozrachunki z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych Ma 131 Bieżący rachunek bankowy
Zamiast konta 231 można prowadzić ewidencję np. na koncie 240 z odpowiednią analityką, ważne jednak aby zdefiniować odpowiednie konta w zasadach (polityce) rachunkowości firmy”.
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>